Logo
Logo

Nawożenie borówki amerykańskiej | Jak to robić prawidłowo?

Nawożenie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym warunkującym prawidłowy wzrost i owocowanie borówki amerykańskiej. Tylko odpowiednio odżywione krzewy będą rodzić zdrowe i smaczne owoce. Podpowiadamy, jakie wybrać nawozy i kiedy je stosować.

Spis treści
Dlaczego borówka amerykańska wymaga precyzyjnego nawożenia? Jak sprawdzić, czy borówkę trzeba nawozić? Nawożenie gleby przed posadzeniem borówki Nawożenie borówki po posadzeniu Orientacyjne dawki nawożenia borówki amerykańskiej Gotowe nawozy dla borówki amerykańskiej Szczepionki mikoryzowe dla borówki amerykańskiej

Dlaczego borówka amerykańska wymaga precyzyjnego nawożenia?

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) nazywana jest także borówką amerykańską to bardzo popularna roślina jagodowa. Wiele osób decyduje się na jej uprawę w przydomowym ogrodzie jednak jedynie nielicznym udaje się doczekać dorodnych owoców.

Borówka amerykańska ma specyficzne wymagania glebowe, całkowicie odmienne od pozostałych roślin sadowniczych. Jej system korzeniowy jest bogato rozgałęziony, ale dość płytki. Korzenie pozbawione są włośników – ich funkcje pełnią bardzo drobne korzenie. Roślina nie ma wysokich wymagań nawozowych jednak nie można zapomnieć o jej regularnym dokarmianiu.

Niestety bardzo łatwo można ją przenawozić, dlatego też określanie potrzeb nawożenia powinno być poprzedzone systematyczną obserwacją roślin.

 • Nadmiar azotu powoduje nadmierny wzrost pędów (nawet do późnej jesieni),
 • niedobór azotu skutkuje zahamowaniem wzrosty oraz tym że liście i owoce są bardzo małe
 • gdy brakuje potasu liście zaczynają brązowieć, zwijają się do środka, młode pędy zamierają,
 • za to niedobór potasu objawia się poprzez fioletowienie blaszek i ogonków liściowych.

Jak sprawdzić, czy borówkę trzeba nawozić?

W przypadku stwierdzenia niedoborów składników, należy je uzupełnić podczas przygotowywania pola pod uprawę. Zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych wpływa niekorzystnie na roślinę.

Próbki gleby do analiz należy pobrać z całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę borówki, pobieramy ją z warstwy około 20 cm (gdyż borówka korzeni się płytko). Cała próbka gleby powinna zawierać ziemię z 10-15 pojedynczych prób. Glebę należy oddać do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jedynie w laboratorium można dokładnie oznaczyć odczyn gleby (pH), zasolenie oraz zawartości azotu, potasu, fosforu i magnezu. W przeciągu tygodnia otrzymamy szczegółową analizę gleby oraz zalecenia nawozowe.

Nawożenie gleby przed posadzeniem borówki

Już w trakcie sadzenie krzewów borówki musimy zadbać także o prawidłowe właściwości fizyczne gleby. Borówka najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,8-4,8) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i wilgotnej. Rośliny uprawiane w podłożu o zbyt wysokim odczynie pH charakteryzują się małymi przyrostami oraz przedwczesnym żółknięciem i opadaniem liści.

 • Zwykle nie mamy w ogrodzie idealnej gleby dla borówki, dlatego musimy ją wymienić. W tym celu musimy wykopać dół głębokości 40 cm i szerokości 60-80 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych (najlepiej sosnową) oraz gruboziarnistego piasku (w proporcji 1:1:1).

 • Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem (1:1).
 • Niewłaściwy odczyn pH możemy podwyższyć wapnując lub obniżyć siarkując glebę (zabieg siarkowania należy wykonać co najmniej rok przed sadzeniem roślin).

 • Gleba wzbogacona substancją organiczną pozwala roślinom dobrze rosnąć nawet przy podwyższonym pH gleby.

 • Często zastosowanie kwaśnego torfu skutecznie obniża pH gleby do właściwego poziomu.

Nawożenie borówki po posadzeniu

Borówka amerykańska (wbrew pozorom) ma niewielkie potrzeby pokarmowe. Nie znaczy to jednak, że jej nawożenia można zaniechać. Roślina ma specyficzne wymagania co do gleby i jeśli chcemy aby prawidłowo rosła i owocowała musimy jej je zapewnić.

 • Nawozy azotowe należy stosować w trzech dawkach od początku maja do połowy czerwca. Pierwszą dawkę należy zastosować bezpośrednio po kwitnieniu krzewów (zwykle w drugiej połowie maja), a ostatnią dawkę, gdy kończy się pierwszy etap silnego wzrostu owoców – zwykle w drugiej połowie czerwca.

 • Nawozy potasowe, fosforowe i magnezowe powinny byś wysiewane jesienią.

Orientacyjne dawki nawożenia borówki amerykańskiej

Składnik nawozowy Dawka w kg/h * Forma nawozu

Azot N

30-50

siarczan amonu, saletra amonowa, mocznik

Potas K2O

50-75

siarczan potasu, sól potasowa

Fosfor P2O5

30-60

superfosfat, fosforan amonu

Magnez MgO

20-80

siarczan magnezu

* – zalecenia nawozowe podawane są w kg na hektar, aby łatwo przeliczyć na potrzeby przydomowych ogrodów podajemy przykład: 100 kg/ha to 10 g/mkw (tabelę opracowano na podstawie zaleceń MODR Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego)

Gotowe nawozy dla borówki amerykańskiej

Wiele firm oferuje gotowe specjalne nawozy do borówek – można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Stosowanie takich nawozów znacznie ułatwi nawożenie borówki ogrodnikom amatorom. Są to wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone do pogłownego nawożenia borówek w pierwszym roku po posadzeniu i w kolejnych latach uprawy. Nawożenie te (jeśli nie przekroczymy zalecanych dawek) będzie jednak mało precyzyjne.

Nawóz po rozsypaniu wokół rośliny należy delikatnie wymieszać z glebą. Zalecane jest także podlanie roślin.

Szczepionki mikoryzowe dla borówki amerykańskiej

Tak jak inne rośliny z rodziny wrzosowatych (wrzosy, wrzośce, różaneczniki i azalie) również borówka amerykańska korzystnie reaguje na zastosowanie szczepionki mikoryzowej. Grzybnia "wszczepiona" do gleby powoduje lepszą dostępność składników pokarmowych, zwiększa powierzchnię chłonna systemu korzeniowego co ułatwia także pobieranie wody, pozytywnie wpływa na wzrost, kwitnienie i owocowanie, zmniejsza wrażliwość borówki na suszę, nieodpowiednie pH gleby oraz podnosi odporność m.in. na choroby odglebowe (np. fuzarioza lub fytoftoroza).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: David Boozer/Unsplash

Autor
Nawożenie borówki amerykańskiej | Jak to robić prawidłowo?
Nawożenie borówki amerykańskiej | Jak to robić prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość MArek

25-08-2022 04:39

Czy podane dawki nawożenia dotyczą 1 roku?

Gość jerka

18-07-2022 08:23

Nie rozumiem tego tekstu: gdy brakuje potasu liście zaczynają brązowieć, zwijają się do środka, młode pędy zamierają, za to niedobór potasu objawia się poprzez fioletowienie blaszek i ogonków liściowych. Gdzieś chyba powinien być nadmiar?

Gość Tomasz

22-03-2022 15:36

Ja w zeszłym roku kupiłem nawóz zakwaszający Agri-ph do borówki, zastosowałem na początku kwietnia i potem ponownie i wreszcie moje borówki nabrały życia, rozrosły się i zaowocowały https://sklepsajtom.pl/agri-ph-preparat-zakwaszajacy-ziemie

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Twoja strona ogrodu