Dlaczego liście borówki stają się czerwone?
Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), lepiej znana jako borówka amerykańska nie jest trudna w pielęgnacji, ale czasem jej liście przebarwiają się na czerwono.
Oto sześć najczęstszych powodów:
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Niewłaściwe stanowisko
Gdy ziemia ma odczyn obojętny lub zasadowy, wtedy pobieranie niektórych pierwiastków (np. żelaza) jest utrudnione. Borówka najlepiej rośnie w podłożu o odczynie kwaśnym: pH (3,8-4,8), dlatego jeśli planujesz jej uprawę, musisz stale to monitorować. Sprawdzenie odczynu gleby jest bardzo łatwe i zajmie Ci kilka minut. Borówka nie będzie owocować, gdy pH będzie zbyt wysokie! Spodziewaj się także licznych problemów fizjologicznych i chorób, bo niewłaściwe stanowisko to źródło problemów!
W przypadku zbyt wysokiego odczynu, glebę należy zakwasić stosując siarkę (koloidalną lub w postaci granulowanej), siarczan amonu, trociny z drzew iglastych lub torf wysoki.
Niska temperatura
Fioletowo-czerwone przebarwienia liści borówki mogą pojawić się po okresach chłodu, kiedy zmniejsza się dostępność fosforu w glebie. Jest to reakcja naturalna, która szybko wraca do normy, gdy temperatura rośnie.
🟢 Podlej tym rośliny! Pozbędziesz się larw, pędraków i turkucia – w 100% naturalnie!
Nieprawidłowe nawożenie
Do nawożenia borówki amerykańskiej najczęściej stosuje się gotowe nawozy do borówki lub nawozy zakwaszające. Niestety uprawy borówek w ogrodzie często zasilane są "na oko", w związku z czym prowadzi to do przenawożenia lub niedoborów. W przypadku nieprawidłowego stężenia pierwiastka (lub pierwiastków) w glebie, pojawiają się choroby fizjologiczne borówki, które często objawiają się czerwienieniem liści.
Aby precyzyjnie nawozić borówki, warto zlecić profesjonalną analizę składu gleby i zbadać jej odczyn. Tylko wtedy będziemy mieli 100% pewność, że nasze uprawy są dokarmiane prawidłowo. W razie niedoborów łatwo będzie można go uzupełnić odpowiednim nawozem.
"Nawozy potasowe i fosforowe można podawać roślinom jednorazowo w okresie pękania pąków. Wysiewa nawozów azotowych najlepiej jest rozłożyć na 2-3 terminy, pierwszą ich dawkę wysiewając w okresie pękania pąków, koleją za około 6 tygodni, a jeśli zapowiada się wysokie plonowanie to dodatkowo zasilić rośliny w okresie dorastania owoców (nie później jak do końca czerwca)." – Źródło: www.jagodnik.pl
Brak fosforu
"Najbardziej blokowany w glebie jest fosfor, który jest szybko unieczynniany przez aktywne jony glinu. W efekcie ten niezbędny do rozwoju korzeni i pędów pierwiastek staje się niedostępny dla roślin, a objawem jego niedoboru są fioletowe liście." – Źródło: www.doradztwosadownicze.pl
W przypadku niedoborów fosforu warto zastosować odpowiednie nawozy fosforowe – np. superfosfat lub Microstar PZ. Warto pamiętać, że borówka "lubi" nawozy w formie amonowej lub mocznikowej.
Borówki niedostatecznie odżywione azotem mają jasnozielone lub zielono-czerwone liście. Niedobór azotu w roślinie może być spowodowany użyciem zbyt małej dawki lub zbyt wczesnym zastosowaniem wiosną, co skutkuje wymyciem azotu. Niedobór w roślinie może wystąpić także w wyniku uszkodzenia korzeni (np. przez gryzonie lub niskie temperatury), niedoboru tlenu w glebie (stres tlenowym), długotrwałej suszy w sezonie wegetacyjnym (stres wodny) lub silnego zachwaszczenia wokół krzewów. W warunkach niedoboru fosforu w roślinie, blaszki liściowe przebarwiają się na kolor bordowy. Niedobór występuje na górnej i dolnej stronie blaszki liściowej, najczęściej tylko na młodych plantacjach i wynika z ograniczonego jego pobierania przez korzenie, które nie wytworzyły jeszcze mikoryzy. |
Choroby
W ogrodach, gdzie liczba krzewów borówek jest niewielka, rzadko kiedy mamy problem z chorobami. Nie można jednak bagatelizować czerwienienia liści, gdyż może to być objaw jednej z chorób: zgorzel pędów lub zgnilizna korzeni.
Nie ma środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania chorób w uprawach nieprofesjonalnych borówki, ale warto zastosować Polyversum – naturalny preparat grzybobójczy. Pożyteczny grzyb chroni rośliny nie tylko poprzez bezpośredni wpływ na choroby roślin – hamowanie rozwoju organizmów chorobotwórczych, ale również wpływa na roślinę długookresowo, działając jak szczepionka. Stosując Polyversum jednocześnie zwalczasz przyczynę choroby oraz zapobiegasz jej pojawieniu się w przyszłości!
Warto także pomyśleć o zastosowaniu mikoryzy – pożytecznych grzybów symbiotycznych. Dzięki mikoryzie grzyby korzystają ze związków organicznych wytwarzanych przez rośliny, a korzenie roślin, za pomocą grzybni są zaopatrywane w niezbędne im związki mineralne – makro i mikroelementy, a także ważne hormony (auksyny, gibereliny i cytokininy) wpływające na wzrost i rozwój roślin. Ponadto, dzięki strzępkom grzybni powierzchnia chłonna korzeni roślin zwiększa się wielokrotnie – mogą o wiele sprawnej pobierać i przyswajać wodę i substancje odżywcze. Wpływa to na szybszy wzrost, lepszą kondycję i wygląd roślin.
Susza
Płytki system korzeniowy borówki sprawia, że roślina może cierpieć z powodu suszy (zwłaszcza młode rośliny, w pierwszym roku po posadzeniu, które szybko rozbudowały część nadziemną). Niedobór wody prowadzi do zmniejszenia pobierania niezbędnych pierwiastków z gleby (warto pamiętać, że rośliny mogą pobrać składniki pokarmowe tylko wtedy, gdy te są rozpuszczone w wodzie!) Krzewy trzeba więc podlewać w czasie suszy i warto rozsypać pod nimi warstwę kory sosnowej, która zatrzyma wilgoć w glebie, zakwasi dodatkowo podłoże i zahamuje rozwój chwastów.
Jesień
Pod koniec sezonu liście borówki przybierają intensywnie czerwoną barwę – jest to objaw całkowicie naturalny i nie powinniśmy się nim przejmować. W liściach barwne antocyjany zastępują zielony chlorofil, a roślina powoli przygotowuje się do zimowego odpoczynku. Nie będzie już produkować skrobi w wyniku fotosyntezy i wszystkie substancje zapasowe "ściąga" z liści do pędów.
Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, w tekście wykorzystano zalecenia nawozowe z Poradnika ochrony borówki wysokiej opracowanego przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach