Logo
Logo

Dlaczego borówka słabo rośnie? 3 główne powody!

Pytanie czytelnika: Zaobserwowałam, że od ostatniego sezonu moje borówki coraz gorzej rosną i ogólnie wyglądają na mniej zdrowe. Co robić? Jak temu zaradzić?

Spis treści
Nieodpowiednie cięcie Błędy w pielęgnacji Brak nawożenia

Dlaczego borówka słabo rośnie?

Borówki wysokie mogą sobie gorzej radzić z kilku powodów, problemem może być nieodpowiednie cięcie borówki czy też źle uprawiona gleba. Sprawdź 3 główne przyczyny słabego wzrostu tych roślin.

1. Nieodpowiednie cięcie borówki

Przycinając stare pędy, pobudzi się krzew do owocowania. Szkielet rośliny powinno tworzyć ok. 6-10 pędów w różnym wieku pamiętając, że owoce pojawiają się tylko na długich, jednorocznych pędach.

Chcąc uzyskać odpowiedni kształt rośliny, należy zacząć wycinać stare pędy. Każdego roku usuwa się jeden stary pęd szkieletowy, pozostawiając w pobliżu młody. Jednoroczne pędy wyrastające z ziemi powinno się wyciąć. Chcąc wzmocnić owocujące pędy jednoroczne, najlepiej usuwać boczne rozgałęzienia, które dają mało owoców. Po takim cięciu borówki powinny zacząć silniej rosnąć i lepiej owocować.

2. Błędy w pielęgnacji borówki

Innym powodem kiepskiej kondycji krzewu może być nieodpowiednie stanowisko, na którym rośnie. należy pamiętać, że uprawa borówki powinna się odbywać w podłożu przepuszczalnym, wilgotnym i najważniejsze kwaśnym. Rośliny też źle radzą sobie w przedłużających się okresach suszy, dlatego należy je podlewać jak też podsypać krzewy warstwą kory (która zapobiegnie wzrostowi chwastów i parowaniu wody z ziemi.

3. Brak nawożenia borówki

Ostatnią przyczyną słabego wzrostu rośliny może być brak jej nawożenia. Borówki wysokie to żarłoczne rośliny, które do obfitego owocowania potrzebują zapewnienia dostępności składników odżywczych w glebie. Jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe krzewy musimy dać im odpowiednie nawozy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Tyler Finck/Unsplash, arch. BD

Autor
Dlaczego borówka słabo rośnie? 3 główne powody!
Dlaczego borówka słabo rośnie? 3 główne powody!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość leszek

07-07-2020 16:39

Przenawoziłem borówkę ,opadły prawie wszystkie liście,czy krzew odżyje

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl