Logo
Logo

Nawozy do borówek | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Na przestrzeni lat borówka podbiła nie tylko kubki smakowe Polaków, ale również ich ogródki. Chociaż samodzielna uprawa tej rośliny daje wiele satysfakcji, to jednak wymaga sporego zaangażowania. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że aby plony były obfite, a owoce smaczne, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego nawozu do borówek.

Spis treści
Dlaczego należy nawozić borówki? Jak prawidłowo nawozić? Które nawozy są najlepsze dla borówek? Polecane nawozy – gdzie kupić?

Dlaczego warto stosować nawozy do borówki?

Borówka amerykańska jest dość wymagającą rośliną, a nasłonecznione miejsce jest tylko jednym z kilku kluczowych elementów jakie należy zapewnić sadzonce – równie istotne będzie m.in. odpowiednie zakwaszenie gleby. W obniżeniu jej odczynu pH pomogą dedykowane nawozy, dzięki czemu krzewy zostaną lepiej odżywione, a uzyskane plony będę znacznie obfitsze. Równie ważną korzyścią płynącą ze stosowania nawozów jest zapewnienie borówce odporności na typowe dla niej choroby, szczególnie grzybowe.

Właściwe nawożenie wpływa też na wielkość owoców oraz ich smak, a w kolejnych sezonach przyczynia się do wspomagania wzrostu samych roślin.

Jak stosować nawozy do borówek?

Nawóz należy rozsypywać lub rozlewać bezpośrednio pod krzakami. Najczęściej zaleca się nawożenie krzewów od początku marca, aż do przełomu września i października, jednak warto mieć na uwadze, iż nadmiar nawozu (podobnie jak jego niedobór) może mieć negatywny wpływ na plony i kondycję samych roślin, dlatego rekomenduje się ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta danego specyfiku.

Zimą wskazane jest ściółkowanie, szczególnie przy pomocy kory drzew iglastych lub igliwia.

Jakie nawozy do borówek warto wybrać?

Najlepszym wyborem w przypadku borówki będą nawozy mineralne, dostarczające krzewom wszystkich potrzebnych pierwiastków i minerałów – w okresie wiosennym powinny dominować preparaty bogate w azot, natomiast w jesiennym należy skoncentrować się na dostarczaniu potasu i fosforu.

UWAGA! Nie zaleca się natomiast korzystania z nawozów naturalnych, szczególnie na bazie obornika. Powodem jest ich zasadowy odczyn, który – jak wspomniano już powyżej – nie służy borówkom, powodując ograniczenie plonów, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do zahamowania wzrostu krzewów.

Polecane nawozy – gdzie kupić?

Nawóz do borówek z mikroskładnikami Target, Sklep ZielonyOgródek pl
Nawóz do borówek z mikroelementami – 1 kg | Target
Odpowiednia ilość azotu w składzie tego nawozu gwarantuje bujne plony borówek. Nawóz stabilizuje kwaśny odczyn gleby warunkujący prawidłowy wzrost roślin.
KUP ONLINE
Nawóz do borówek Obfite Plony Target, Sklep ZielonyOgródek pl
Nawóz do borówek Obfite Plony – 150 g | Target
Nawóz jest natychmiast przyswajany przez rośliny i szybko uzupełnia niedobory składników pokarmowych. Zapewnia obfite owocowanie.
KUP ONLINE
Nawóz ekologiczny do borówek Target Natural, Sklep ZielonyOgródek pl
Nawóz ekologiczny do borówek – 1 kg | Target
Zapewnia smaczne i dorodne owoce. Podczas stosowania produktu nie występuje ryzyko przenawożenia i spalenia roślin.
KUP ONLINE

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Jay Zhang / Unsplash ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nawozy do borówek | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nawozy do borówek | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl