Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
6
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Kwiaty cięte z ogrodu: polecane rośliny

Pytanie czytelnika: Chciałabym mieć w ogródku rośliny nadające się na kwiaty cięte. Jakie gatunki będą do tego najlepsze?

 

Na kwiaty cięte odpowiednie są prawie wszystkie kwitnące rośliny jednoroczne i byliny. Oprócz tego do wazonu możemy wkładać ciekawe gałązki krzewów i drzew.

Należy zdawać sobie jednak sprawę, jaki wpływ na rośliny ma ścięcie kwiatu:

 • Jeśli pęd rośliny jednorocznej zetniemy tuż przy ziemi – roślina już nie odbije.
 • W przypadku roślin cebulowych istotne jest zazwyczaj uzyskanie plonu w następnym roku, dlatego nie wolno ścinać całej rośliny, ale pozostawić na niej kilka liści.
 • W przypadku wieloletnich róż, goździków, piwonii, ścinając kwiaty stosunkowo wysoko, zmusimy roślinę do powtórzenia kwitnienia.
 • Pachnące gałązki lilaka (bzu) powinno się odcinać powyżej rozwidlenia pędu.

Krótka lista roślin polecanych na kwiaty cięte

Piękne ogrodowe rośliny doskonałe na kwiaty cięte to m.in.:

 • rośliny cebulowe kwitnące wiosną (np. szafirkitulipanyhiacynty),
 • rośliny cebulowe latem i jesienią (np. mieczykidalielilie),
 • cynie wytworne,
 • słoneczniki,
 • piwonie (długowieczne i bardzo ozdobne byliny o pierzastych, ciemnozielonych, lśniących liściach. Dorastają do 80-100 cm wysokości, lubią słońce i żyźniejsze, przepuszczalne podłoże. Intensywnie pachnące kwiaty o różnych kolorach (w zależności od odmiany: żółte, czerwone, białe) pojawiają się w maju i czerwcu),
 • goździki,
 • róże,
 • konwalia majowa,
 • orliki (dorastają do 80 cm wys. i najlepiej rosną w słońcu, na próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Są bylinami krótkowiecznymi – znikają mniej więcej po 4 latach. Posiadają dłoniastozłożone liście, które są równie oryginalne, jak kwiaty i mogą służyć jako element bukietów. Kwiaty orlików pojawiają się w maju i czerwcu),
 • lilaki (często nazywane bzami),
 • oraz wiele innych kwiatów ogrodowych i łąkowych.

Jak i kiedy ścinać kwiaty do wazonu?

KIEDY?
Nie bez znaczenia dla trwałości kwiatów ciętych jest odpowiednia pora dnia. Najlepiej robić to przed południem, gdy roślina zawiera najwięcej substancji odżywczych. Zbiór ranny przy najniższej temperaturze dobowej gwarantuje również świeży wygląd – pęd jest sztywny. Rośliny ścięte w południe zawierają mało wody i szybko zwiędną. Planując cięcie kwiatów, dobrze jest podlać roślinę kilka godzin wcześniej. Należy unikać cięcia w trakcie deszczu lub zaraz po. Rośliny mają wtedy otwarte szparki transpirujące, zatem szybko po ścięciu więdną, a krople wody łatwo uszkadzają kwiat.

JAK?
Używane do cięcia narzędzia (sekatory, noże) powinny być zdezynfekowane i ostre, dzięki czemu uszkadza się możliwie małą ilość tkanek i nie przenosi chorób pomiędzy roślinami. Ścięte pędy będą dobrze pobierać wodę z wazonu, gdy utniemy je tuż nad węzłem. Kwiaty zbieramy w dowolnej fazie rozwoju – od pąków do pełnego rozkwitu.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016
tekst i zdjęcia: Małgorzata Palczyńska
zdjęcie tytułowe: Sergey Klimkin/Pixabay
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu