Logo
Logo

Czy wrzosy przynoszą nieszczęście? Poznaj symbolikę, przesądy, legendy i ciekawostki

Wiele kwiatów traktowana jest jako symbol konkretnych uczuć lub powiązana jest z konkretną tematyką. Chcąc wyznać komuś romantyczne uczucia, wręczamy czerwone róże, a na 1 listopada kupujemy chryzantemy. Z wieloma roślinami wiążą się również różnorakie przesądy – tak jest też w przypadku wrzosów, o których mówi się, że przynoszą nieszczęście. Jaka jest symbolika wrzosów? Czy wrzosy przynoszą pecha?

Spis treści
Śmierć i nieszczęście Wiedźmy i czarownice Biały wrzos Bukiety z wrzosu Czy wrzosy przynoszą pecha?

Jakie są przesądy związane z wrzosami?

Wrzosy to urocze, niewielkie rośliny, które kwitną jesienią, stanowiąc piękną ozdobę ogrodu. Z powodzeniem można je uprawiać w domu, co jest łatwe, gdyż wrzosy nie mają dużych wymagań. Mimo pięknego wyglądu, wrzosy nie mają zbyt dobrej sławy ze względu na przesądy, które o nich powstały. Jakie są najpopularniejsze przesądy o wrzosach?

Śmierć i nieszczęście

W wielu kulturach wierzono, że wrzos ściąga choroby i przynosi śmierć. Było to związane głównie z faktem, że wrzosy rosły przy cmentarzach, więc unikano ich obecności w pobliżu domu. Zwłaszcza że wrzosy wciąż chętnie są sadzone lub ustawiane w doniczkach na grobach, a mało kto chce mieć w domu rośliny kojarzone z grobami. Wynika to jednak z faktu, że wrzosy tak, jak chryzantemy kwitną w okolicach Święta Zmarłych, co czyni je idealną ozdobą cmentarzy i grobów.  

Wiedźmy i czarownice  

Dawniej z wrzosów często wykonywano miotły, a na nich jak wiadomo…latały czarownice. Wierzono, że lepiej nie mieć w domu niczego, co związane jest z wiedźmami, gdyż może to zesłać nieszczęście na dom i rodzinę.  

Symbolika wrzosów fot. Amina Filkins - Pexels
Fot. Amina Filkins / Pexels

Symbolika wrzosu

Zgodnie z wierzeniami celtyckimi wrzos to roślina magiczna, która otwiera bramę pomiędzy światami. Dlatego wrzos włożony pod poduszkę miał przynosić prorocze sny. Irlandczycy wykorzystywali je w kadzidłach do odstraszania chorób wśród owiec lub przywoływania duchów zmarłych przodków. Wrzos w wielu krajach jest wykorzystywany do bukietów ślubnych jako symbol czystego serca. W innych panuje przekonanie, że wrzos w bukiecie panny młodej przynosi pecha i sprowadzi na nowożeńców nieszczęście.

Biały wrzos  

To najrzadsza odmiana wrzosu, rosnąca w Szkocji, a ze względu na kolor kwiatów wierzono, że rośnie tylko w miejscach, w których nie przelano ani kropli krwi. Dlatego symbolizuje czystość i chroni przed niebezpieczeństwami. W Wielkiej Brytanii biały wrzos był szczególnie lubiany przez Królową Wiktorię, która uważała, że jest on symbolem powodzenia i przynosi szczęście.  

Bukiety z wrzosu  

W wielu miejscach wierzono również, że nieszczęście przyniosą suszone bukiety wykonane z wrzosów, a domowników z tego powodu może spotkać wiele przykrych zdarzeń. Warto jednak pamiętać, że wiele osób uważa, iż suszone kwiaty w domu wprowadzają złą energię i przynoszą pecha.  

Czy wrzosy przynoszą pecha?  

Jak wspomniano wcześniej, w naszej kulturze często wierzono, że wrzosy przynoszą pecha. Jednak w wielu krajach są symbolem szczęścia, miłości i powodzenia. Wszystko więc zależy od wierzeń, a rośliny z pewnością nie ściągają nieszczęścia na właścicieli, za to pięknie wyglądają i mogą stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu, domu, czy bukietu.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SimoneVomFeld / Pixabay oraz Cottonbro, Erej Ocselo, Joran Quinten / Pexels

Autor
Czy wrzosy przynoszą nieszczęście? Poznaj symbolikę, przesądy, legendy i ciekawostki
Czy wrzosy przynoszą nieszczęście? Poznaj symbolikę, przesądy, legendy i ciekawostki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl