Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) odmiana Cabernet Splash™ (nazwa handlowa: ‘VacBri1’ PBR) to krzew owocowy ale też ozdobny należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Odmiana została uzyskana jako jako sport odmiany 'Toro'.

Po 3 latach roślina dorasta do 0,8 m wysokości. Wyróżnia się liśćmi w kolorze ciemnego, szlachetnego wina. Młode liście są czerwonopurpurowe, latem pojawiają się zielone przebarwienia, a jesienią liście ponownie przebarwiają się na czerwono i purpurowo.

Kwiaty białe, w pąkach fioletowe, rozwijają się w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu, są średniej wielkości, kuliste, czarnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, słodkie i smaczne. Odmiana odporna na mróz.

Wymagania i uprawa

Odmiana 'Cabernet Splash' nie odbiega wymaganiami od gatunku. Najlepiej rośnie i owocuje na glebach kwaśnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i stanowiskach słonecznych.

Zastosowanie

Nadaje się do uprawy w formie niewysokich żywopłotów oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Dobrze prezentuje się sadzona w ogrodach wrzosowiskowych.

Ciekawostki

Borówka wysoka 'Cabernet Splash' otrzymała srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości 2021. Została do niego zgłoszona przez szkółkę roślin ozdobnych BREEDERPLANTS (Holandia). Roślina została wyhodowana przez Lynne Caton (USA) i wprowadzona na rynek w 2020r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska