Logo
Logo

Polecamy wrzosy do ogrodu: jakie wybrać i jak sadzić?

Pytanie czytelnika: Bardzo lubię kwitnące wrzosowiska i chciałabym obsadzić rabatę tym gatunkiem. Kiedy jest najlepszy moment na sadzenie wrzosów, jakie odmiany wybrać i jak pielęgnować rośliny?

Spis treści
Jak wyglądają wrzosy? Kiedy kwitną? Jak sadzić wrzosy? Sprawdź i przygotuj dobre podłoże! Jak uprawiać wrzosy? Jak je pielęgnować, by długo kwitły? Galeria inspiracji: stwórz własne wrzosowisko!

Rabaty z wrzosów tworzą wyjątkowej urody zakątki, ale musimy pamiętać, że będą ozdobne tylko w okresie kwitnienia wrzosów, czyli od sierpnia do października – w pozostałe miesiące roku nie będą stanowić szczególnie pięknego nasadzenia.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to krzewinka tworząca kobierce dorastające zazwyczaj do 30-40 cm wysokości. Kwitną pod koniec lata i jesienią wytwarzając duże ilości, drobnych kwiatów o kolorach fioletowych, różowych, białych, a nawet czerwonych. Podobnie jak kwiaty, zależnie od odmiany wrzosy mogą mieć różnego koloru, charakterystyczne, zredukowane listki – mogą mieć one barwę zieloną, żółtą, szarą lub pomarańczową.

Wrzosy polecamy kolorowe, fot. _Alicja_ - Pixabay
Fot. _Alicja_/ Pixabay
Kolor "wrzosowy" to już niekoniecznie tylko odcień fioletu – jest nim także biel, róż, a nawet czerwień.

Sadzenie wrzosów

Do posadzenia wrzosów najlepiej wybrać miejsce słoneczne. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,0). Jeśli gleba w ogrodzie nie do końca odpowiada powyższym parametrom, można samemu przygotować rabatę, dodając dużo kwaśnego torfu (25 l/m²) wymieszanego z dobrą ziemią. W przypadku wyjątkowo ciężkiej gleby warto przewidzieć drenaż – w tym celu wysypuje się 10-centymetrową warstwę żwiru pod mieszankę torfu.

Ciekawe odmiany wrzosów

Obecnie wyhodowano ok. 300 odmian wrzosów! Jedne z bardziej znanych i lubianych to:

  • Calluna vulgaris 'Allegretto' – o pojedynczych, purpurowoczerwonych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września,
  • Calluna vulgaris 'Boskoop' – o żółtych liściach i delikatnych liliowatych kwiatach rozwijających się na przełomie sierpnia i września,
  • Calluna vulgaris 'Gold Haze' – o jasnożółtej barwie liści i białych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września,
  • Calluna vulgaris 'Long White' – o zielonych liściach i białych kwiatach pojawiających się później, czyli od września do października,
  • Calluna vulgaris 'Silver Knight' – o charakterystycznych szaroomszonych liściach i pięknie kontrastujących fiołkowych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września.

Pielęgnacja wrzosów

Wrzosy to niewymagające rośliny, odporne na mróz oraz suszę. Dobrze wyglądają posadzone w grupie od kilku do kilkunastu sadzonek jednej odmiany. Po posadzeniu ściółkuje się teren wokół nich korą sosnową, która ogranicza rozwój chwastów, chroni rośliny zimą przed przemarzaniem, a latem przed suszą.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych należy okrywanie krzewinek na zimę oraz wiosenne przycinanie. W kwietniu obcina się wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu rośliny bujnie odbijają świeżymi przyrostami.

Na wiosnę zasila się wrzosowiska nawozami o spowolnionym działaniu – ok. 4-5 g na sadzonkę. Podlewać należy rzadko, ale za to obficie. Nie stwarza się wtedy warunków sprzyjających rozwojowi szarej pleśni.

Galeria inspiracji – zainspiruj się na wrzosowisko

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: KleineKiwi/Pixabay

Autor
Polecamy wrzosy do ogrodu: jakie wybrać i jak sadzić?
Polecamy wrzosy do ogrodu: jakie wybrać i jak sadzić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Kama

24-09-2021 12:14

ja ostatnio własnie kupiałm wrzosy i przesadzalam je moimi kochanymi narzedzai z cellfastu i mam nadzieje, że dobrze sie przyjmą

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl