Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
14
Okazje

Co lubią wrzosy i jak o nie dbać?

Niepozornie wyglądające krzaczki wrzosów swoją delikatną urodę prezentują w pełnej krasie dopiero późnym latem i jesienią, gdyż dopiero wtedy zakwitają. Ich drobniutkie, barwne kwiatki, gęsto oblepiające łodyżki stanowią największą ozdobę wrzosowiska i uatrakcyjniają każdą rabatę z roślinami kwasolubnymi. Aby jednak rośliny dobrze czuły się w naszym ogrodzie, musimy wiedzieć, czego potrzebują i jak o nie zadbać.

 
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie miejsce lubią wrzosy?
  • Jak dbać – sadzić, podlewać, nawozić i przycinać?
  • Na co mogą chorować wrzosy?


Jakie warunki lubi wrzos?

Wrzos zwyczajny lub pospolity, bo to właśnie jego odmiany są najczęściej uprawiane w ogrodach, to gatunek spotykany w całej Europie, w tym także w Polsce. W naturze zasiedla słoneczne, leśne polany, świetliste lasy, torfowiska i przydroża, gdzie może tworzyć rozległe łany, określane jako wrzosowiska. Występuje na różnych glebach, w tym także na jałowych piaskach, ale zawsze wybiera podłoża o kwaśnym odczynie pH. Zwykle dobrze znosi też przejściową suszę, choć lepiej rośnie, gdy ziemia jest lekko wilgotna. W naszym klimacie jest z reguły dostatecznie mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju, jedynie niektóre jego odmiany mogą wymagać okrywania na zimę np. gałązkami stroiszu.

Miejsce

Chcąc uprawiać wrzosy i cieszyć się ich urodą, musimy zapewnić roślinom warunki zbliżone do naturalnych, dlatego należy posadzić je na słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Wrzosy uprawiane w cieniu będą źle rosły, słabo kwitły i częściej chorowały. Mogą też stracić ładny zwarty pokrój i zacząć pokładać się na boki.

Ziemia

Podobnie jak w naturze, w uprawie wrzosy oczekują przepuszczalnego, lekkiego, umiarkowanie wilgotnego i niezbyt żyznego podłoża, koniecznie o kwaśnym odczynie pH (pH 4,5-5, miejsce dla wrzosów warto zaprawić kwaśnym torfem i przekompostowaną kora sosnową).

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube

 

Jak dbać o wrzosy?

Wrzosy zasiedlają naturalnie stanowiska, gdzie nie brakuje ściółki organicznej, dlatego w uprawie także będą wdzięczne za wyściółkowanie podłoża przekompostowaną korą sosnową, która nie tylko zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu gleby i wzbogaci ją w materię organiczną, ale też pomoże utrzymać niski odczyn pH i zapewni zimą rośliną dodatkową ochronę przed chłodem. Wrzosy zwykle dobrze znoszą przejściową suszę, trzeba jednak pamiętać, że młode egzemplarze po posadzeniu muszą mieć zapewnione stale wilgotne podłoże, aby mogły dobrze się ukorzenić, inaczej uschną.

Sadzenie

W ogrodach wrzos pospolity jako gatunek uprawiany jest rzadko, gdyż dużo bardziej atrakcyjne i dekoracyjne są jego liczne odmiany ozdobne, zachwycające barwnymi, dużymi kwiatami (pojedynczymi, pełnymi lub pączkowymi), ładnie wybarwionymi liśćmi (zielonymi, żółtymi lub pomarańczowymi) oraz kompaktowym, wzniesionym lub płożącym pokrojem.

  • Wrzosy najlepiej sadzić pod koniec lata i wczesną jesienią, dlatego to właśnie wtedy najlepiej jest je kupować i sadzić w ogrodzie i to z dwóch powodów: po pierwsze kiedy wrzosy kwitną najlepiej można ocenić, czy dana odmiana nam odpowiada i posiada dokładnie takie kwiaty, na jakich nam zależy, po drugie o tej porze roku panują najdogodniejsze warunki do sadzenia większości roślin, gdyż jest bardziej wilgotno i mniej upalnie niż latem.
  • Planując uprawę wrzosów warto pamiętać, że najefektowniej wyglądają w grupie, kiedy to tworzą mini-wrzosowiska. Dlatego chcąc uzyskać naprawdę zadowalający efekt, powinniśmy posadzić obok siebie co najmniej kilkanaście roślin, aby mogły utworzyć barwny, kolorowy kobierzec. Zwykle poleca się sadzić ok. 10-12 krzewinek na 1 m², ale rozstaw między roślinami powinien być uzależniony od pokroju i wielkości danej odmiany. Jest to ważne, bo wrzosy mają różne rozmiary, a zbyt gęste ich sadzenie może dorowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Nawożenie

Wrzosy zwykle mają niskie wymagania pokarmowe, a do tego są wrażliwe na zasolenie gleby, dlatego lepiej będą rosły bez dokarmiania, niż wtedy, gdy je przenawozimy. Jeśli będziemy chcieli, aby lepiej się prezentowały, zastosujmy ewentualnie do ich zasilania nawozy przeznaczone specjalnie dla wrzosów lub nawozy o przedłużonym działaniu.

Przycinanie

Ważnym zabiegiem w uprawie wrzosów jest też cięcie, które polega na usunięciu wiosną (IV) wszystkich przekwitłych kwiatów u nasady. Zabieg pozwala roślinom zawiązać więcej pąków kwiatowych i wydać więcej nowych pędów, które zagęszczą krzew i poprawią jego pokrój.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Wrzosy to rośliny dość wymagające, dlatego uprawiane w nieodpowiednich warunkach mogą łatwo zapadać na choroby, głównie pochodzenia grzybowego (np. szarej pleśni, mączniaka prawdziwego, antraknozy, fytoftorozy), z którymi trudno jest walczyć, gdyż ilość preparatów przeznaczonych do ochrony wrzosów jest znikoma (jednym z nielicznych, polecanych min. na fytoftorozę jest Polyversum WP), dlatego o rośliny należy zadbać bardzo starannie.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Michał, Olga_Fil, SimoneVomFeld / Pixabay

Autor
Co lubią wrzosy i jak o nie dbać?
Co lubią wrzosy i jak o nie dbać?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)Komentarze


Twoja strona ogrodu