Jak zrobić naturalny nawóz do borówki?

Jak zrobić naturalny nawóz do borówki

Do prawidłowego wzrostu oraz obfitego kwitnienia i owocowania, borówka amerykańska potrzebuje przede wszystkim kwaśnego podłoża, a także optymalnego nawadniania i zasilania. Można nawozić ją specjalistycznymi preparatami, ale o wiele tańszym i ekologicznym sposobem jest zastosowanie domowych metod nawożenia.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Znaczenie zakwaszania gleby przy uprawie borówki Nawozy do borówki własnej roboty – jak zrobić? Nawóz zakwaszający do borówek z czerstwego chleba Nawóz do borówki z liści dębu i igieł sosny

Znaczenie zakwaszania gleby przy uprawie borówki

Podobnie, jak większość ogrodowych krzewów kwasolubnych (np. azalie, różaneczniki, wrzosy), borówka amerykańska najlepiej rośnie na stale kwaśnym podłożu, o odczynie pH w przedziale 3,8-4,8. Jest to kluczowe w uprawie roślin o takich wymaganiach, bo gdy gleba nie spełnia wymagań roślin, ich korzenie nie są w stanie pobrać z gleby składników odżywczych. Już nie wielkie zwiększenie się poziomu pH do lekko kwaśnego (pH 5,5), może skutkować gorszym wzrostem i plonowaniem krzewów borówki, a przy pH powyżej 6 zostaje zahamowany wzrost rośliny i liście zaczynają żółknąć. Wynika z tego, iż aby zasilanie borówki przynosiło skutek, musimy w pierwszej kolejności stale dbać o właściwy poziom kwasowości podłoża. Można oczywiście zakwaszać glebę gotowymi preparatami lub nawozami mineralnymi, które dostępne są w sprzedaży.

Aby jednak zaoszczędzić pieniądze, możemy sami w prosty sposób przygotować naturalny nawóz zakwaszający do borówek – domowymi metodami. Jednocześnie jest to działanie ekologiczne, bo do przygotowania nawozów wykorzystuje się materiały i produkty uważane zazwyczaj za odpady.

Nawozy do borówki własnej roboty – jak zrobić?

Okazuje się, że przygotowanie naturalnych preparatów, które mogą skutecznie zakwasić glebę, a jednocześnie zasilić ją w potrzebne składniki odżywcze, może zrobić każdy bez nakładów finansowych, ani specjalistycznej wiedzy. Ponadto, wszystkie niezbędne składniki do przygotowania takich preparatów znajdziemy w każdej kuchni, ogrodzie lub lesie.

Nawóz zakwaszający do borówek z czerstwego chleba

Jednym ze sposobów szybkiego i łatwego przygotowania nawozu zakwaszającego do borówki (a także do innych roślin kwasolubnych) jest wykorzystanie czerstwego (lub niewykorzystanego) chleba i przygotowanie z niego wodnego roztworu. Dzięki stosowaniu takiego naturalnego nawozu, można uzyskać ładne krzewy oraz smaczne, bardzo zdrowe owoce borówki.

► Do przygotowania nawozu potrzebne jest wiadro lub inny pojemnik (najlepiej o pojemności 10 litrów), do którego wsypujemy 1-2 kg starego, pokruszonego na drobniejsze kawałki chleba. Całość zalewamy wodą.
► Po upływie kilka lub kilkanaście dni (w ciepłym miejscu), co jakiś czas mieszając, roztwór będzie gotowy do stosowania.

Zakwas chlebowy nie tylko powoduje zakwaszenie podłoża, ale zawiera także drożdże bogate w białka, aminokwasy, cenne pierwiastki oraz witaminy, które stymulują korzenie do rozwoju, a także wzmacniają odporność i rozwój roślin. Po sfermentowaniu roztworu, można nim bezpośrednio podlewać krzewy (około 2 litry pod krzew), powtarzając ten zabieg kilka razy w sezonie.

Nawóz do borówki z liści dębu i igieł sosny

Innym, dość prostym, naturalnym sposobem na przygotowanie nawozu zakwaszającego do borówek, jest przygotowanie gnojówki z liści dębu z dodatkiem igieł sosnowych, czyli resztek roślinnych o właściwościach zakwaszających.

► Postępujemy analogicznie, jak w przypadku nawozu z chleba. Do wiadra (o pojemności 10 l) wsypujemy dębowe liście oraz igły sosnowe – mogą być zarówno suche, jak i bardziej świeże. Można zastosować proporcje 1;1, czyli np. pół wiadra liści i pół wiadra igieł. Całość zalewamy wodą, lekko przygniatamy znajdujące się wewnątrz liście i igły, by nie wypływały (np. większym kamieniem). 
► Po ok. 10 dniach powstanie naturalny nawóz (gnojówka), który można rozcieńczać (np. 1 l nawozu na 1 l wody) i zasilać nim krzewy kilka razy w sezonie.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Martina / AdobeStock i red_stone / Pixabay

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Borówka wysoka Vaccinium corymbosum

Borówka wysoka 'Cabernet Splash' VACCINIUM CORYMBOSUM 'Cabernet Splash'

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści