Logo
Logo
100
Okazje

Przyczyny słabego wzrostu borówki

Pytanie czytelnika: Zaobserwowałam, że od ostatniego sezonu moje borówki coraz gorzej rosną i ogólnie wyglądają na mniej zdrowe. Co robić? Jak temu zaradzić?

 

Borówki wysokie mogą sobie gorzej radzić z kilku powodów, problemem może być nieodpowiednie cięcie borówki czy też źle uprawiona gleba. Sprawdź 3 główne przyczyny słabego wzrostu tych roślin.

1. Nieodpowiednie cięcie borówki

Przycinając stare pędy, pobudzi się krzew do owocowania. Szkielet rośliny powinno tworzyć ok. 6-10 pędów w różnym wieku pamiętając, że owoce pojawiają się tylko na długich, jednorocznych pędach.

Chcąc uzyskać odpowiedni kształt rośliny, należy zacząć wycinać stare pędy. Każdego roku usuwa się jeden stary pęd szkieletowy, pozostawiając w pobliżu młody. Jednoroczne pędy wyrastające z ziemi powinno się wyciąć. Chcąc wzmocnić owocujące pędy jednoroczne, najlepiej usuwać boczne rozgałęzienia, które dają mało owoców. Po takim cięciu borówki powinny zacząć silniej rosnąć i lepiej owocować.

2. Błędy w uprawie borówki

Innym powodem kiepskiej kondycji krzewu może być nieodpowiednie stanowisko, na którym rośnie. należy pamiętać, że uprawa borówki powinna się odbywać w podłożu przepuszczalnym, wilgotnym i najważniejsze kwaśnym.

Rośliny też źle radzą sobie w przedłużających się okresach suszy, dlatego należy je podlewać jak też podsypać krzewy warstwą kory (która zapobiegnie wzrostowi chwastów i parowaniu wody z ziemi.

3. Brak nawożenia borówki

Ostatnią przyczyną słabego wzrostu rośliny może być brak jej nawożenia. Borówki wysokie to żarłoczne rośliny, które do obfitego owocowania potrzebują zapewnienia dostępności składników odżywczych w glebie. Jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe krzewy musimy dać im odpowiednie nawozy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Tyler Finck/Unsplash, arch. BD

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość leszek

07-07-2020 16:39

Przenawoziłem borówkę ,opadły prawie wszystkie liście,czy krzew odżyje

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu