Logo
Logo
88
Okazje

Jagodnik: uprawa owoców jagodowych w ogrodzie

Krzewy jagodowe nie są trudne w uprawie! Przy odrobinie chęci i odpowiedniej wiedzy poradzi sobie z nimi każdy, nawet początkujący ogrodnik. Odpowiednio pielęgnowane rodzą co roku smaczne owoce, które doskonale smakują "prosto z krzaka" i świetnie nadają się na przetwory.

 

Jagodnik w ogrodzie to mały sad lub wydzielone spokojne miejsce w warzywniku, gdzie uprawiane są rośliny jagodowe, tj. krzewy i krzewinki rodzące owoce "bez pestki" – tj. truskawki, borówki, porzeczki czy maliny. Choć pochodzą z różnych stron świata, to mają zbliżone wymagania i można je uprawiać obok siebie, pamiętając jednak o kilku różnicach w pielęgnacji.

Krzewy owocowe będą zdrowo rosnąć i obficie plonować tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki i odmiany to soczystymi owocami będziemy mogli cieszyć się od czerwca do późnej jesieni. Warto je uprawiać, gdyż owoce jagodowe są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe!

Rośliny jagodowe to doskonały sposób na pyszne plony nawet z małego ogrodu lub doniczki.

Jak założyć jagodnik w ogrodzie?

• Miejsce

Idealne jest stanowisko dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru. Im więcej światła, tym owoce będą dorodniejsze i słodsze, a im mniej wiatru, tym mniejsze będzie ryzyko przemarzania. Krzewy tolerują wprawdzie lekki półcień, jednak owocowanie będzie wtedy mniej obfite. Jagodnik warto założyć w jak najbardziej zacisznym miejscu ogrodu, jednak niezbyt oddalonym od domu, aby smaczne owoce były zawsze pod ręką.

W cieniu wzrost będzie ograniczony, a ryzyko wystąpienia chorób grzybowych – największe.

Najpopularniejszy i najwygodniejszy w pielęgnacji jest jagodnik rzędowy – gdy krzewy posadzone są w podłużnych kwaterach/szpalerach. Dostęp światła jest wtedy najlepszy, a pielęgnacja i zbiór owoców są bardzo wygodne.

• Gleba

Musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, o lekko kwaśnym pH, dostosowanym do wymagań rośliny (jedynie borówka wymaga bardzo kwaśnej ziemi!). Powinna dobrze utrzymywać wilgoć, ale nie może być podmokła.

Warto glebę nawieźć obornikiem – jesienią, rok przed planowanym założeniem jagodnika lub dobrze rozłożonym kompostem bezpośrednio przed posadzeniem, by dodać do niej materii organicznej. Dla borówki niezbędne będzie wymieszanie podłoża z kwaśnym torfem.

• Sadzenie i zimowanie

Rośliny w doniczkach można sadzić przez cały sezon, jednak najlepszy jest termin jesienny, kiedy sadzi się też sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Ziemia wokół roślin musi być dobrze odchwaszczona i głęboko przekopana. Krzewy sadzi się do dołków o średnicy 40-50 cm i głębokości przynajmniej 30-40 cm. Większość gatunków jest dość odporna na mróz i bez problemu przezimuje. Mniej odporne są same kwiaty roślin, które niezbyt dobrze znoszą wiosenne przymrozki.

• Nawożenie i podlewanie

Zasilanie krzewów jagodowych powinno być regularne i dobrze zbilansowane dla konkretnej uprawy. Można używać uniwersalnych mieszanek mineralnych i stosować je według zaleceń producenta. Najlepiej wcześniej wykonać analizę składu chemicznego gleby i nawożenie stosować jedynie jako uzupełnienie niedoborów.

Warto stosować dodatkowe nawożenie organiczne i dwukrotnie podsypywać krzewy dobrze rozłożonym obornikiem i ściółkować słomą, która ograniczy rozwój chwastów i nadmierne parowanie wody. Owocujące krzewy nie lubią przesuszenia, dlatego też niezmiernie ważne jest podlewanie w okresie zawiązywania i dojrzewania owoców.

• Przycinanie

Krzewy przycinamy w okresie spoczynku, późną jesienią lub wczesną wiosną, by je odmłodzić. Usuwamy zawsze pędy chore, nadmiar pędów jednorocznych nadmiernie zagęszczających i stare pędy.

Cięcie krzewów jest niezbędne, by zachować je w dobrej formie i stymulować obfite kwitnienie i owocowanie.

• Odmiany

W każdej szkółce z łatwością można kupić odmiany do tzw. uprawy amatorskiej. Charakteryzują się one:

 • wysoką odpornością na podstawowe choroby i szkodniki,
 • dobrą jakością owoców,
 • regularnym i obfitym plonowaniem.

Fot. Nowaja, Ulrike Leone, GLady, S. Hermann & F. Richter/Pixabay

1 – truskawki, 2 – borówki, 3 – porzeczki, 4 – maliny, 5 – agrest, 6 – jeżyny.

Zobacz 50+ smacznych przepisów na wykorzystanie owoców jagodowych w kuchni!

Co posadzić w jagodniku?

 • Truskawki (Fragaria × ananassa) [1] to niskie krzewinki doskonałe do uprawy w małych ogródkach lub w doniczkach – do tej uprawy najlepsze są odmiany powtarzające owocowanie. Im rośliny są starsze tym owocowanie jest gorsze, dlatego też uprawa truskawek na tym samym miejscu powinna trwać tylko 2-3 lata.
  ► Dowiedz się więcej o ich uprawie

 • Borówki (Vaccinium corymbosum) [2] to zdecydowanie najpopularniejsze rośliny jagodowe. Krzewy wymagają sporo miejsca, gdyż mogą dorastać nawet do 2,5 m wysokości, choć większość odmian nie przekracza 1,5 metra. Wymagają kwaśnej gleby o pH 3,5-4,0. Jeśli odczyn podłoża będzie wyższy krzewy nie będą kwitnąć i owocować. Większość odmian jest samopylnych, ale lepiej owocują w wyniku zapylania krzyżowego, warto więc posadzić obok siebie kilka odmian.
  ► Dowiedz się więcej o ich uprawie

 • Porzeczki (Ribes) [3] mogą dorastać nawet do 2 m wysokości i szerokości, potrzebują więc dużo miejsca. Krzewy porzeczki czerwonej (R. spicatum) i białej (R. niveum) wyróżniają się dużą wytrzymałością na mróz. Porzeczka czarna (R. nigrum) jest mniej wytrzymała. Krzewy, by obficie owocowały, muszą być stale odmładzane. Porzeczki czarne na 1-2 letnich, czerwone i białe na 3-4 letnich. Starsze pędy najlepiej wycinać.
  ► Dowiedz się więcej o ich uprawie

 • Maliny (Rubus idaeus) [4] są najmniej wymagające ze wszystkich krzewów jagodowych. Dzielą się na dwa rodzaje: letnie – owocują tylko raz, wczesnym latem na pędach dwuletnich; jesienne – owocuje dwukrotnie – wczesnym latem i jesienią na pędach tegorocznych. Znacznie częściej uprawia się odmiany jesienne, które po owocowaniu (późną jesienią) przycina się do ziemi.
  ► Dowiedz się więcej o ich uprawie

 • Agrest (Ribes grossularia) [5] jest kolczastym krzewem, dorastającym do 1,5 m wysokości. By corocznie obficie owocował, wymaga regularnego cięcia. Wycina się starsze pędy (5-6 letnie) i zostawia jak najwięcej młodych. Korona powinna być dość luźna, by do wnętrza krzewu docierało dużo słońca.
  ► Dowiedz się więcej o ich uprawie

 • Jeżyny (Rubus fruticosus) [6] są najłatwiejsze w uprawie. Pędy mogą dorastać do 2 m długości, wymagają więc podpór. Krzewy owocują na pędach dwuletnich. Po owocowaniu wycinamy wszystkie pędy, które już owocowały, aby tegoroczne w przyszłym roku obsypały się owocami.
  ► Dowiedz się więcej o ich uprawie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Greg Reese/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!