Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa astrów (marcinków) w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitły?

Astry kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków. Są bardzo łatwe w uprawie, dlatego są bardzo lubiane przez początkujących ogrodników. Mogą mieć od 20 do 200 cm wysokości, mogą być białe, różowe, fioletowe lub niebieskie. Dowiedz się wszystkiego o tych kwiatach oraz tego, dlaczego astry nazywane są marcinkami.

Spis treści
Astry, czyli marcinki
Wymagania i uprawa astrów
Astry w ogrodzie – zastosowanie
Najpopularniejsze odmiany astrów

Jesienne astry, czyli marcinki

Jesienią, gdy większość roślin kończy już kwitnienie, zakwitają jesienne astry. Najczęściej występują w kolorach białym, fioletowym i niebieskim.

Astry należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Rodzaj obejmuje około 600 gatunków, które pochodzą z różnych miejsc półkuli północnej. Warto zaznaczyć, że astry bylinowe nie są spokrewnione z tymi, które powszechnie kwitną latem – czyli jednorocznymi astrami chińskimi (Callistephus chinensis).

Astry nazywane są inaczej Marcinkami i należą do jednych z najbardziej cenionych bylin zimujących w gruncie. Ze względu na swoją urodę i małe wymagania uprawowo-pielęgnacyjne astry są ulubionymi roślinami początkujących ogrodników oraz osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin. Stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów, gdy przekwitną w nim już letnie kwiaty.

Aster w języku starogreckim oznacza gwiazdę. W Polsce astry potocznie zwane są marcinkami – nazwa ta pochodzi od Marcina, którego święto, przypadające 24 października, wypada w porze kwitnienia astrów. Mimo, że astry kojarzą się z nadejściem jesieni, to istnieją gatunki i odmiany kwitnące późną wiosną i latem.


Podlewane / YouTube


Co lubią astry i jak o nie dbać?

 • Stanowisko
  Kwitnienie astrów będzie najintensywniejsze na stanowisku słonecznym, gorsze w lekkim półcieniu. Po przekwitnięciu rośliny należy ściąć przy ziemi!

 • Podlewanie
  Powinno być regularne i obfite. Należy o nim pamiętać przede wszystkim w okresach suszy, w przeciwnym razie liście zaczną usychać od dołu, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia i skrócenia kwitnienia.

 • Nawożenie
  Powinno być wykonane przed kwitnieniem, w okresie wegetacji rośliny. Astry wymagają przeciętnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi, należy pamiętać, że nadmiar azotu powoduje pogorszenie kwitnienia. Marcinki najlepiej rosną i kwitną na żyznej, przepuszczalnej i dobrze uprawionej glebie.

 • Odmładzanie
  Powinno odbywać się co kilka lat. Astry są to kwiaty wieloletnie, ale mimo to co kilka lat obumierają - wysycha środkowa część kępy. Wczesną wiosną należy oddzielić najmłodsze podziemne kłącza i przesadzić je w nowe miejsce. Wpłynie to pozytywnie na kwitnienie oraz zmniejszy niebezpieczeństwo chorób grzybowych, na które astry są wrażliwe

 • Rozmnażanie
  Jest bardzo proste. Rozmnaża się je poprzez podział rośliny. Dokonujemy tego w okresie wiosennym, najlepiej w kwietniu bądź maju. Aby je rozmnożyć należy wykopać bryłę korzeniową, podzielić i posadzić w wybranym miejscu. Marcinki mogą rosnąć na jednym miejscu nawet kilka lat.

Zastosowanie | Gdzie posadzić astry w ogrodzie?

Marcinki wzbogacają i ożywiają jesienny obraz ogrodu. Kwitną wtedy, gdy letnie kwiaty kończą swoje kwitnienie – t.j. od końca sierpnia do przymrozków. Kwiaty astrów w zależności od odmiany mają kolor niebieski, fioletowy, różowy, karminowy lub biały. Ich wnętrze jest wypełnione żółto-złotymi kwiatami rurkowatymi.

Najwyższe astry nowoangielskie i nowobelgijskie, osiągające wysokość 160, a nawet 180 cm należy sadzić w tyle rabaty. Rośliny będą tworzyły intensywne tło dla roślin niższych. Wysokie astry to także doskonałe rośliny do obsadzania wzdłuż płotów oraz przy budynkach. Należy pamiętać o tym, że często wymagają podpór lub podwiązywania.

Niskimi odmianami astrów krzaczastych można obsadzać obwódki rabat, wzdłuż dróżek i chodników. Niskie odmiany także świetnie nadają się na skalniaki, rośliny łatwo się rozrastają dzięki czemu szybko wypełnią luki między kamieniami. Astry ciekawie komponują się z innymi kwitnącymi roślinami np. rozchodnikami, daliami, rudbekiami oraz wśród traw ozdobnych.

Niższe odmiany nadają się też do uprawy w donicach na balkony i tarasy. Szczególnie pasują do nich różnego typu kosze wiklinowe lub ratanowe.

Jakie astry posadzić w ogrodzie? Najpopularniejsze odmiany

Aster nowoangielski (A. novae-angliae)

Ten gatunek astra to wysoka bylina o sztywnych i wyprostowanych łodygach, na których osadzone są szorstkie i szarawe liście. Dorasta nawet do 200 cm wysokości! Tworzy zwarte kępy. Kwitnie od VIII-X. Kwiaty o średnicy 2-2,5 cm. Zastosowanie: słoneczne rabaty, grupy parkowe i ogrodowe. Ze względu na zasychanie dolnych liści nie zalecany do sadzenia pojedynczo, a raczej z tyłu roślin niższych. Roślina miododajna. Nie nadaje się na kwiat cięty, gdyż koszyczki kwiatowe zamykają się po ścięciu.

Odmiany astra nowoangielskiego:

 • Kwiaty niebiesko-fioletowe: 'Lady in Blue'
 • Kwiaty różowo-fioletowe: 'Harrington’s Pink', 'Purple Dane'
 • Kwiaty różowe: 'Paul Gerber', 'Quinten Matsys'
 • Kwiaty karminowo-czerwone: 'Andenken an Paul Gerber', 'Septemberrubin'

Aster nowobelgijski (A. novi-belgii)

Silnie rozrastający się gatunek astra jesiennego osiągający wysokość od 40-160 cm. Posiada sztywne, wyprostowane pędy, które rozgałęziają się w górnej części. Kwiaty o średnicy 2,5-3 cm o różnych kolorach (w zależności od odmiany). Kwitnie w VIII-IX. Zastosowanie: na nasłonecznione rabaty, do grup ogrodowych i parkowych, na obwódki, żywopłoty, na kwiat cięty, roślina miododajna.

Odmiany astra nowobelgijskiego:

 • Kwiaty niebiesko-fioletowe: 'Dauerblau', 'Plenty', 'Schoene von Dietlikon'
 • Kwiaty różowo-fioletowe: 'Eventide'
 • Kwiaty różowe: 'Fellowship'
 • Kwiaty białe: 'Weisser Elephant', 'White Ladies'
 • Kwiaty karminowo-czerwone: 'Royal Ruby', 'Winston Churchil'

Astry jesienne (marcinki), kolaż - iVerde
kol. iVerde

1 – Aster nowoangielski 'Barr's Blue', 2 – Aster nowoangielski 'Septemberrubin', 3 – Aster nowobelgijski 'Royal Ruby', 4 – Aster nowobelgijski 'Eventide', 5 – Aster nowobelgijski 'White Ladies', 6 – Aster wrzosolistny 'Pink Cloud', 7 – Aster frikarta 'Monch', 8 – Aster wrzosolistny 'Pink Spray'

Aster krzaczasty (A. dumosus)*

(* Aster krzaczasty czyli aster karłowaty (Aster dumosus) według nowych ujęć taksonomicznych przeniesiony został do innego rodzaju i obecnie prawidłowa jego nazwa to Symphyotrichum dumosum)

Bylina o zwartym, kulistym pokroju i wąsko-lancetowatych liściach o długości 3-10 cm. Koszyczki kwiatowe osadzone są ulistnionych szypułkach. Dorasta, w zależności od odmiany, do 20-50 cm wysokości. Zastosowanie: na pierwszym planie rabat bylinowych, na obwódki rabat, do grup na trawnikach. Szczególnie pięknie prezentuje się w dużych grupach. Łatwo rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, dzięki czemu świetnie nadaje się na wypełnianie luk między kamieniami. Może być także sadzony w pojemnikach. Wyższe odmiany nadają się na kwiat cięty. Roślina miododajna.

Odmiany astra krzaczastego:

 • Kwiaty niebiesko-fioletowe: 'Blue lagune', 'Lady in Blue', 'Little Carlo'
 • Kwiaty różowe-fioletowe: 'Herbstgruss von Bresserhof'
 • Kwiaty różowe: 'Jenny', 'Kassel Marjorie', 'Pink Star'

Fot. Capri23auto/Pixabay

Inne, ciekawe gatunki astrów

Oprócz trzech najpopularniejszych gatunków jesiennych astrów wymienionych wyżej, warto poznać kilka innych, równie dekoracyjnych:

 • Aster wrzosolistny (Aster ericoides) – o mocno rozgałęzionych pędach i liściach wąskich jak igiełki. Kwitnie na biało, niebiesko, różowo, od października aż do mrozów.
 • Aster wąskolistny (Aster sedifolius) – gałązki pokryte są wąskimi listkami, tworzącymi efektowne poduchy. Kwitnie na jasno-fioletowo.
 • Aster frikarta (Aster x frikartii) – jedyny aster nie zimujący w naszym klimacie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: www.colour-your.life.pl, zdjęcie tytułowe: Alfred Borchard/Freeimages

Autor
Uprawa astrów (marcinków) w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitły?
Uprawa astrów (marcinków) w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

08-10-2021 08:41

Astry to jedne z najbardziej znanych i poszukiwanych kwiatów w ogrodzie. Występują w wielu odmianach o różnych kształtach, wielkościach i kolorach, dlatego tak bardzo przyciągają uwagę pejzażystów i zwykłych ogrodników. Ich walory dekoracyjne, jak również bezpretensjonalność ...

Gość XTX

08-10-2021 06:49

Rzeczywiście, astry powinien mieć każdy, kto ma ogród, bo bez nich jesienią wszystko wygląda smutno. U mnie kępa wysokich astrów rośnie przy niższych rudbekiach i obok pasiastej trawy ozdobnej. Jak tylko kwiaty astrów są otwarte, od razu zlatuje się do nich mnóstwo pszczół i motyli :-)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu