Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Mieczyki (Gladiolus) to rodzaj roślin bulwiastych (cebulowych) z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) występujący w wielu regionach świata – głównie w Europie, Azji mniejszej i Afryce. W jego skład wchodzi ok. 300 gatunków roślin oraz jeszcze więcej mieszańców. Wśród nich najbardziej znany jako roślina ozdobna jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus).

Mieczyki osiągają wysokość od 70 do 120 cm. Na szczycie ich nierozgałęzionych łodyg osadzone są kłosowate kwiatostany, na których znajduje się od 12 do 24 kwiatów. U gatunków występujących w naturze są one zwykle małe, natomiast u krzyżówek przeznaczonych do ogrodów osiągają znaczne rozmiary.

Kwiaty mogą mieć kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, a także dwukolorowe. Okres kwitnienia przypada latem – w lipcu i sierpniu.

Wymagania i uprawa

Mieczyki preferują stanowisko słoneczne, zaciszne i glebę żyzną, próchniczną, obojętną.

Bulwy mieczyków sadzi się na przełomie kwietnia i mają na głębokości 8-10 cm, w rozstawie ok. 10x20 cm. Rośliny te nie są mrozoodporne, dlatego w październiku bulwy należy wykopać i odciąć od nich nadziemną część rośliny.

Wysuszone bulwy przechowuje się w temperaturze ok. 5 ºC.

Zastosowanie

Pięknie komponują się z niższymi kwiatami, ponieważ ich łodygi są bardzo wysokie i smukłe, ponadto doskonale pasują do ogrodów w stylu wiejskim.

Są doskonałymi roślinami cebulowymi na kwiat cięty. Ciekawie wyglądają posadzone w pojemnikach przy tarasach czy na balkonach.

Ciekawostki

Łacińska nazwa gladiolus, pochodzi od słowa gladius – miecz, a stało się to najprawdopodobniej dlatego, że liście tych roślin przypominają kształtem ostrze broni. Są twarde, długie, bruzdowane i zachodzą na siebie przynosząc na myśl miecze chowające się w pochwach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb, zoosnow/Pixabay