Logo
Logo

Podłoże i nawóz do borówki: jakie są najlepsze?

Pytanie czytelnika: Około 3 tygodnie temu wsadziłam 4 krzewy borówki amerykańskiej. Czy powinnam zasilić je nawozem przed zimą? Czy trzeba zakwasić ich podłoże? Obecnie borówki rosną w kwaśnym torfie.

Spis treści
Co dać pod borówkę amerykańską? Jakie lubi podłoże? Czym nawozić borówkę amerykańską? FILM: Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Najlepsze podłoże – borówka lubi kwaśne podłoże

Borówki amerykańskie to rośliny kwasolubne. Powinny rosnąć w ziemi o pH 3,8-4,8. Taki odczyn jest niezbędny do kwitnienia i zawiązywania owoców. Przy sadzeniu tych krzewów warto używać torf kwaśny, który ma zwykle pH 3,5-4,5.

Radzimy dodatkowo ściółkować podstawę krzewów korą sosnową lub warstwą torfu – pomoże to roślinom bezpiecznie przetrwać zimowe chłody oraz dodatkowo zakwasi podłoże.

Najlepsze nawozy – borówka lubi jesień

  • Na jesieni borówki zasilamy nawozami fosforowymi (P) (np. superfosfat), potasowymi (K) (np. sól potasowa) i magnezowymi (Mg) (np. siarczan magnezu).
  • Nawozy azotowe i wieloskładnikowe (czyli najczęściej spotykane w ofertach z "nawozy dla borówek" stosujemy dopiero na wiosnę!
  • W kolejnych sezonach, można stosować nawozy zakwaszające (np. Florovit, Target, Agrecol i wiele innych), ale przed ich użyciem warto zbadać odczyn podłoża.

FILM: Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską?

infouprawa / Youtube

Zdjęcie tytułowe: Isabell Demuth / Pizabay

Autor
Podłoże i nawóz do borówki: jakie są najlepsze?
Podłoże i nawóz do borówki: jakie są najlepsze?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (18)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl