Uprawa astrów (marcinków) w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitły?

marcinki jesienne astry fot. Alfred Borchard - Freeimages

Astry kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków. Są bardzo łatwe w uprawie, dlatego są bardzo lubiane przez początkujących ogrodników. Mogą mieć od 20 do 200 cm wysokości, mogą być białe, różowe, fioletowe lub niebieskie. Dowiedz się wszystkiego o tych kwiatach oraz tego, dlaczego astry nazywane są marcinkami.

Posłuchaj
00:00
210
Streszczenie artykułu
Astry marcinki to rośliny o wielu odmianach, które są cenione za piękne kwiaty i łatwość uprawy. W Polsce najpopularniejsze są astry nowobelgijskie i nowoangielskie, które kwitną od sierpnia do października. Astry preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, a glebę o odczynie kwasowym lub lekko kwasowym. Rośliny te są odporne na suszę, ale zaleca się regularne podlewanie, szczególnie w okresie suszy. Astry są roślinami wieloletnimi, które można rozmnażać przez podział, co najlepiej zrobić wiosną. Rośliny te są odporne na większość chorób, ale mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego. Aby zapobiec temu, zaleca się odpowiednie przestrzeganie zasad pielęgnacji, takich jak odpowiednie nawożenie, podlewanie i przycinanie. Astry są idealnym wyborem dla osób, które chcą dodać koloru do swojego ogrodu w późnym lecie i jesienią. Są one również doskonałym dodatkiem do bukietów i aranżacji kwiatowych.
Spis treści
Astry, czyli marcinki Wymagania i uprawa astrów Astry w ogrodzie – zastosowanie Najpopularniejsze odmiany astrów

Jesienne astry, czyli marcinki

Jesienią, gdy większość roślin kończy już kwitnienie, zakwitają jesienne astry. Najczęściej występują w kolorach białym, fioletowym i niebieskim.

Astry należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Rodzaj obejmuje około 600 gatunków, które pochodzą z różnych miejsc półkuli północnej. Warto zaznaczyć, że astry bylinowe nie są spokrewnione z tymi, które powszechnie kwitną latem – czyli jednorocznymi astrami chińskimi (Callistephus chinensis).

Astry nazywane są inaczej Marcinkami i należą do jednych z najbardziej cenionych bylin zimujących w gruncie. Ze względu na swoją urodę i małe wymagania uprawowo-pielęgnacyjne astry są ulubionymi roślinami początkujących ogrodników oraz osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin. Stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów, gdy przekwitną w nim już letnie kwiaty.

Aster w języku starogreckim oznacza gwiazdę. W Polsce astry potocznie zwane są marcinkami – nazwa ta pochodzi od Marcina, którego święto, przypadające 24 października, wypada w porze kwitnienia astrów. Mimo, że astry kojarzą się z nadejściem jesieni, to istnieją gatunki i odmiany kwitnące późną wiosną i latem.


Podlewane / YouTube


Co lubią astry i jak o nie dbać?

  • Stanowisko
    Kwitnienie astrów będzie najintensywniejsze na stanowisku słonecznym, gorsze w lekkim półcieniu. Po przekwitnięciu rośliny należy ściąć przy ziemi!

  • Podlewanie
    Powinno być regularne i obfite. Należy o nim pamiętać przede wszystkim w okresach suszy, w przeciwnym razie liście zaczną usychać od dołu, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia i skrócenia kwitnienia.

  • Nawożenie
    Powinno być wykonane przed kwitnieniem, w okresie wegetacji rośliny. Astry wymagają przeciętnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi, należy pamiętać, że nadmiar azotu powoduje pogorszenie kwitnienia. Marcinki najlepiej rosną i kwitną na żyznej, przepuszczalnej i dobrze uprawionej glebie.

  • Odmładzanie
    Powinno odbywać się co kilka lat. Astry są to kwiaty wieloletnie, ale mimo to co kilka lat obumierają - wysycha środkowa część kępy. Wczesną wiosną należy oddzielić najmłodsze podziemne kłącza i przesadzić je w nowe miejsce. Wpłynie to pozytywnie na kwitnienie oraz zmniejszy niebezpieczeństwo chorób grzybowych, na które astry są wrażliwe

  • Rozmnażanie
    Jest bardzo proste. Rozmnaża się je poprzez podział rośliny. Dokonujemy tego w okresie wiosennym, najlepiej w kwietniu bądź maju. Aby je rozmnożyć należy wykopać bryłę korzeniową, podzielić i posadzić w wybranym miejscu. Marcinki mogą rosnąć na jednym miejscu nawet kilka lat.

Zastosowanie | Gdzie posadzić astry w ogrodzie?

Marcinki wzbogacają i ożywiają jesienny obraz ogrodu. Kwitną wtedy, gdy letnie kwiaty kończą swoje kwitnienie – t.j. od końca sierpnia do przymrozków. Kwiaty astrów w zależności od odmiany mają kolor niebieski, fioletowy, różowy, karminowy lub biały. Ich wnętrze jest wypełnione żółto-złotymi kwiatami rurkowatymi.

Najwyższe astry nowoangielskie i nowobelgijskie, osiągające wysokość 160, a nawet 180 cm należy sadzić w tyle rabaty. Rośliny będą tworzyły intensywne tło dla roślin niższych. Wysokie astry to także doskonałe rośliny do obsadzania wzdłuż płotów oraz przy budynkach. Należy pamiętać o tym, że często wymagają podpór lub podwiązywania.

Niskimi odmianami astrów krzaczastych można obsadzać obwódki rabat, wzdłuż dróżek i chodników. Niskie odmiany także świetnie nadają się na skalniaki, rośliny łatwo się rozrastają dzięki czemu szybko wypełnią luki między kamieniami. Astry ciekawie komponują się z innymi kwitnącymi roślinami np. rozchodnikami, daliami, rudbekiami oraz wśród traw ozdobnych.

Niższe odmiany nadają się też do uprawy w donicach na balkony i tarasy. Szczególnie pasują do nich różnego typu kosze wiklinowe lub ratanowe.

Jakie astry posadzić w ogrodzie? Najpopularniejsze odmiany

Aster nowoangielski (A. novae-angliae)

Ten gatunek astra to wysoka bylina o sztywnych i wyprostowanych łodygach, na których osadzone są szorstkie i szarawe liście. Dorasta nawet do 200 cm wysokości! Tworzy zwarte kępy. Kwitnie od VIII-X. Kwiaty o średnicy 2-2,5 cm. Zastosowanie: słoneczne rabaty, grupy parkowe i ogrodowe. Ze względu na zasychanie dolnych liści nie zalecany do sadzenia pojedynczo, a raczej z tyłu roślin niższych. Roślina miododajna. Nie nadaje się na kwiat cięty, gdyż koszyczki kwiatowe zamykają się po ścięciu.

Odmiany astra nowoangielskiego:

  • Kwiaty niebiesko-fioletowe: 'Lady in Blue'
  • Kwiaty różowo-fioletowe: 'Harrington’s Pink', 'Purple Dane'
  • Kwiaty różowe: 'Paul Gerber', 'Quinten Matsys'
  • Kwiaty karminowo-czerwone: 'Andenken an Paul Gerber', 'Septemberrubin'

Aster nowobelgijski (A. novi-belgii)

Silnie rozrastający się gatunek astra jesiennego osiągający wysokość od 40-160 cm. Posiada sztywne, wyprostowane pędy, które rozgałęziają się w górnej części. Kwiaty o średnicy 2,5-3 cm o różnych kolorach (w zależności od odmiany). Kwitnie w VIII-IX. Zastosowanie: na nasłonecznione rabaty, do grup ogrodowych i parkowych, na obwódki, żywopłoty, na kwiat cięty, roślina miododajna.

Odmiany astra nowobelgijskiego:

  • Kwiaty niebiesko-fioletowe: 'Dauerblau', 'Plenty', 'Schoene von Dietlikon'
  • Kwiaty różowo-fioletowe: 'Eventide'
  • Kwiaty różowe: 'Fellowship'
  • Kwiaty białe: 'Weisser Elephant', 'White Ladies'
  • Kwiaty karminowo-czerwone: 'Royal Ruby', 'Winston Churchil'

Astry jesienne (marcinki), kolaż - iVerde
kol. iVerde

1 – Aster nowoangielski 'Barr's Blue', 2 – Aster nowoangielski 'Septemberrubin', 3 – Aster nowobelgijski 'Royal Ruby', 4 – Aster nowobelgijski 'Eventide', 5 – Aster nowobelgijski 'White Ladies', 6 – Aster wrzosolistny 'Pink Cloud', 7 – Aster frikarta 'Monch', 8 – Aster wrzosolistny 'Pink Spray'

Aster krzaczasty (A. dumosus)*

(* Aster krzaczasty czyli aster karłowaty (Aster dumosus) według nowych ujęć taksonomicznych przeniesiony został do innego rodzaju i obecnie prawidłowa jego nazwa to Symphyotrichum dumosum)

Bylina o zwartym, kulistym pokroju i wąsko-lancetowatych liściach o długości 3-10 cm. Koszyczki kwiatowe osadzone są ulistnionych szypułkach. Dorasta, w zależności od odmiany, do 20-50 cm wysokości. Zastosowanie: na pierwszym planie rabat bylinowych, na obwódki rabat, do grup na trawnikach. Szczególnie pięknie prezentuje się w dużych grupach. Łatwo rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, dzięki czemu świetnie nadaje się na wypełnianie luk między kamieniami. Może być także sadzony w pojemnikach. Wyższe odmiany nadają się na kwiat cięty. Roślina miododajna.

Odmiany astra krzaczastego:

  • Kwiaty niebiesko-fioletowe: 'Blue lagune', 'Lady in Blue', 'Little Carlo'
  • Kwiaty różowe-fioletowe: 'Herbstgruss von Bresserhof'
  • Kwiaty różowe: 'Jenny', 'Kassel Marjorie', 'Pink Star'

Fot. Capri23auto/Pixabay

Inne, ciekawe gatunki astrów

Oprócz trzech najpopularniejszych gatunków jesiennych astrów wymienionych wyżej, warto poznać kilka innych, równie dekoracyjnych:

  • Aster wrzosolistny (Aster ericoides) – o mocno rozgałęzionych pędach i liściach wąskich jak igiełki. Kwitnie na biało, niebiesko, różowo, od października aż do mrozów.
  • Aster wąskolistny (Aster sedifolius) – gałązki pokryte są wąskimi listkami, tworzącymi efektowne poduchy. Kwitnie na jasno-fioletowo.
  • Aster frikarta (Aster x frikartii) – jedyny aster nie zimujący w naszym klimacie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: www.colour-your.life.pl, zdjęcie tytułowe: Alfred Borchard/Freeimages

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym są astry marcinki i kiedy kwitną?

    Astry marcinki to popularne rośliny wieloletnie, które kwitną od sierpnia do października. Ich kolorowe kwiaty zdobią ogrody w okresie jesieni, kiedy inne rośliny przekwitają.
  • Jakie warunki preferują astry?

    Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, w glebie o odczynie kwasowym lub lekko kwasowym, która jest przepuszczalna i żyzna.
  • Jak dbać o astry, aby pięknie kwitły?

    Rośliny te wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie suszy. Należy je nawozić przed kwitnieniem, unikać nadmiaru azotu i przycinać po przekwitnięciu.
  • Jak rozmnażać astry marcinki?

    Astry można łatwo rozmnażać przez podział wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju. Warto co kilka lat odmładzać rośliny, przesadzając młode kłącza.
  • Gdzie najlepiej sadzić astry w ogrodzie?

    Wyższe odmiany astrów dobrze wyglądają z tyłu rabat i przy płotach, a niskie odmiany nadają się na obwódki rabat, skalniaki i do uprawy w donicach na balkony.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Aster nowoangielski Symphyotrichum novae-angliae

Aster gawędka Aster amellus

Aster krzaczasty Symphyotrichum dumosum

Aster Aster

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Joseph
08-10-2021 10:41
Astry to jedne z najbardziej znanych i poszukiwanych kwiatów w ogrodzie. Występują w wielu odmianach o różnych kształtach, wielkościach i kolorach, dlatego tak bardzo przyciągają uwagę pejzażystów i zwykłych ogrodników. Ich walory dekoracyjne, jak również bezpretensjonalność ...
Gość XTX
08-10-2021 08:49
Rzeczywiście, astry powinien mieć każdy, kto ma ogród, bo bez nich jesienią wszystko wygląda smutno. U mnie kępa wysokich astrów rośnie przy niższych rudbekiach i obok pasiastej trawy ozdobnej. Jak tylko kwiaty astrów są otwarte, od razu zlatuje się do nich mnóstwo pszczół i motyli :-)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści