Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
17
Okazje

Polecamy wrzosy do ogrodu: jakie wybrać i jak sadzić?

Pytanie czytelnika: Bardzo lubię kwitnące wrzosowiska i chciałabym obsadzić rabatę tym gatunkiem. Kiedy jest najlepszy moment na sadzenie wrzosów, jakie odmiany wybrać i jak pielęgnować rośliny?

Rabaty z wrzosów tworzą wyjątkowej urody zakątki, ale musimy pamiętać, że będą ozdobne tylko w okresie kwitnienia wrzosów, czyli od sierpnia do października – w pozostałe miesiące roku nie będą stanowić szczególnie pięknego nasadzenia.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to krzewinka tworząca kobierce dorastające zazwyczaj do 30-40 cm wysokości. Kwitną pod koniec lata i jesienią wytwarzając duże ilości, drobnych kwiatów o kolorach fioletowych, różowych, białych, a nawet czerwonych. Podobnie jak kwiaty, zależnie od odmiany wrzosy mogą mieć różnego koloru, charakterystyczne, zredukowane listki – mogą mieć one barwę zieloną, żółtą, szarą lub pomarańczową.

Wrzosy polecamy kolorowe, fot. _Alicja_ - Pixabay
Fot. _Alicja_/Pixabay
Kolor "wrzosowy" to już niekoniecznie tylko odcień fioletu – jest nim także biel, róż, a nawet czerwień.

Sadzenie wrzosów

Do posadzenia wrzosów najlepiej wybrać miejsce słoneczne. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie (pH 3,5–5,0). Jeśli gleba w ogrodzie nie do końca odpowiada powyższym parametrom, można samemu przygotować rabatę, dodając dużo kwaśnego torfu (25 l/m2) wymieszanego z dobrą ziemią. W przypadku wyjątkowo ciężkiej gleby warto przewidzieć drenaż – w tym celu wysypuje się 10-centymetrową warstwę żwiru pod mieszankę torfu.

Ciekawe odmiany wrzosów

Obecnie wyhodowano ok. 300 odmian wrzosów! Jedne z bardziej znanych i lubianych to:

  • Calluna vulgaris 'Allegretto' – o pojedynczych, purpurowoczerwonych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września,
  • Calluna vulgaris 'Boskoop' – o żółtych liściach i delikatnych liliowatych kwiatach rozwijających się na przełomie sierpnia i września,
  • Calluna vulgaris 'Gold Haze' – o jasnożółtej barwie liści i białych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września,
  • Calluna vulgaris 'Long White' – o zielonych liściach i białych kwiatach pojawiających się później, czyli od września do października,
  • Calluna vulgaris 'Silver Knight' – o charakterystycznych szaroomszonych liściach i pięknie kontrastujących fiołkowych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września.

Pielęgnacja wrzosów

Wrzosy to niewymagające rośliny, odporne na mróz oraz suszę. Dobrze wyglądają posadzone w grupie od kilku do kilkunastu sadzonek jednej odmiany. Po posadzeniu ściółkuje się teren wokół nich korą sosnową, która ogranicza rozwój chwastów, chroni rośliny zimą przed przemarzaniem, a latem przed suszą.

Do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych należy okrywanie krzewinek na zimę oraz wiosenne przycinanie. W kwietniu obcina się wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu rośliny bujnie odbijają świeżymi przyrostami.

Na wiosnę zasila się wrzosowiska nawozami o spowolnionym działaniu – ok. 4-5 g na sadzonkę. Podlewać należy rzadko, ale za to obficie. Nie stwarza się wtedy warunków sprzyjających rozwojowi szarej pleśni.

Galeria inspiracji – zainspiruj się na wrzosowisko

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: KleineKiwi/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Kama

24-09-2021 12:14

ja ostatnio własnie kupiałm wrzosy i przesadzalam je moimi kochanymi narzedzai z cellfastu i mam nadzieje, że dobrze sie przyjmą

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT