Logo
Logo
85
Okazje

Uprawa agrestu w ogrodzie

Te kolczaste krzewy cieszyły się niegdyś znacznie większym powodzeniem niż dzisiaj. Często wypełniały przestrzeń w ogródkach przydomowych albo prężyły się przy płotach. W ostatnim czasie jednak agrest odzyskuje swoją popularność.

Agrest jest idealny na polskie warunki, a przede wszystkim daje bardzo zdrowe owoce. Warto mieć kilka własnych krzewów w ogrodzie i cieszyć się z ich obfitych plonów. Dowiedz się, jak uprawiać agrest w ogrodzie.

 

Porzeczka agrest zwyczajowo nazywana po prostu agrestem (Ribes uva-crispa) należy do tej samej rodziny roślin co znane i lubiane przez nas porzeczki (do rodziny agrestowatych).

Te kolczaste krzewy mogą dorastać do 1,5 m wysokości. Posiadają charakterystyczne, małe, klapowane liście o karbowanych brzegu. Pod nasadą każdego liścia, z pędów wystają ostre ciernie. Kolce mogą również wyrastać w międzywęźlach łodyg rośliny.

Kwiaty rośliny są małe, zebrane w zwisające grona. Zależnie od odmiany mogą być kolorów białym, żółtym, lub ciemno-różowym. Kwitną w kwietniu i maju wabiąc do naszego ogrodu owady zapylające. (Dobrze jest mieć więcej niż jeden krzew agrestu, ponieważ zmniejsza to szansę na samozapylenie rośliny, która niedobrze na to reaguje.)

Owocami porzeczki są jagody – zależnie od odmiany mogą być barwy żółtej, czerwonawej, lub najbardziej znanej – zielonej. Zwykle są pokryte włoskami gruczołowymi, ale są na rynku odmiany o gładkiej skórce. Ma lekko przezroczysty miąższ.

Wymagania agrestu

Roślina ta będzie najlepiej owocować na słonecznym stanowisku, choć znosi też lekki półcień. Dobre doświetlenie owoców jest niezbędne do ich prawidłowego dojrzewania.

Powinniśmy zapewnić agrestowi glebę żyzną, próchniczą i średnio wilgotną. Krzewy można sadzić w ziemi piaszczysto gliniastej, ale musimy pamiętać, że rośliny te źle znoszą suszę. Tak jak w przypadku większości roślin jagodowych, dla agrestu odpowiednie jest lekko kwaśne pH podłoża (ok. 6,5).

Większość odmian agrestu bez problemu przeżywa zimy w Polsce. Jedynie kwiaty rośliny mogą ucierpieć w trakcie wiosennych przymrozków. Starajmy się, aby stanowisko krzewów było osłonięte od wiatrów i tym samym mocniejszych mrozów.

Agrest w ogrodzie
Fot. Alois Grundner, Sven Lachmann, Bruno Glätsch, MrGajowy3/Pixabay

Owoce agrestu zwykle są pokryte włoskami gruczołowymi. Pod nasadą każdego liścia, z pędów krzewu wystają ostre ciernie.

Rośliny kwitną w kwietniu i maju wabiąc do naszego ogrodu owady zapylające.

Na rynku można znaleźć wiele odmian porzeczki agrest: w różnych kolorach jak i z gładką, błyszczącą skórką.

Sadzenie

Z racji tego, że rośliny będą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat, postarajmy się jak najlepiej zaopatrzyć ziemie w składniki odżywcze i zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Przed sadzeniem porządnie przekopujemy glebę usuwając ze szczególną uwagą chwasty wieloletnie.

Porzeczkę agrest można obecnie dostać w większości sklepów ogrodniczych w formie sadzonek w doniczkach. Takie rośliny możemy sadzić cały sezon (najlepszym terminem sadzenia jest jednak niezmiennie jesień).

Staramy się posadzić roślinę odrobinę niżej w gruncie niż były dotychczas (ok. 5 cm). Będzie to sprzyjać jej lepszemu ukorzenianiu się. Krzewy sadzimy tak, aby miały wystarczająco miejsca na wzrost oraz żeby nie "zabierały sobie" światła słonecznego – w rozstawie ok. 1,5 m.

Zaraz po posadzeniu agrest mocno przycinamy na ok. 10 cm! Zostawiamy pędy z 2-3 oczkami (tj. uśpionymi pąkami rośliny).

Pielęgnacja agrestu

Musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu krzewów – tylko te, które będą miały dostateczną ilość wody urodzą dorodne owoce. Agresty nie lubią jednak zbyt dużej wilgotności – uważajmy, aby nie przelewać roślin.

Odchwaszczanie jest potrzebne zawsze (aby chwasty nie odbierały naszym roślinom wody, składników odżywczych z gleby jak i w niektórych przypadkach światła!), a ściółkowanie roślin oprócz hamowania chwastów jednorocznych, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i ją użyźnia.

Nawożenie w ogródkach domowych powinno się przeprowadzać tak jak zaleca producent specjalnych nawozów mineralnych do roślin owocowych. Dodatkowo agrest dobrze reaguję na nawożenie obornikiem (ściółkowanie).

Cięcie

  • Rośliny tniemy przed ruszeniem wegetacji – w lutym i w marcu.

  • Krzew prowadzimy (czyli formujemy) tak, aby miał lekko luźny pokrój.

  • Agrest najlepiej owocuje na krótkopędach wyrastających z 2 i 3-letnich pędach, dlatego starsze pędy należy usuwać.

  • Usuwamy też pędy słabe – mogą być łatwo porażane przez choroby i pokładać się na ziemi.

  • Idealną sytuacją jest taka, aby krzew miał tyle samo pędów w różnym wieku – najlepiej po cztery sztuki pędów jedno-, dwu-, trzy- i czteroletnich.

Cięcie krzewów owocowych to najistotniejsza i najbardziej skomplikowana część w ich pielęgnacji. Jest niezwykle istotne, aby cięcie przeprowadzać odpowiednio i nie uszkodzić przy tym rośliny. W przypadku agrestu cięcie jest niezbędne dla uzyskania dobrego plonowania rośliny.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Robbert Nooijen/Pixabay

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu