Mieczyki to rośliny bulwiaste z rodziny kosaćcowatych o wysokości 70-120 cm. Na szczycie ich nierozgałęzionej łodygi osadzony jest kłosowaty kwiatostan, na którym znajduje się od 12 do 24 kwiatów.

Kwiaty mogą mieć różne kolory (biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy czy fioletowy), mogą być także dwukolorowe. Zwykle są duże, ale niektóre odmiany charakteryzują się drobnymi kwiatami. Okres kwitnienia: lipiec - sierpień.

Bulwy mieczyków sadzi się na przełomie kwietnia i mają na głębokości 8-10 cm, w rozstawie ok. 10x20 cm. Rośliny te nie są mrozoodporne, dlatego w październiku bulwy należy wykopać i odciąć od nich nadziemną część rośliny. Wysuszone bulwy przechowuje się w temperaturze ok. 5 ºC.

Mieczyki preferują stanowisko słoneczne, zaciszne i glebę żyzną, próchniczną, obojętną.

Są doskonałe na kwiat cięty. Pięknie komponują się z niższymi kwiatami, ponieważ ich łodygi są bardzo wysokie i smukłe. Ciekawie wyglądają posadzone w pojemnikach, ponadto doskonale pasują do ogrodów w stylu wiejskim.

Bardzo atrakcyjny i najchętniej uprawiany w ogrodach jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus) dorastający do 70 cm wysokości.