Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
43
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Czerwone liście borówek | Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić?

Pytanie czytelnika: Wiosną tego roku posadziłem na działce dwa krzewy borówki amerykańskiej. Rosną na słońcu, w kwaśnym torfie. Owocowanie jest słabe, ale to dopiero pierwszy rok, więc nie spodziewałem się obfitych zbiorów. Martwi mnie jednak to, że liście borówki stały się czerwone. Jest połowa lipca, a krzewy wyglądają, jakby szykowały się do zimy. Co się dzieje? Jaki jest powód czerwienienia liści i jak sobie z nim poradzić?

 

Dlaczego liście borówki stają się czerwone? Oto 6 powodów!

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), lepiej znana jako borówka amerykańska nie jest trudna w pielęgnacji, ale czasem jej liście przebarwiają się na czerwono. Oto sześć najczęstszych powodów:

Niewłaściwe stanowisko

Gdy ziemia ma odczyn obojętny lub zasadowy, wtedy pobieranie niektórych pierwiastków (np. żelaza) jest utrudnione. Borówka najlepiej rośnie w podłożu o odczynie kwaśnym: pH (3,8-4,8), dlatego jeśli planujesz jej uprawę, musisz stale to monitorować. Sprawdzenie odczynu gleby jest bardzo łatwe i zajmie Ci kilka minut. Borówka nie będzie owocować, gdy pH będzie zbyt wysokie! Spodziewaj się także licznych problemów fizjologicznych i chorób, bo niewłaściwe stanowisko to źródło problemów!

W przypadku zbyt wysokiego odczynu, glebę należy zakwasić stosując siarkę (koloidalną lub w postaci granulowanej), siarczan amonu, trociny z drzew iglastych lub torf wysoki.

Podłoże ziemia do borówek Target, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
9,99 PLN
Dzięki odpowiedniej mieszance minerałów ziemia zapewnia obfite owocowanie i szybki wzrost w krótkim czasie.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Niska temperatura

Fioletowo-czerwone przebarwienia liści borówki mogą pojawić się po okresach chłodu, kiedy zmniejsza się dostępność fosforu w glebie. Jest to reakcja naturalna, która szybko wraca do normy, gdy temperatura rośnie.

Borówka amerykańska ma specyficzne wymagania glebowe, dlatego przestrzegaj tych wskazówek, by uniknąć błędów. Nie ma wysokich potrzeb nawozowych, jednak nie można zapomnieć o jej regularnym dokarmianiu. Uważaj jednak, bo łatwo ją przenawozić, co powoduje liczne problemy.

Nieprawidłowe nawożenie

Do nawożenia borówki amerykańskiej najczęściej stosuje się gotowe nawozy do borówki lub nawozy zakwaszające. Niestety uprawy borówek w ogrodzie często zasilane są "na oko", w związku z czym prowadzi to do przenawożenia lub niedoborów. W przypadku nieprawidłowego stężenia pierwiastka (lub pierwiastków) w glebie, pojawiają się choroby fizjologiczne borówki, które często objawiają się czerwienieniem liści.

Aby precyzyjnie nawozić borówki, warto zlecić profesjonalną analizę składu gleby i zbadać jej odczyn. Tylko wtedy będziemy mieli 100% pewność, że nasze uprawy są dokarmiane prawidłowo. W razie niedoborów łatwo będzie można go uzupełnić odpowiednim nawozem.

"Nawozy potasowe i fosforowe można podawać roślinom jednorazowo w okresie pękania pąków. Wysiewa nawozów azotowych najlepiej jest rozłożyć na 2-3 terminy, pierwszą ich dawkę wysiewając w okresie pękania pąków, koleją za około 6 tygodni, a jeśli zapowiada się wysokie plonowanie to dodatkowo zasilić rośliny w okresie dorastania owoców (nie później jak do końca czerwca)." – Źródło: www.jagodnik.pl

Brak fosforu

"Najbardziej blokowany w glebie jest fosfor, który jest szybko unieczynniany przez aktywne jony glinu. W efekcie ten niezbędny do rozwoju korzeni i pędów pierwiastek staje się niedostępny dla roślin, a objawem jego niedoboru są fioletowe liście." – Źródło: www.doradztwosadownicze.pl

W przypadku niedoborów fosforu warto zastosować odpowiednie nawozy fosforowe – np. superfosfat lub Microstar PZ. Warto pamiętać, że borówka "lubi" nawozy w formie amonowej lub mocznikowej. 

czerwone liście borówki - objawy niedoboru azotu czy fosforu

Borówki niedostatecznie odżywione azotem mają jasnozielone lub zielono-czerwone liście. Niedobór azotu w roślinie może być spowodowany użyciem zbyt małej dawki lub zbyt wczesnym zastosowaniem wiosną, co skutkuje wymyciem azotu. Niedobór w roślinie może wystąpić także w wyniku uszkodzenia korzeni (np. przez gryzonie lub niskie temperatury), niedoboru tlenu w glebie (stres tlenowym), długotrwałej suszy w sezonie wegetacyjnym (stres wodny) lub silnego zachwaszczenia wokół krzewów.

W warunkach niedoboru fosforu w roślinie, blaszki liściowe przebarwiają się na kolor bordowy. Niedobór występuje na górnej i dolnej stronie blaszki liściowej, najczęściej tylko na młodych plantacjach i wynika z ograniczonego jego pobierania przez korzenie, które nie wytworzyły jeszcze mikoryzy.

Choroby

W ogrodach, gdzie liczba krzewów borówek jest niewielka, rzadko kiedy mamy problem z chorobami. Nie można jednak bagatelizować czerwienienia liści, gdyż może to być objaw jednej z chorób: zgorzel pędów lub zgnilizna korzeni.

Nie ma środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania chorób w uprawach nieprofesjonalnych borówki, ale warto zastosować Polyversum – naturalny preparat grzybobójczy. Pożyteczny grzyb chroni rośliny nie tylko poprzez bezpośredni wpływ na choroby roślin – hamowanie rozwoju organizmów chorobotwórczych, ale również wpływa na roślinę długookresowo, działając jak szczepionka. Stosując Polyversum jednocześnie zwalczasz przyczynę choroby oraz zapobiegasz jej pojawieniu się w przyszłości!

Warto także pomyśleć o zastosowaniu mikoryzy – pożytecznych grzybów symbiotycznych. Dzięki mikoryzie grzyby korzystają ze związków organicznych wytwarzanych przez rośliny, a korzenie roślin, za pomocą grzybni są zaopatrywane w niezbędne im związki mineralne – makro i mikroelementy, a także ważne hormony (auksyny, gibereliny i cytokininy) wpływające na wzrost i rozwój roślin. Ponadto, dzięki strzępkom grzybni powierzchnia chłonna korzeni roślin zwiększa się wielokrotnie – mogą o wiele sprawnej pobierać i przyswajać wodę i substancje odżywcze. Wpływa to na szybszy wzrost, lepszą kondycję i wygląd roślin.

Susza

Płytki system korzeniowy borówki sprawia, że roślina może cierpieć z powodu suszy (zwłaszcza młode rośliny, w pierwszym roku po posadzeniu, które szybko rozbudowały część nadziemną). Niedobór wody prowadzi do zmniejszenia pobierania niezbędnych pierwiastków z gleby (warto pamiętać, że rośliny mogą pobrać składniki pokarmowe tylko wtedy, gdy te są rozpuszczone w wodzie!) Krzewy trzeba więc podlewać w czasie suszy i warto rozsypać pod nimi warstwę kory sosnowej, która zatrzyma wilgoć w glebie, zakwasi dodatkowo podłoże i zahamuje rozwój chwastów.

Jesień

Pod koniec sezonu liście borówki przybierają intensywnie czerwoną barwę – jest to objaw całkowicie naturalny i nie powinniśmy się nim przejmować. W liściach barwne antocyjany zastępują zielony chlorofil, a roślina powoli przygotowuje się do zimowego odpoczynku. Nie będzie już produkować skrobi w wyniku fotosyntezy i wszystkie substancje zapasowe "ściąga" z liści do pędów.


Zjawisko przebarwienia liści jest pozytywne, bo oznacza to, że roślina przygotowuje się do odpoczynku zimowego – informuje w video dr inż. Tomasz Krupa z SGGW. | Źródło: Kobieta w Sadzie, Youtube

 

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, w tekście wykorzystano zalecenia nawozowe z Poradnika ochrony borówki wysokiej opracowanego przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT