Logo
Logo

Zakwaszanie ziemi – czym zakwasić glebę?

Każda z roślin ma swoje wymagania uprawowe, których spełnienie jest niezbędne, aby dobrze rosły. Jednym z ważniejszych czynników jest odpowiedni odczyn gleby, który można podzielić na: kwaśny, obojętny i zasadowy. Na szczęście odczyn, czyli pH gleby można łatwo sprawdzić, wykorzystując do tego kwasomierz do gleby. Jeśli wybrane rośliny potrzebują kwaśnej gleby, a nasza ziemia jest obojętna lub zasadowa, to jej odczyn można w łatwy sposób zmienić. Jak zakwasić ziemię? Co można wykorzystać do zakwaszenia gleby?

Spis treści
Co oznacza kwaśna ziemia? Jaki ma odczyn pH? 10 sposobów na zakwaszenie gleby

Kwaśna ziemia – czyli jaka?

Gleba kwaśna ma pH od 3,5 do 5,5, a glebę o odczynie od 5,5 do 6,5 określa się jako lekko kwaśną. Co ważne, nawet jeśli rośliny lubią glebę kwaśną, to każdy gatunek ma zakres pH, w którym najlepiej wzrasta. Przykładowo borówka powinna rosnąć w glebie o pH od 3,5 do 4,5, wrzosy najlepiej radzą sobie w ziemie o odczynie od 4 do 5,5, a magnolie od 5 do 6. Mimo tych różni wszystkie te rośliny określane są jako kwasolubne, dlatego warto dokładnie sprawdzić wymagania nasadzonych gatunków, a następnie sprawdzić odczyn gleby kwasomierzem.

Jak zakwasić ziemię?

Do zakwaszenia ziemi można wykorzystać różnorodne produkty, a każdy z nich da inny efekt i w innym czasie zadziała, dlatego sposób zakwaszenia gleby należy dopasować do naszych potrzeb. Oto 10 najlepszych sposobów na zakwaszenie ziemi.

1. Kwaśny torf

W pełni naturalny sposób, który daje szybkie, ale dość krótkotrwałe efekty. Dlatego warto go wykorzystać, gdy chcemy szybko zmienić odczyn gleby, ale najlepiej połączyć go z innym sposobem. Chcąc zakwasić glebę, wystarczy torf wysoki wymieszać z ziemią ogrodową lub nasypać go do przygotowanego do nasadzenia dołka.

2. Trociny, kora i igliwie

Tani i naturalny sposób na długotrwałe zakwaszenie gleby. Trociny, korę lub igliwie można wsypać do dołka, do którego wsadzimy roślinę lub wykorzystać do ściółkowania, a gleba stopniowo będzie zakwaszana.

3. Kamienie o kwaśnym odczynie

Do zakwaszanie gleby świetnia sprawdza się kwarc, porfir i granit, którymi można obłożyć rośliny, wykonując ładne ściółkowanie. Poza walorami dekoracyjnymi kamienie będą również stopniowo ulegać erozji, a więc i długotrwale zakwaszać glebę.

4. Siarka

Siarka granulowana lub w formie pyłu dość wolno rozkłada się w wodzie, więc zakwaszenie nastąpi powoli, ale też będzie długotrwałe.

5. Siarczan amonu

Siarczan amonu to nawóz, który jednocześnie zakwasza glebę i dostarcza dużą dawkę azotu. Najlepiej wykorzystywać go wiosną, gdyż azot w nawożeniu jesiennym jest niewskazany. Dużą zaletą jest szybkie zakwaszenie gleby.

6. Siarczan potasu lub magnezu

W zależności od wybranego siarczanu dostarczymy do gleby dużej ilości potasu lub magnezu, które zakwaszą ziemię i wzmocnią rośliny. Ich działanie jest stosunkowo szybciej, ale trzeba wiedzieć, którego składnika brakuje w glebie, aby odpowiednio wybrać rodzaj i ilość zastosowanego nawozu.

7. Nawozy zakwaszające

Jeden z najprostszych sposobów na zakwaszenie gleby, który jednocześnie dostarcza składników pokarmowych roślinom. Co więcej, w sklepie ogrodniczym dostępne są nawozy dedykowane konkretnym gatunkom roślin np. nawozy do borówek, czy nawozy do rododendronów. Nawozy zakwaszające należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

8. Kwasek cytrynowy

Chcąc zakwasić glebę kwaskiem cytrynowym, należy podlewać rośliny wodą z dodatkiem kilku kropli kwasku. Niestety nie jest potwierdzone jego działanie ani nie ma dokładnych zaleceń, jak go stosować i jak mocno zmienia pH podłoża.

9. Ocet

Ocet należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:8 i podlać planowane miejsce nasadzenia roślin kwasolubnych, ale trzeba to zrobić co najmniej 3 tygodnie przed nasadzeniem. Rosnących roślin nie wolno podlewać octem!

10. Fusy z kawy

Naturalny i praktycznie darmowy sposób, który pozwala skutecznie zakwasić glebę. Dodatkowo fusy po kawie dostarczają wiele cennych składników m.in. azot i magnez. Wadą jest dość wysokie pH (6,2), co oznacza, że efekt nie będzie spektakularny. Jednak to dobry sposób, gdy chcemy tylko nieznacznie obniżyć odczyn ziemi.

Woda kranowa posiada minerały, które w naturalny sposób mogą odkwaszać ziemię przy podlewaniu, dlatego do podlewania roślin kwasolubnych lepie używać miękkiej, odstanej wody. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: ronstik / AdobeStock

Autor
Zakwaszanie ziemi – czym zakwasić glebę?
Zakwaszanie ziemi – czym zakwasić glebę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl