Logo
Logo

Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią | Praktycze porady

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią w większości nie zimują w gruncie. Dowiedz się: Które gatunki musisz wykopać? Kiedy to zrobić? Jak i gzie przechować bulwy, kłącza i cebule przez zimę oraz kiedy posadzić je na wiosnę?

Spis treści
Jakie rośliny cebulowe kwitną latem i jesienią? Które letnie cebulki są najpopularniejsze? Jak sadzić cebule, bulwy i kłącza? Jak wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe?

Kiedy zakwitają rośliny cebulowe lata i jesieni?

LIPIEC
Jako pierwsze zakwitają lilie (Lilium) – kwitną już od początku lipca, aż do końca sierpnia. Tuż po nich, w połowie lipca kwitną dalie., które zachwycają swoimi pięknymi kwiatami aż do września. Mieczyk kwitnie od połowy lipca, do połowy września (w zależności od odmiany).

SIERPIEŃ
Nieco później, bo od początku sierpnia kwitnie begonia i paciorecznik. Ich pięknymi kwiatami można cieszyć się aż do połowy września.

WRZESIEŃ
Zimowit
kwitnie ostatni – od początku września, do połowy października.

6 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią

Lilia (Lilium) Dalia (Dahlia) begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida), fot. www.kwiatyozdobne.pl
paciorecznik (Canna) mieczyk (Gladiolus) zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

Sadzenie cebul, bulw i kłączy

Już od połowy kwietnia można sadzić lilie i mieczyki. Nieco później, bo dopiero od początku maja należy sadzić begonie, dalie i paciorecznik. We wrześniu należy sadzić zimowit jesienny. Cebule lilii najlepiej sadzić wiosną – od połowy kwietnia. Można je również sadzić jesienią, jednak wymagają wtedy przykrycia torfem lub rozdrobnioną korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą.

Większość roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią nie zimują w gruncie. Wyjątkiem są zimowity, które dobrze zimują i mogą rosnąć na tym samym miejscu przez kilka lat.

Wykopywanie i przechowywanie

Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule i bulwy należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. Przechowuje się je w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą, lub w papierowych torebkach, w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w temperaturze 5 - 8°C. Warto pamiętać, aby dobrze opisać skrzynki lub torebki z cebulami.Nieco później, bo od początku sierpnia kwitnie begonia bulwiasta i paciorecznik. Ich pięknymi kwiatami można cieszyć się aż do połowy września.

Aby cieszyć się roślinami cebulowymi kwitnącymi latem i jesienią przez wiele sezonów, ich cebule należy wykopać jesienią i przechować w pomieszczeniu przez całą zimę, a następnie posadzić wiosną.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: © 279photo/Fotolia

Autor
Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią | Praktycze porady
Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią | Praktycze porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl