Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) zwana częściej borówką amerykańską lub jagodą amerykańską, to wysoki krzew jagodowy należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach rośnie najczęściej na wilgotnych lub mokrych, umiarkowanie kwaśnych torfowiskach.

W zależności od odmiany krzewy dorastają do 2-3 m wysokości. Pędy są wzniesione, proste i silnie rozgałęzione. Liście borówki są skórzaste, eliptyczne, z reguły całobrzegie (u niektórych odmian lekko ząbkowane). Kwiaty borówki są drobne, białe i tworzą kwiatostany zebrane w grona. Pojawiają się w maju i czerwcu.

Rośliny owocują od początku lipca do końca września (zależnie od odmiany). Owoce to ciemnoniebieskie niby jagody, dojrzewające stopniowo. Są podobne do owoców borówki czarnej (leśnej jagody), ale są znacznie większe – potrafią osiągać nawet 4 cm średnicy i mają jasny, woskowy nalot. Są wyjątkowo lubiane przez ptaki

Borówka amerykańska ma płytki system korzeniowy.

Wymagania i uprawa

Najlepiej aby borówka amerykańska była sadzona na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Należy unikać miejsc gdzie mogą pojawiać się zastoiska mrozowe oraz gdzie gromadzi się woda ponieważ może wtedy osłabić się i chorować. Jest mrozoodporna – bez problemu wytrzymuje spadki temperatury do -25 ºC.

Podłoże dla rośliny musi być kwaśne (niskie pH 3,8-4,8). Najlepiej też, aby gleba była lekka i przepuszczalna oraz zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę. Borówka jest bardzo wrażliwa na brak wody i powinna być nawożona.

W uprawie borówki nie zapominajmy przycinać rośliny – bez tego zabiegu borówki wysokie tworzą słabe przyrosty, na których tworzy się mało pąków kwiatowych.

Zastosowanie

Przede wszystkim są to rośliny owocowe. Jagody zawierają dużo cukrów, soli mineralnych, witamin i innych składników biologicznie czynnych – m.in. zmniejszające w organizmie poziom "złego" cholesterolu.

Krzewy potrafią być bardzo ozdobne szczególnie jesienią, gdy ich liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Polecane odmiany

Większość z 450 odmian zostało wyhodowanych w USA. Ponad 30 z nich dostępnych jest w sprzedaży w Polsce. 

Więcej o polecanych odmianach borówki znajdziesz w artykule: Polecane odmiany borówki amerykańskiej.


Zdjęcie tytułowe: Samuele Schirò, zasilvape, _Alicja_, ImAPuzzle/Pixabay