Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
24
Okazje

Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią w większości nie zimują w gruncie. Dowiedz się: Które gatunki musisz wykopać? Kiedy to zrobić? Jak i gzie przechować bulwy, kłącza i cebule przez zimę oraz kiedy posadzić je na wiosnę?

 
Spis treści
Jakie rośliny cebulowe kwitną latem i jesienią? Jak sadzić cebule, bulwy i kłącza? Jak wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe? Kalendarz pielęgnacji roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią

Kiedy zakwitają rośliny cebulowe lata i jesieni?

LIEPIEC
Jako pierwsze zakwitają lilie (Lilium) – kwitną już od początku lipca, aż do końca sierpnia. Tuż po nich, w połowie lipca kwitną dalie., które zachwycają swoimi pięknymi kwiatami aż do września. Mieczyk kwitnie od połowy lipca, do połowy września (w zależności od odmiany).

SIERPIEŃ
Nieco później, bo od początku sierpnia kwitnie begonia i paciorecznik. Ich pięknymi kwiatami można cieszyć się aż do połowy września.

WRZESIEŃ
Zimowit
kwitnie ostatni – od początku września, do połowy października.

6 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią

Lilia (Lilium) Dalia (Dahlia) begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida), fot. www.kwiatyozdobne.pl
paciorecznik (Canna) mieczyk (Gladiolus) zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

Sadzenie cebul, bulw i kłączy

Już od połowy kwietnia można sadzić lilie i mieczyki. Nieco później, bo dopiero od początku maja należy sadzić begonie, dalie i paciorecznik. We wrześniu należy sadzić zimowit jesienny.

Większość roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią nie zimują w gruncie. Wyjątkiem są zimowity, które dobrze zimują i mogą rosnąć na tym samym miejscu przez kilka lat.

Cebule lilii najlepiej sadzić wiosną – od połowy kwietnia. Można je również sadzić jesienią, jednak wymagają wtedy przykrycia torfem lub rozdrobnioną korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą.

Wykopywanie i przechowywanie

Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule i bulwy należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. Przechowuje się je w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą, lub w papierowych torebkach, w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w temperaturze 5 - 8°C. Warto pamiętać, aby dobrze opisać skrzynki lub torebki z cebulami.Nieco później, bo od początku sierpnia kwitnie begonia bulwiasta i paciorecznik. Ich pięknymi kwiatami można cieszyć się aż do połowy września.

Aby cieszyć się roślinami cebulowymi kwitnącymi latem i jesienią przez wiele sezonów, ich cebule należy wykopać jesienią i przechować w pomieszczeniu przez całą zimę, a następnie posadzić wiosną.

Kalendarz pielęgnacji roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią

  II III IV V VI VII VIII IX X

BEGONIA

            S S     K K K K K W W  

DALIA

            S S   K K K K K K   W  

LILIA

      S S       K K K K K K W   S  

MIECZYK

          S S         K K K K W W  

PACIORECZNIK

          S S       K K K K K W    

ZIMOWIT

                    W W S S K K K  
LEGENDA


K
- kwitnienie

W - wykopywanie
S
- sadzenie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: © 279photo/Fotolia

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)Komentarze


Twoja strona ogrodu