Jak zakwasić i odkwasić glebę w ogrodzie? | Kwasowość = pH podłoża

Jak zakwasić i odkwasić glebę w ogrodzie, fot. megaflopp - Depositphotos

Różne gatunki roślin mają odmienne wymagania nie tylko wobec stanowiska, ilości składników pokarmowych, czy stopnia przepuszczalności podłoża, ale także wobec kwasowości gleby. Nieprawidłowy odczyn może utrudnić roślinie pobieranie składników pokarmowych oraz wody, co negatywnie wpłynie na jej kondycję, a więc: wzrost, wygląd i odporność na choroby oraz szkodniki. Na szczęście ogrodnicy mają do dyspozycji wiele preparatów oraz nawozów, które przy odpowiednim zastosowaniu mogą zmienić pH podłoża. Jak zmienić kwasowość gleby?

Posłuchaj
00:00
43
Spis treści
Co to kwasowość i jak zmierzyć pH gleby? Jak zmienić kwasowość gleby? Jak zakwasić glebę? Czym i kiedy? Jak odkwasić glebę? Czym i kiedy?

Kwasowość gleby – co to jest i jak zmierzyć pH gleby?

Kwasowość gleby to odczyn pH, który może być kwaśny (pH poniżej 7, a im niższe, tym bardziej kwaśny odczyn) lub zasadowy (powyżej 7) w zależności od stosunku stężenia jonów wodorowych do jonów wodorowotlenkowych.

Różne gatunki roślin wymagają odmiennego pH podłoża, dlatego warto przez zasadzaniem nowych gatunków sprawdzić ich wymagania oraz odczyn gleby!

Kwasowość można zmierzyć samodzielnie za pomocą odpowiedniego urządzenia (pH metr), oddając próbkę do badania w stacji chemicznej lub domowymi sposobami np. na zebraną do niewielkiego naczynia ziemię, zalaną wodą destylowaną, nasypać sodę – jeśli pojawi się piana, to znak, że gleba ma odczyn kwaśny. Warto przy tym pamiętać, aby ziemię do badania zebrać z kilku miejsc, gdyż jej odczyn może się od siebie różnić. Miernik kwasowości jest najprostszą i najpewniejszą metodą, a jego cena nie jest wysoka.

Miernik pH-metr glebowy elektroniczny
Miernik pH-metr glebowy elektroniczny
Proste w obsłudze urządzenie służące do pomiaru pH (kwasowości), wilgotności, temperatury oraz nasłonecznienia gleby. Wystarczy wetknąć metalową końcówkę do gleby, a po chcili pokaże się odczyn podłoża!
Kup w naszym sklepie!
Kwasomierz pH-metr glebowy
Kwasomierz pH-metr glebowy
10 sztuk pasków wskaźnikowych do sprawdzenia odczynu pH gleby w ogrodzie, na trawniku oraz doniczce.
Kup w naszym sklepie!

Jak zmienić kwasowość gleby?

Istnieje wiele sposobów na zmianę kwasowości gleby, dzięki czemu można odpowiednio dostosowywać podłoże do wymagań konkretnych warunków. Najłatwiej robić to za pomocą odpowiednich preparatów, dodając gotową ziemię o odpowiednim odczynie lub przy pomocy innych dodatków, które w zależności od składy obniżą (zakwaszą) odczyn podłoża lub podniosą (odkwaszą).

Jak zakwasić glebę? Czym i kiedy?

W przypadku, gdy badanie gleby wskazało, że mamy do czynienia z glebą zasadową, a potrzebujemy odczynu kwaśnego, należy przeprowadzić zakwaszanie podłoża. Zabieg ten wykonuje się również, gdy gleba ma kwaśny odczyn, ale chcemy uzyskać niższe pH z uwagi na wymagania roślin (np. hortensje lepiej kwitną przy pH około 5). Zakwaszanie wykonuje się najczęściej jesienią lub wiosną (t.j. w najlepszym terminie do sadzenia roślin), ale można je przeprowadzać przez cały sezon.

Do zakwaszania gleby służą nawozy zakwaszające np. siarczan potasu, siarczan amonu, czy siarczan magnezu (kliknij w link i kup w naszym sklepie!). Najchętniej stosowany jest siarczan amonu, gdyż jest bardzo skuteczny i najszybciej zmienia kwasowość gleby. Trudność może sprawić dobranie odpowiedniej dawki nawozu, aby uzyskać określone pH (przed zastosowaniem nawozu sprawdź koniecznie dawkowanie). Dlatego najczęściej ogrodnicy wykorzystują preparaty zakwaszające (patrz poniżej), które są niezwykle skuteczne, proste w stosowaniu i szybko przynoszą pożądany efekt.

Podłoże pH- zakwasza i zmniejsza pH gleby
Podłoże pH- zakwasza i obniża odczyn gleby
Nawóz doglebowy przeznaczony do nawożenia i korekty pH gleby, stosowany w celu zakwaszenia gleby.
Kup w naszym sklepie!
Podłoże pH- zakwasza i zmniejsza pH gleby
Podłoże pH+ odkwasza i podnosi odczyn gleby
Nawóz doglebowy przeznaczony do nawożenia i korekty pH gleby, stosowany w celu odkwaszenia gleby.
Kup w naszym sklepie!

Jak odkwasić glebę? Czym i kiedy?

Odkwaszenie gleby należy przeprowadzić, jeśli pH jest zbyt niskie w stosunku do wymagań nasadzonych roślin. Do odkwaszania gleby zazwyczaj stosuje się nawozy wapienne np. mączkę wapienną, wapniak mielony, dolomit, czy kredę nawozową (kliknij w link i kup w naszym sklepie!). Niestety na ich efekty trzeba poczekać i zazwyczaj pojawiają się dopiero w kolejnym roku, ale za to utrzymują się nawet przez kilka lat.

Bardzo ważna jest pora wapniowania gleby, którą przeprowadza się wczesną wiosną lub późną jesienią, a więc poza okresem intensywnego wzrostu roślin. Po wapnowaniu nie powinno się stosować innych nawozów przez 2–3 tygodnie. Innym rozwiązaniem, które szybciej przynosi efekty, są preparaty odkwaszające (patrz powyżej). Są łatwe w użyciu i bezpieczne dla roślin.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: megaflopp/Depositphotos
G.T.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści