Logo
Logo

Pożyteczne owady w ogrodzie | Jak je zwabić? Jak o nie dbać?

Owady to najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt, a wiele z nich ma bardzo ważne znaczenie dla człowieka, ogrodu i całego systemu. Niestety coraz mniejsza bioróżnorodność, opryski chemiczne i kurczące się naturalne siedliska powodują, że wiele z pożytecznych gatunków zagrożona jest wyginięciem. Dlatego warto zaprosić owady do swojego ogrodu, aby w naturalny sposób zadbać o swoje rośliny i zrobić coś pożytecznego dla lokalnego ekosystemu. Dlaczego owady potrzebują kwiatów? Co wabi owady do kwiatów? Jak zaprosić owady do swojego ogrodu?

Spis treści
Jakie owady najczęściej odwiedzają nasze ogrody? Jak dbać o pożyteczne owady w ogrodzie? Dlaczego warto mieć w ogrodzie owady? Które pożyteczne owady zjadają szkodniki? Które pożyteczne owady zapylają kwiaty? Dlaczego kwiaty są potrzebne owadom? Jak kwiaty wabią owady? Jakie kwiaty posadzić w ogrodzie, by zwabić owady?

Owady są pożyteczne!

Owady, insekty (Insecta) to gromada stawonogów i zarazem najliczniejsza grupa zwierząt! Występują we wszystkich środowiskach lądowych, a wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki. Warto tutaj nadmienić, że pająki nie są owadami! Pająki (Araneae) należą do gromady pajęczaków (Arachnida).

Każdy ogród jest pełen owadów, mimo że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Warto zdobyć chociaż minimum informacji o owadach zamieszkujących nasze ogrody, gdyż wiele z nich jest naszymi małymi sprzymierzeńcami. Mają one olbrzymie znaczenie w przyrodzie – są wśród nich nie tylko szkodniki, ale także owady pożyteczne, takie jak drapieżniki i zapylacze.


Źródło: Ogród Bez Tajemnic, Youtube.com, zdjęcie tytułowe: fot. Pexels Źródło: Ogród Bez Tajemnic, Youtube.com, zdjęcie tytułowe: fot. Pexels


Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Jak dbać o pożyteczne owady w ogrodzie?

  • Owady nie pojawią się w naszym ogrodzie, jeśli będzie przesadnie wypielęgnowany – golfowa murawa i żywopłot z iglaków nie stanowią zachęty dla owadów. Posadź w swoim ogrodzie różnorodne rośliny kwitnące – będą one wabić owady, stanowić dla nich pokarm oraz schronienie. Doskonale sprawdzają się tu nagietki, kosmosy, cynie i aksamitki, oraz kwitnące drzewa, krzewy, byliny i warzywa.
  • Na skraju ogrodu pozostaw dzikie roślinychwasty sprzyjają naturalnej równowadze i bioróżnorodności.
  • Zapewnij owadom miejsca do rozmnażania i schronienia, w postaci wiązek grubej słomy długości ołówka zawieszonych w półcienistym miejscu, lub doniczek wypełnionych pakułami lub wiórami, zawieszonych na krzewach do góry dnem.
  • Nie niszcz gniazd owadów pożytecznych ani pajęczyn w ogrodzie – zapewnij miejsca, gdzie mogą powstawać!
Ogranicz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin - wiele z nich jest toksycznych także dla pożytecznych owadów. Wybierając środek chemiczny zwracaj uwagę na jego toksyczność dla pszczół, wybierając najmniej toksyczny. Środki ochrony roślin stosuj zgodnie z etykietą - instrukcją stosowania. Jeśli pożyteczne owady (np. złotooki) są uciążliwe w domu, zamontuj moskitiery w oknach zamiast użycia środka owadobójczego.

Mali sprzymierzeńcy, czyli pożyteczna rola owadów w ogrodzie

Zarówno w naturze, jak i w naszym ogrodzie owady pełnią różne pożyteczne funkcje. Dzięki owadom zapylającym będziemy cieszyć się wieloma kwiatami i owocami, a owady drapieżne bez trudu uporają się ze szkodnikami naszych roślin.

Owady drapieżne mają naprawdę znaczący udział w walce ze szkodnikami, ograniczając ich populację, ale obie grupy tych owadów są potrzebne, aby zachować równowagę w środowisku naturalnym.

Musimy się nauczyć żyć z owadami w ogrodzie oraz odróżnić te pożyteczne od szkodników. Równowaga w środowisku i dbanie o owady to jeden z najważniejszych czynników, dzięki któremu stworzymy piękny i zdrowy ogród!

Na skraju ogrodu pozostaw dzikie rośliny – chwasty sprzyjają naturalnej równowadze i bioróżnorodności. Zapewnij owadom miejsca do rozmnażania i schronienia, w postaci wiązek grubej słomy długości ołówka zawieszonych w półcienistym miejscu, lub doniczek wypełnionych pakułami lub wiórami, zawieszonych na krzewach do góry dnem. Nie niszcz gniazd owadów pożytecznych ani pajęczyn w ogrodzie - zapewnij miejsca, gdzie mogą powstawać.

drapieżne owady w ogrodzie

Owady drapieżne – mini agencja ochrony roślin

Niestety w naszych ogrodach szkodniki mają większe pole do popisu niż w naturalnych środowiskach. Stwarzamy dla nich prawdziwy raj, z praktycznie nieograniczoną ilością pożywienia. Z pomocą mogą nam przyjść owady drapieżne, takie jak biedronki, biegaczowate, ważki, złotooki, mrówki oraz pająki – zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że w ogrodzie mamy tysiące tych małych ochroniarzy.

  • Biedronki oraz ich larwy żywią się głównie mszycami i czerwcami. Jedna larwa biedronki w ciągu swego rozwoju zjada około 600 mszyc. Najczęściej w ogrodzie można zobaczyć biedronki siedmiokropki, a nieco rzadziej biedronki dwukropki.
  • Biegaczowate to drapieżne chrząszcze. Zjadają owady i ich larwy, a także dżdżownice i ślimaki. Żerują w nocy, w dzień chronią się w ściółce, między butwiejącymi liśćmi, pod kamieniami.
  • Ważki można spotkać nad oczkiem wodnym. Dorosłe ważki i ich larwy są drapieżne - żywią się owadami i organizmami wodnymi - m.in. larwami komarów.
  • Złotooki zjadają wiele szkodników, przede wszystkim mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki oraz zwójki,
  • Pająki nie są niebezpieczne, choć ich ugryzienie może zaboleć. Żywią się owadami, zastawiają sieci, pułapki lub skaczą na ofiary z ukrycia.
  • Pożyteczne mrówki jeśli występują w dużych skupiskach bywają niechcianymi gośćmi w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że mrówki w ogrodzie to owady pożyteczne
Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli
Przeczytaj także
Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli
pożyteczne zapylające owady w ogrodzie

Pszczoły i trzmiele – niezbędne owady zapylające

Największą grupą owadów zapylających kwiaty w ogrodzie są owady pszczołowate. Oprócz znanej pszczoły miodnej kwiaty w ogrodzie zapylane są także przez dzikie pszczoły – nie żyją w rojach i nie tworzą miodu. Najczęściej spotykane dzikie pszczoły to murarka ogrodowa, lepiarka wiosenna i pszczoła samotka.

Mimo że pszczoły zapylają większość roślin, to jednak nie mają dostępu do wszystkich kwiatów, np. do gatunków o długich rurkowatych kielichach. Odwiedzają je za to trzmiele. W Polsce żyje około 30 gatunków trzmieli, najbardziej znanymi krajowymi przedstawicielami są m.in. trzmiel ziemny o białym końcu odwłoka, gnieżdżący się w ziemi, często w norach gryzoni, oraz trzmiel kamiennik, zakładający gniazda pod kamieniami lub w ziemi. W Polsce wszystkie gatunki trzmieli objęte są całkowitą ochroną gatunkową.

Dlaczego kwiaty są potrzebne owadom?  

Kwiaty dla owadów to źródło pełnowartościowego pożywienia – korzystają one zarówno z nektaru, jak i z pyłku, a latając od kwiatka do kwiatka, zapylają je. Dzięki temu z kwiatów mogą rozwinąć się owoce, a więc owady zapewniają obfite plony i umożliwiają roślinom rozmnażanie się.

Nektar to roztwór cukrów i jako taki jest pokarmem, który dostarcza owadom dużej dawki energii, to dlatego osłabionym owadom pożytecznym można podać roztwór wody i cukru, dostarczając im niezbędnej energii. Natomiast pyłek to pokarm bogaty w białko, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i utrzymania owadów w dobrej kondycji.   

Jak kwiaty wabią owady?   

Owady potrzebują nektaru i pyłku z kwiatów, a rośliny chcą przyciągnąć owady, aby kwiaty zostały zapylone. W tym celu rośliny wykształciły wielobarwne kwiaty i przyjemnym zapachu, który przyciąga owady do źródła pożywienia.

To dlatego owady również te pożyteczne wybierają kwiaty barwne, pstrokate i mocno kolorowe, które mocno odznaczają się wśród zieleni trawy i liści. Co więcej, dla owadów równie ważny jest kształt kwiatów, który umożliwia pobranie pokarmu. Motyle szczególnie chętnie przylatują do kwiatów, w których nektar jest głęboko ukryty, a kwiaty są białe lub jaskrawe.

Pszczoły, które są najważniejszymi zapylaczami, nie mają preferencji, co do kolorów, zapachów, czy form i lecą do praktycznie wszystkich kwiatów, które odznaczają się od zieleni. Z kolei muchówki, które pomagają zwalczać larwy wielu szkodników, najchętniej przylatują do kwiatów o delikatnym kolorze i prostej budowie (np. kocimiętka, tymianek, mięta). 

Jakie kwiaty posadzić w ogrodzie, by zwabić owady?   

Wybierając rośliny do ogrodu, należy zapewnić dużą bioróżnorodność, gdyż większa różnorodność roślin zwiększa szansę na to, że owady pożyteczne zawitają do ogrodu. Na szczególną uwagę zasługują: aksamitki, wrzosy, cynie, maciejki, chabry, astry, lilaki, nawłocie, róże, hortensje, azalie, pierwiosnki i heliotropy, które mają kolory i zapachy atrakcyjne dla owadów.

Motyle szczególnie lubią budleje, lawendę i dalię. Z kolei liatra kłosowa i rudbekia są bogate w nektar i pyłek, zapewniając owadom duże ilości pożywienia.

Warto wybierać te rośliny nie tylko ze względu na to, że są atrakcyjne dla owadów, ale też dlatego, że pięknie się prezentują i mają wyjątkowe walory dekoracyjne. Owady lubią również niektóre zioła, a szczególnie: mniszki lekarskie, tymianek, szałwię, pokrzywę, miętę pieprzową i cząber. Wśród roślin jadalnych szczególnie atrakcyjne dla owadów są: malina, porzeczka, agrest, jabłoń i borówka amerykańska.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Starover64 / Depositphotos, zdjęcia: Pixabay, Freeimages

Autor
Pożyteczne owady w ogrodzie | Jak je zwabić? Jak o nie dbać?
Pożyteczne owady w ogrodzie | Jak je zwabić? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)