Logo
Logo

Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'

Jedną z bardziej interesujących odmian wrzosu pospolitego o pełnych kwiatach, przypominających miniaturowe pomponki jest ‘Elsie Purnell’. Krzewinka ta doskonale sprawdza się w przydomowych ogrodach. Jako roślina doniczkowa ten wrzos może być wykorzystywany do jesiennej dekoracji balkonów, tarasów i okiennych parapetów.

Sprawdź, jakie ma wymagania i jak o niego dbać, by cieszyć się pięknymi kwiatami.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) ‘Elsie Purnell’ to wolno rosnąca, zawsze zielona krzewinka o cienkich, twardych pędach. Dorasta do 35 cm wysokości i podobnej szerokości. U starszych egzemplarzy pędy częściowo pokładają się na ziemi i z czasem zakorzeniają. Szarozielone liście tego wrzosu, podobnie jak u gatunku, są miniaturowe, łuskowate, długości zaledwie 1-2 mm, bardzo gęsto, dachówkowato ułożone na gałązkach.

We wrześniu na jednorocznych pędach wrzosu 'Elsie Purnell' pojawiają się liczne pąki kwiatowe, zebrane w wąskie, wyprostowane kwiatostany, rozwijające się od dołu ku górze.

Kwiaty tej odmiany są pełne, jasnoróżowe, zbudowane z cienkich, pergaminowych płatków. Kwitnienie rośliny kończy się w październiku.

wrzos pospolity Calluna vulgaris Elsie Purnell
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Wrzosy należą do roślin nietrudnych w uprawie. Dobrze radzą sobie na glebach przeciętnych, a nawet ubogich w składniki pokarmowe, przepuszczalnych, o kwaśnym odczynie (pH 4-5,5), o ile będą miały wystarczającą ilość wody oraz słoneczne stanowisko.

Posadzone do gruntu rośliny trzeba regularnie podlewać do czasu, aż się dobrze ukorzenią. Jest to kluczowe, bowiem po wysadzeniu z doniczek nie będą w stanie pobrać wody z gleby, dopóki ich korzenie jej nie przerosną.

Po posadzeniu roślin do gruntu warto wyściółkować glebę przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten przynosi wiele korzyści roślinom: ogranicza zachwaszczenie, zapewnia utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zwiększa aktywność biologiczną pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, a także wpływa na utrzymanie odpowiedniego dla wrzosów, kwaśnego pH podłoża.

Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell jest odmianą odporną na mróz, ale w bezśnieżne zimy, przy słonecznej i wietrznej pogodzie, krzewinki mogą częściowo przemarzać, dlatego warto je zabezpieczyć je na zimę lekką okrywą z gałęzi świerka lub sosny.

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie wrzosów jest cięcie. Regularne, coroczne cięcie warunkuje utrzymanie zwartego pokroju oraz obfite kwitnienie. Cięcie wykonuje się wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wzrostu, na wysokości zeszłorocznych kwiatostanów (w ten sposób je usuwamy).

Gdzie posadzić?

Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell’ nadaje się do tworzenia delikatnych, pastelowych akcentów kolorystycznych na wrzosowisku. Łagodna barwa kwiatów przyciąga uwagę, ale nie razi swoją intensywnością. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji doniczkowych, ozdoby ogródków kawiarnianych, tarasów, balkonów oraz wnętrz.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'
Wrzos pospolity 'Elsie Purnell'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny