Co lubią wrzosy i jak o nie dbać? 6 kluczowych zasad, by Twoje wrzosy długo kwitły!

Co lubią wrzosy i jak o nie dbać

Wrzosy to prawdziwe perły w ogrodzie, które zachwycają swoim pięknem przez cały rok. Jednak by prezentowały się w pełnej krasie, wymagają specjalnej troski. Czy wiesz, jak dbać o nie, by cieszyć się ich blaskiem przez długie lata? Oto kompleksowy przewodnik, który odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Posłuchaj
00:00
54
Spis treści
Co lubią wrzosy? Miejsce Ziemia Jak dbać o wrzosy? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jak dbać o wrzosy, by przez cały rok prezentowały się w pełnej krasie? Te niepozorne krzewinki, choć zachwycają swoją urodą, wymagają specjalnej troski. Dowiedz się, co lubią wrzosy i jak zapewnić im odpowiednie warunki w ogrodzie. Z naszym przewodnikiem dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by cieszyć się ich pięknem przez długie lata.

Odkryj idealne warunki dla Twoich wrzosów!

Wrzos zwyczajny lub pospolity, bo to właśnie jego odmiany są najczęściej uprawiane w ogrodach, to gatunek spotykany w całej Europie, w tym także w Polsce. W naturze zasiedla słoneczne, leśne polany, świetliste lasy, torfowiska i przydroża, gdzie może tworzyć rozległe łany, określane jako wrzosowiska. Występuje na różnych glebach, w tym także na jałowych piaskach, ale zawsze wybiera podłoża o kwaśnym odczynie pH. Zwykle dobrze znosi też przejściową suszę, choć lepiej rośnie, gdy ziemia jest lekko wilgotna. W naszym klimacie jest z reguły dostatecznie mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju, jedynie niektóre jego odmiany mogą wymagać okrywania na zimę np. gałązkami stroiszu.

Wybierz idealne miejsce dla wrzosów!

Chcąc uprawiać wrzosy i cieszyć się ich urodą, musimy zapewnić roślinom warunki zbliżone do naturalnych, dlatego należy posadzić je na słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Wrzosy uprawiane w cieniu będą źle rosły, słabo kwitły i częściej chorowały. Mogą też stracić ładny zwarty pokrój i zacząć pokładać się na boki.

Jak przygotować ziemię pod wrzosy? Sprawdź!

Podobnie jak w naturze, w uprawie wrzosy oczekują przepuszczalnego, lekkiego, umiarkowanie wilgotnego i niezbyt żyznego podłoża, koniecznie o kwaśnym odczynie pH (pH 4,5-5, miejsce dla wrzosów warto zaprawić kwaśnym torfem i przekompostowaną kora sosnową).

Marta Potoczek - Leniwa niedziela / YouTube

 

Tajniki pielęgnacji wrzosów - dowiedz się więcej!

Wrzosy zasiedlają naturalnie stanowiska, gdzie nie brakuje ściółki organicznej, dlatego w uprawie także będą wdzięczne za ściółkowanie podłoża przekompostowaną korą sosnową, która nie tylko zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu gleby i wzbogaci ją w materię organiczną, ale też pomoże utrzymać niski odczyn pH i zapewni zimą rośliną dodatkową ochronę przed chłodem. Wrzosy zwykle dobrze znoszą przejściową suszę, trzeba jednak pamiętać, że młode egzemplarze po posadzeniu muszą mieć zapewnione stale wilgotne podłoże, aby mogły dobrze się ukorzenić, inaczej uschną.

Kiedy i jak sadzić wrzosy? Poznaj najlepsze praktyki!

W ogrodach wrzos pospolity jako gatunek uprawiany jest rzadko, gdyż dużo bardziej atrakcyjne i dekoracyjne są jego liczne odmiany ozdobne, zachwycające barwnymi, dużymi kwiatami (pojedynczymi, pełnymi lub pączkowymi), ładnie wybarwionymi liśćmi (zielonymi, żółtymi lub pomarańczowymi) oraz kompaktowym, wzniesionym lub płożącym pokrojem.

  • Wrzosy najlepiej sadzić pod koniec lata i wczesną jesienią, dlatego to właśnie wtedy najlepiej jest je kupować i sadzić w ogrodzie i to z dwóch powodów: po pierwsze kiedy wrzosy kwitną najlepiej można ocenić, czy dana odmiana nam odpowiada i posiada dokładnie takie kwiaty, na jakich nam zależy, po drugie o tej porze roku panują najdogodniejsze warunki do sadzenia większości roślin, gdyż jest bardziej wilgotno i mniej upalnie niż latem.
  • Planując uprawę wrzosów warto pamiętać, że najefektowniej wyglądają w grupie, kiedy to tworzą mini-wrzosowiska. Dlatego chcąc uzyskać naprawdę zadowalający efekt, powinniśmy posadzić obok siebie co najmniej kilkanaście roślin, aby mogły utworzyć barwny, kolorowy kobierzec. Zwykle poleca się sadzić ok. 10-12 krzewinek na 1 m², ale rozstaw między roślinami powinien być uzależniony od pokroju i wielkości danej odmiany. Jest to ważne, bo wrzosy mają różne rozmiary, a zbyt gęste ich sadzenie może dorowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Jak prawidłowo nawozić wrzosy? Oto odpowiedź!

Wrzosy zwykle mają niskie wymagania pokarmowe, a do tego są wrażliwe na zasolenie gleby, dlatego lepiej będą rosły bez dokarmiania, niż wtedy, gdy je przenawozimy. Jeśli będziemy chcieli, aby lepiej się prezentowały, zastosujmy ewentualnie do ich zasilania nawozy przeznaczone specjalnie dla wrzosów lub nawozy o przedłużonym działaniu.

Sekrety przycinania wrzosów - poznaj je!

Ważnym zabiegiem w uprawie wrzosów jest też przycinanie wrzosów, które polega na usunięciu wiosną (IV) wszystkich przekwitłych kwiatów u nasady. Zabieg pozwala roślinom zawiązać więcej pąków kwiatowych i wydać więcej nowych pędów, które zagęszczą krzew i poprawią jego pokrój.

Chroń swoje wrzosy! Sprawdzone metody na choroby i szkodniki!

Wrzosy to rośliny dość wymagające, dlatego uprawiane w nieodpowiednich warunkach mogą łatwo zapadać na choroby, głównie pochodzenia grzybowego (np. szarej pleśni, mączniaka prawdziwego, antraknozy, fytoftorozy), z którymi trudno jest walczyć, gdyż ilość preparatów przeznaczonych do ochrony wrzosów jest znikoma (jednym z nielicznych, polecanych min. na fytoftorozę jest Polyversum WP), dlatego o rośliny należy zadbać bardzo starannie.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Michał, Olga_Fil, SimoneVomFeld / Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrzos pospolity Calluna vulgaris

Wrzos pospolity Skyline 'Stockholm' Calluna vulgaris Skyline 'Stockholm'

Wrzos pospolity Skyline 'Sydney' Calluna vulgaris Skyline 'Sydney'

Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
To się przyda
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Tagi
Najnowsze treści
Fauna kocha chaos – zalety dzikich ogrodów Nawożenie kaktusów – jak często i czym najlepiej zasilać? Suchy strumień w ogrodzie. Gdzie i jak go zbudować krok po kroku Co zamiast ziemi do doniczki? Podłoże bez ziemi. Czym jest i jak zrobić samemu? Choroby modrzewi – objawy, zapobieganie i zwalczanie Jesienne podlewanie roślin – nie lekceważ tego obowiązku! Jak zbierać chrzan? Nie przegap idealnego momentu W innym świetle – świetne pomysły na nastrojowy ogród nocą Wino z winogron – zobacz, jak je zrobić krok po kroku