Mniszek i perz – zwalczanie wieloletnich chwastów ogrodowych | 2 skuteczne metody!

Chwasty wieloletnie, a w szczególności mniszek i perz, to prawdziwe utrapienie dla każdego ogrodnika. Walka z nimi należy do najbardziej uciążliwych i pracochłonnych zajęć na działce, ale z wielu powodów jest niestety konieczna. Poznaj skuteczne metody zwalczania mniszka i perzu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
69
Spis treści
Czym charakteryzują się chwasty wieloletnie? Dlaczego tak trudno się ich pozbyć? Jak wygląda mniszek? Jak wygląda perz? Jak "mechanicznie" usunąć chwasty wieloletnie? Jakie preparaty pomogą w walce z uciążliwymi chwastami?

Uciążliwe chwasty wieloletnie

Chwasty łatwo się rozmnażają i szybko rosną, utrudniając rozwój roślinom użytkowym i ozdobnym – zabierają im wodę, światło i składniki pokarmowe. Dużo lepiej od nich radzą sobie też z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i znacznie łatwiej przystosowują się do zmian środowiskowych. Wiele chwastów jest także żywicielami pośrednimi dla szkodników i chorób (mszyc, nicieni, chorób grzybowych), dlatego ich obecność stanowi zagrożenie dla zdrowia pozostałych roślin.

Do chwastów możemy zaliczyć wiele różnych gatunków roślin (zobacz atlas chwastów). Niektóre z nich (zwłaszcza te jednoroczne, o płytkim systemie korzeniowym) są łatwe do usunięcia – wyrwania lub skoszenia. Wyzwaniem jest pozbycie się z ogrodu chwastów wieloletnich (tych o głębokim systemie korzeniowym), które z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i kolonizują nowe obszary.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Mniszek

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) korzeni się bardzo głęboko, tworząc długi i silny korzeń palowy. Łatwo się też rozmnaża, gdyż po przekwitnieniu tworzy duże owocostany tzw. "dmuchawce" z licznymi nasionami, które za pomocą wiatru rozprzestrzeniają się po okolicy.


Fot. Babs Müller, Rasbak

Kwiaty, rozeta liściowa i korzeń mniszka lekarskiego

Perz

Perz właściwy (Elymus repens syn. Agropyron repens) tworzy liczne, cienkie, długie rozłogi, które mogą korzenić się w podłożu nawet na głębokość ok. 20 cm. To głównie dzięki nim rozmnaża się i rozrasta na dużych obszarach.

Fot. Rasbak

Kępka wyrośniętego perzu.

Wykopywanie – mechaniczna walka z chwastami

Mniszek i perz należą do grona najgroźniejszych chwastów ogrodowych, a walka z nimi jest trudna i uciążliwa. Dlatego też należy rozpocząć ją jak najszybciej, najlepiej natychmiast po zauważeniu w ogrodzie pierwszych roślin. Niszczenie obu chwastów, powinniśmy zacząć od ich usuwania metodą mechaniczną.

W przypadku mniszka przyda się specjalne narzędzie do jego wycinania lub ostry, długi nóż, natomiast do usuwania perzu niezbędne będą widły. Rośliny należy usuwać z podłoża bardzo starannie, gdyż mogą odrodzić się z każdego kawałka korzenia lub pędu pozostawionego w ziemi. Szczególne zdolności ma w tym zakresie perz, dlatego rabata, na której się pojawi, powinna zostać przekopana nawet trzykrotnie! Po każdym przekopaniu, trzeba bardzo dokładnie zebrać wszystkie, nawet najmniejsze fragmenty kłaczy i umieścić je na słońcu do wyschnięcia lub włożyć do wiadra z wodą, aby zgniły.

Jeśli po tygodniu lub dwóch, na przekopanym obszarze znów zobaczymy liście perzu, całą pracę należy powtórzyć. Usuwanie kłączy perzu z podłoża najlepiej przeprowadzać latem, gdyż wtedy roślina zawiera mało zapasowych substancji odżywczych, a gorące słońce sprzyja zasychaniu wykopanych kłączy.


Fot. © Jay Crihfield/Fotolia

Herbicydy – chemiczne preparaty do walki z chwastami

Jeśli metody mechaniczne nie przynoszą efektu lub obszar zaatakowany przez chwasty jest rozległy, konieczne może się okazać użycie preparatów chemicznych (herbicydów).

Do usuwania mniszka (szczególnie na trawnikach), przydatne będą takie preparaty jak: Target Starane Trawniki, Bofix 260 EW, Golf Plus 540 SL, COM 503 15 H GR czy Substral Mniszek trawnik.

Z perzem sprawa jest nieco trudniejsza, gdyż do jego zwalczania konieczne będą preparaty, zawierające w swoim składzie głównie glifosat, czyli substancję chemiczną, zwalczającą większość roślin, w tym również uprawnych. Dlatego herbicydy zwalczające perz, będą możliwe do zastosowania jedynie na obszarach dopiero przygotowywanych pod uprawę roślin.

Wśród herbicydów przeznaczonych do zwalczania perzu i polecanych do zastosowań amatorskich znajdują się głównie: Atut 360 SL, Avans RTU, Keeper Ogród, Roundup Flex Ogród, Roundup Hobby Szybko Działajacy 6H AL.

Stosując w ogrodzie herbicydy, musimy jednak pamiętać, że jest to ostateczność! Preparaty chwastobójcze zawierają substancje chemiczne o działaniu toksycznym i mogą zaszkodzić zarówno nam, jak i środowisku (pszczołom i innym owadom pożytecznym oraz organizmom wodnym).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: © 7monarda/Fotolia.com, zdjęcia: Babs Müller/Pixabay, Rasbak/CC BY-SA 3.0/Link,


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nasiona trawy Vegano, trawnik samonawożący – 1 kg
Nasiona trawy Vegano, trawnik samonawożący – 1 kg
Humus Active Papka Do Trawników 5 l
Humus Active Papka Do Trawników 5 l
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
Roundup Antychwast - zwalcza mech na trawniku - koncentrat 500 ml
Roundup Antychwast - zwalcza mech na trawniku - koncentrat 500 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści