Jak i kiedy zbierać borówkę amerykańską, by była dojrzała i słodka? Ekspert radzi

Lipiec i sierpień to czas zbioru owoców borówki amerykańskiej, jednak by jagody na długo zachowały jędrność i świeżość, trzeba zrywać je i przechowywać w określony sposób. Poznaj zasady zbioru, które warto stosować zbierając borówki niezależnie od skali uprawy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
58
Spis treści
Co warto wiedzieć o zbiorach borówek? Jak krok po kroku zbierać owoce borówki amerykańskiej? Jak duże powinny być borówki do zbioru? Kiedy borówki są dojrzałe i gotowe do zbioru? Jak zachować smak borówek amerykańskich na dłużej?

Zasady prawidłowego zbioru owoców borówki amerykańskiej

Borówki amerykańskie z polskich plantacji trafiają do 25 krajów na 4 kontynentach. Decydujące znaczenie w eksportowych sukcesach naszych producentów ma jakość owoców i jej utrzymane po zbiorze. Największe znaczenie ma czas, jaki mija od zerwania do wstępnego schłodzenia, jeszcze na plantacji. Polacy w tej konkurencji nie mają sobie równych – najwyższe standardy zbioru powstały w naszym kraju!

Owoce borówki zbiera się ręcznie i bardzo delikatnie. Dotyczy to również transportu – nawet wózki zwożące owoce na plantacji muszą jeździć z niską prędkością. Poniższe zasady obowiązują na wielkopowierzchniowych plantacjach, ale z powodzeniem można je stosować też w przydomowym jagodniku.

Zbiór borówek krok po kroku

Zbieramy wyłącznie owoce dojrzałe – słodkie, nieuszkodzone, o średnicy powyżej 12 mm. Owoce muszą być całkowicie suche, ponieważ suszenie owoców po zebraniu bardzo negatywnie wpływa na ich trwałość.
Zbieramy dwoma rękami, układając je w "koszyczek". Zbieramy na tzw. "1 kontakt", delikatnie odrywając borówki za pomocą kciuków obu dłoni, tak aby zachować woskowy nalot. Zbiór prowadzimy od dołu do góry krzewu i zrywamy wszystkie dojrzałe owoce.
Dla zachowania nalotu i uniknięcia uszkodzeń w rękach trzymamy jednocześnie nie więcej, niż 5-7 borówek. Charakterystyczny woskowy nalot jest najprostszym miernikiem jakości. Świadczy on o fachowym zbiorze i zapewnieniu dobrych warunków w transporcie.
Owoce najlepiej zbierać do przeźroczystych miseczek lub tzw. panetek. Bardzo ułatwiają one samokontrolę przez osobę zbierającą. Ważne jest, by ograniczać dotykanie owoców do niezbędnego minimum. Ideałem jest dostarczenie ich na stół bez dotykania, turlania, przetaczania, przegarniania.
Na plantacjach, panetki wkładane są do skrzynki, którą dla ochrony przed zanieczyszczeniami ustawia się na skrzynce innego koloru. To bardzo przydatny patent. Ciemniejsze skrzynki dotykają ziemi, do jaśniejszych zbieramy owoce.
Jeśli to tylko możliwe, skrzynkę ustawiamy w cieniu i zawsze nakrywamy kolejną skrzynką dla ochrony przed słońcem. Jeśli dysponujemy 2 kolorami skrzynek, nakrywamy tą jaśniejszą (będzie ona lepiej "odbijać" światło).

Dla zachowania walorów i smaku borówek, ich wstępne schłodzenie powinno nastąpić szybko, w ciągu 30 minut od zebrania. W warunkach domowych jest to stosunkowo proste – zebrane borówki należy po prostu jak najszybciej włożyć do lodówki.

Źródło: Opracowanie na podstawie materiałów kampanii Niezwykłe właściwości, NCEŻ, Konferencji Borówkowej oraz Polish Berry Cooperative

W tekście wykorzystano materiały NCEŻ Instytutu Żywności i Żywienia http://ncez.pl/edukacja-konsumencka/nowinki-zywieniowe/borowka-amerykanska--czyli-superfoods-w-natarciu (26.07.2017) oraz z Konferencji Borówkowych – największych spotkań plantatorów na świecie.

Więcej informacji o standardzie 30 minut w materiałach kampanii „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców” realizowanej przez Związek Sadowników RP. Promuje ona walory odżywcze i jakość świeżych owoców jagodowych - www.power-fruits.eu/lista-aktualnosci/537-wyjatkowa-jakosc-w-europie


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści