Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum) to roślina jednoroczna (w naszym klimacie), należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Jak sama nazwa wskazuje heliotrop w środowisku naturalnym występuje w Peru. W Polsce to roślina jednoroczna o krzewiastym pokroju, w zależności od odmiany osiągająca 20-90 cm wysokości. Wytwarza duże, jajowate, owłosione liście.
Kwiatostany - baldachogrona składają się z wielu drobnych, rurkowatych, intensywnie pachnących (jak wanilia) kwiatów. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są zwykle purpurowe, fioletowe lub niebieskie, chociaż można spotkać również odmiany o innym kolorze kwiatów, np.: białym.
Wymagania i uprawa
Roślina lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone - ale nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (zwłaszcza od strony południowej).
Heliotrop peruwiański źle reaguje na niskie temperatury - może ginąć nawet przy niewielkich przymrozkach. Lubi podłoża żyzne i przepuszczalne (glebę warto wymieszać z kompostem). Wymaga również regularnego podlewania. W czasie sezonu wegetacyjnego heliotrop warto regularnie dokarmiać nawozami z małą zawartością azotu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Roślinę można przycinać formując odpowiedni kształty. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie. Okazy mogą być atakowane przez mączliki. Heliotrop można rozmnażać przez wysiew nasion wiosną do inspektów.
Zastosowanie
Popularność heliotropu peruwiańskiego spadła ostatnimi czasy, jednak jest to dobry gatunek do dekoracji balkonów i tarasów. Wyższe odmiany warto również sadzić w ogrodzie na rabaty mieszane w kompozycji z innymi gatunkami roślin, np.: smagliczkami, goździkami czy werbenami.
Polecane odmiany
- 'Black Beauty' - odmiana wysoka o ciemnofioletowych kwiatach;
- 'White Lady' - odmiana wysoka o białych kwiatach;
fot. wikipedia.org