Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
43
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Mniszek i perz – zwalczanie wieloletnich chwastów ogrodowych

Chwasty wieloletnie, a w szczególności mniszek i perz, to prawdziwe utrapienie dla każdego ogrodnika. Walka z nimi należy do najbardziej uciążliwych i pracochłonnych zajęć na działce, ale z wielu powodów jest niestety konieczna. Poznaj skuteczne metody zwalczania mniszka i perzu.

Chwasty łatwo się rozmnażają i szybko rosną, utrudniając rozwój roślinom użytkowym i ozdobnym – zabierają im wodę, światło i składniki pokarmowe. Dużo lepiej od nich radzą sobie też z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i znacznie łatwiej przystosowują się do zmian środowiskowych. Wiele chwastów jest także żywicielami pośrednimi dla szkodników i chorób (mszyc, nicieni, chorób grzybowych), dlatego ich obecność stanowi zagrożenie dla zdrowia pozostałych roślin.

Do chwastów możemy zaliczyć wiele różnych gatunków roślin (zobacz atlas chwastów). Niektóre z nich (zwłaszcza te jednoroczne, o płytkim systemie korzeniowym) są łatwe do usunięcia – wyrwania lub skoszenia. Wyzwaniem jest pozbycie się z ogrodu chwastów wieloletnich (tych o głębokim systemie korzeniowym), które z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i kolonizują nowe obszary.

Uciążliwe chwasty wieloletnie

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) korzeni się bardzo głęboko, tworząc długi i silny korzeń palowy. Łatwo się też rozmnaża, gdyż po przekwitnieniu tworzy duże owocostany tzw. "dmuchawce" z licznymi nasionami, które za pomocą wiatru rozprzestrzeniają się po okolicy.


Fot. Babs Müller, Rasbak

Kwiaty, rozeta liściowa i korzeń mniszka lekarskiego

Perz właściwy (Elymus repens syn. Agropyron repens) tworzy liczne, cienkie, długie rozłogi, które mogą korzenić się w podłożu nawet na głębokość ok. 20 cm. To głównie dzięki nim rozmnaża się i rozrasta na dużych obszarach.

Fot. Rasbak

Wykopywanie – mechaniczna walka z chwastami

Mniszek i perz należą do grona najgroźniejszych chwastów ogrodowych, a walka z nimi jest trudna i uciążliwa. Dlatego też należy rozpocząć ją jak najszybciej, najlepiej natychmiast po zauważeniu w ogrodzie pierwszych roślin. Niszczenie obu chwastów, powinniśmy zacząć od ich usuwania metodą mechaniczną.


W przypadku mniszka przyda się specjalne narzędzie do jego wycinania lub ostry, długi nóż, natomiast do usuwania perzu niezbędne będą widły. Rośliny należy usuwać z podłoża bardzo starannie, gdyż mogą odrodzić się z każdego kawałka korzenia lub pędu pozostawionego w ziemi. Szczególne zdolności ma w tym zakresie perz, dlatego rabata, na której się pojawi, powinna zostać przekopana nawet trzykrotnie! Po każdym przekopaniu, trzeba bardzo dokładnie zebrać wszystkie, nawet najmniejsze fragmenty kłaczy i umieścić je na słońcu do wyschnięcia lub włożyć do wiadra z wodą, aby zgniły.

Jeśli po tygodniu lub dwóch, na przekopanym obszarze znów zobaczymy liście perzu, całą pracę należy powtórzyć. Usuwanie kłączy perzu z podłoża najlepiej przeprowadzać latem, gdyż wtedy roślina zawiera mało zapasowych substancji odżywczych, a gorące słońce sprzyja zasychaniu wykopanych kłączy.

https://zielonyogrodek.pl/images/4/9/0/34490-chemiczne_zwalczane_chwastow_wieloletnich_fot._Jay_Crihfield_-_Fotolia.jpg
Fot. © Jay Crihfield/Fotolia

Herbicydy – chemiczne preparaty do walki z chwastami

Jeśli metody mechaniczne nie przynoszą efektu lub obszar zaatakowany przez chwasty jest rozległy, konieczne może się okazać użycie preparatów chemicznych (herbicydów).

Do usuwania mniszka (szczególnie na trawnikach), przydatne będą takie preparaty jak: Target Starane Trawniki, Bofix 260 EW, Golf Plus 540 SL, COM 503 15 H GR czy Substral Mniszek trawnik.


Z perzem sprawa jest nieco trudniejsza, gdyż do jego zwalczania konieczne będą preparaty, zawierające w swoim składzie głównie glifosat, czyli substancję chemiczną, zwalczającą większość roślin, w tym również uprawnych. Dlatego herbicydy zwalczające perz, będą możliwe do zastosowania jedynie na obszarach dopiero przygotowywanych pod uprawę roślin.

Wśród herbicydów przeznaczonych do zwalczania perzu i polecanych do zastosowań amatorskich znajdują się głównie: Atut 360 SL, Avans RTU, Keeper Ogród, Roundup Flex Ogród, Roundup Hobby Szybko Działajacy 6H AL.

Stosując w ogrodzie herbicydy, musimy jednak pamiętać, że jest to ostateczność! Preparaty chwastobójcze zawierają substancje chemiczne o działaniu toksycznym i mogą zaszkodzić zarówno nam, jak i środowisku (pszczołom i innym owadom pożytecznym oraz organizmom wodnym).

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: © 7monarda/Fotolia.com, zdjęcia: Babs Müller/Pixabay, Rasbak/CC BY-SA 3.0/Link,


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu