Logo
Logo

Niewłaściwe nawożenie borówki – objawy niedoborów + zalecenia nawozowe

Uprawa borówki jest pracochłonna głównie ze względu na specyficzne wymagania względem gleby i potrzebę częstego nawadniania. Nawożenie jest kluczowe, choć często pomijane lub niewłaściwie wykonywane. Niedobory pierwiastków w glebie powodują szereg problemów uprawowych i osłabienie roślin.

Spis treści
Jakie są zalecenia nawozowe dla borówki? Jakich pierwiastków potrzebuje? Jak objawiają się niedobory pierwiastków na borówce?

Zalecenia nawozowe dla borówki

  • azot: 3-5 g/m²
  • potas: 5-7,5 g/m²
  • fosfor: 3-6 g/m²
  • magnez: 2-8 g/m²

Przed wykonaniem nawożenia warto wykonać szczegółową analizę gleby. Niedobory azotu uzupełnia się siarczanem amonu lub saletrą azotową, potas – siarczanem potasu lub solą potasową, fosfor – superfosfatem, a magnez – siarczanem magnezu. Niedobory można także uzupełniać poprzez stosowanie specjalnych nawozów dolistnych. Warto stosować także nawozy zakwaszające, bo borówka lubi niskie pH gleby, a zbyt wysoki odczyn powoduje zahamowanie pobierania niektórych składników pokarmowych, słabe kwitnienie i brak owocowania!
 
Nawożenie borówki powinno być precyzyjne (najlepiej przy zastosowaniu jednoskładnikowych nawozów mineralnych lub ewentualnie gotowych mieszanek – wieloskładnikowych nawozów do borówek).

Niedobory pierwiastków i objawy na borówce

Niedobór N (azot)

Krzewy wolniej rosną a plon jest znacznie mniejszy od oczekiwanego. Na starszych liściach występują chlorozy liści (żółknięcie). Młode przyrosty mogą czerwienieć.

Niedobór K (potas)

Na liściach występują nekrozy i brązowe plamki. Borówka wytwarza owoce drobne. Może dochodzić także do zasychania wierzchołków pędów.

Niedobór P (fosfor)

Niedobór występuje bardzo rzadko, jednak nie można go wykluczyć. Przy niedoborze pierwiastka drobnieją liście i pędy (ale nie zmieniają barwy).

Niedobór Mg (magnez)

Zawartość tego pierwiastka w glebie (dostępnego dla roślin) jest związana ilością potasu. Przy intensywnym nawożeniu potasem może dochodzić do niedoboru magnezu.

 
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Tracia/Pixabay

Autor
Niewłaściwe nawożenie borówki – objawy niedoborów + zalecenia nawozowe
Niewłaściwe nawożenie borówki – objawy niedoborów + zalecenia nawozowe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Pan Doniczka

06-11-2020 06:21

Azot: 3-5 g/m2. Według amerykanów? U nich zalecenia sa w okolicach 60-70kg. U nas spotkalem sie nawet ze 120kg na ha. Te 120kg na ha daje 12g na m2, ale podzielone na 3 dawki. Mowa oczywiscie o czystym azocie. Jak wiec jest to w koncu?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl