Logo
Logo

Mieczyk (Gladiolus)

Mieczyk (Gladiolus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna
 • Kolor kwiatów: bordowe, białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, liliowe, wielobarwne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: zwarty, wyprostowany
 • Wysokość: do 1,2 m
 • Okres kwitnienia: VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: rabaty, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

  Mieczyki (Gladiolus) to rodzaj roślin bulwiastych (cebulowych) z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) występujący w wielu regionach świata – głównie w Europie, Azji mniejszej i Afryce. W jego skład wchodzi ok. 300 gatunków roślin oraz jeszcze więcej mieszańców. Wśród nich najbardziej znany jako roślina ozdobna jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus).

  Mieczyki osiągają wysokość od 70 do 120 cm. Na szczycie ich nierozgałęzionych łodyg osadzone są kłosowate kwiatostany, na których znajduje się od 12 do 24 kwiatów. U gatunków występujących w naturze są one zwykle małe, natomiast u krzyżówek przeznaczonych do ogrodów osiągają znaczne rozmiary.

  Kwiaty mogą mieć kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, a także dwukolorowe. Okres kwitnienia przypada latem – w lipcu i sierpniu.

  Wymagania i uprawa

  Mieczyki preferują stanowisko słoneczne, zaciszne i glebę żyzną, próchniczną, obojętną.

  Bulwy mieczyków sadzi się na przełomie kwietnia i mają na głębokości 8-10 cm, w rozstawie ok. 10x20 cm. Rośliny te nie są mrozoodporne, dlatego w październiku bulwy należy wykopać i odciąć od nich nadziemną część rośliny.

  Wysuszone bulwy przechowuje się w temperaturze ok. 5 ºC.

  Zastosowanie

  Pięknie komponują się z niższymi kwiatami, ponieważ ich łodygi są bardzo wysokie i smukłe, ponadto doskonale pasują do ogrodów w stylu wiejskim.

  Są doskonałymi roślinami cebulowymi na kwiat cięty. Ciekawie wyglądają posadzone w pojemnikach przy tarasach czy na balkonach.

  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
  Przeczytaj także
  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

  Ciekawostki

  Łacińska nazwa gladiolus, pochodzi od słowa gladius – miecz, a stało się to najprawdopodobniej dlatego, że liście tych roślin przypominają kształtem ostrze broni. Są twarde, długie, bruzdowane i zachodzą na siebie przynosząc na myśl miecze chowające się w pochwach.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb, zoosnow/Pixabay

  Autor
  Mieczyk
  Mieczyk
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Emeryt 62 lata

  04-08-2021 15:57

  U mnie co roku te kwiaty pięknie wyrastają po posadzeniu w ziemi Za każdym razem pryskam je środkiem p/grzybicznym do czasu jak zaczynają pojawiać się kwiatostany I tu pojawia się problem jak zaczynają kwitnąć kwiaty są chore i takie suche Na dodatek łodyga i liście zaczynają ...

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl