Logo

Aster (Aster)

Aster (Aster) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty
  • Gleba: żyzna, przepuszczalna, lekka, bogata w wapń
  • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe, niebieskie, fioletowe
  • Odczyn gleby: zasadowa
  • Pokrój: wzniesiony
  • Wysokość: 0,2-1,8 m
  • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX, X
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, murki, skarpy, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe
  • Astry (Aster) to duży rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Zaliczamy tutaj ponad 250 gatunków roślin. Naturalnie występują na obszarach o umiarkowanym klimacie na półkuli północnej.

    Astry to w głównej mierze byliny (czasem krzewinki). Ich liście mają przeważnie lancetowaty kształt. Są najczęściej całobrzegie. Wytwarzają wzniesione, sztywne łodygi. Ziele tych roślin często jest szorstko owłosione.

    Kwiaty astrów to charakterystyczne kwiatostany typu koszyczek – zewnętrzne kwiaty są nazywane języczkowymi i maja różne kolory, a na środku zebrane są rurkowate kwiaty (w kolorach żółtym lub różowym). Zależnie od gatunku, znajdziemy astry które kwitną wiosną, latem lub jesienią.

    Wymagania i uprawa

    Są bardzo zależne od gatunku, ale wszystkie astry preferują stanowiska słoneczne i przepuszczalne gleby. Lubią wapienne podłoże. Potrzebują częstego podlewania. Gatunki uprawiane w polskich ogrodach są mrozoodporne. 

    Wyższym odmianom musimy zapewniać podparcia. Po kwitnieniu często wymagają cięcia.

    Astry rozmnaża się przez podział (jesienią) lub przez zdrewniałe sadzonki (wiosną).

     

    Zastosowanie

    Rośliny te sadzimy na słonecznych rabatach. Nadają się zarówno na wysokie jak i niskie nasadzenia. Są znanymi kwiatami ciętymi do bukietów, ponieważ utrzymują się dość długo po ścięciu.

    Wśród astrów znajdziemy ogromną ilość kultywatorów – 

    Ważne gatunki astrów

    Aster gawędka (Aster amellus) – przedstawiciel gatunku (na zdjęciu tytułowym). Kwitnie latem i osiąga wysokość 40-60 cm. Preferuje miejsca słoneczne oraz glebę przepuszczalną, wapienną. Polecane odmiany: 'Breslau' (niebieska), 'Hindlip' (różowa).

    Aster alpejski (Aster alpinus) – kwitnie wiosną, dorasta do ok. 20 cm wysokości. Preferuje glebę piaszczystą, przepuszczalną, wapienną oraz pełnego nasłonecznienia. Jest przydatny jest do obsadzania murków skalnych i skalniaków. Polecane odmiany: 'Dunkle Schone' (fioletowa), 'Happy End' (jasnoróżowa), 'Albus' (biała).

    Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii) kwitnie jesienią. Może dorastać nawet do 1,8 m wysokości. Jest łatwy w uprawie i wytrzymały. Preferuje stanowisko słoneczne i żyźniejsze gleby. Polecane odmiany: 'Little Blue Boy', 'Plenty', 'Royal Blue', 'Fellowship', 'Patricia Ballard', 'White Ladies'.

    Aster nowoangielski (Aster novae-angliae) również kwitnie jesienią. Dorasta do ok. 2 m. Stanowisko słoneczne i żyzne gleby. Polecane odmiany: 'Barr’s Blue', 'Andenken an Alma Pötchke', 'Septemberrubin'.

    Ciekawostki

    Nazwa rodzajowa tych roślin pochodzi od greckiego słowa "astéri", co oznacza gwiazdę. Wzięła się ona do gwiaździstego kształtu koszyczka kwiatowego astrów.


    Zdjęcia: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons, kellyhouse718/Pixabay

    Więcej na ten temat
    Zwiń Pokaż więcej (3)
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl