Kalendarz prac przy roślinach cebulowych | Co robić od marca do listopada?

Pytanie czytelnika: Uwielbiam rośliny cebulowe – zarówno te wiosenne jak i letnie. Jestem amatorką i nie znam się dobrze na ogrodach. Proszę o kilka porad dotyczących cebulek kwiatowych.

Posłuchaj
00:00
24
Spis treści
Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad

Pielęgnacja cebulek od marca do listopada

O rośliny cebulowe trzeba dbać prawie cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych – grudniu, styczniu i w lutym – nie wymagają prac pielęgnacyjnych. Przedstawiamy, krótki kalendarz prac, jakie należy wykonać przy roślinach cebulowych rosnących na rabatach, trawnikach i w donicach.

Marzec

Po ustąpieniu mrozów trzeba zdjąć osłony z cebul tulipanów, hiacyntów i narcyzów, które chroniły je przez całą zimę przed przemarzaniem. Rozpoczynamy dokarmianie – stosujemy do tego nawozy wieloskładnikowe 30 g/m². Nawozy delikatnie mieszamy z ziemią.

Kwiecień

Po trzech tygodniach można powtórzyć nawożenie – nawozami wieloskładnikowymi. Rozpoczynamy sadzenie bulw mieczyków w rozstawie co 20 cm i na głębokość 6-10 cm.

Maj

Jeśli na trawniku są szafirki, narcyzy, tulipany, krokusy nie należy go kosić aż do zżółknięcia liści. Rośliny podlewać obficie co 7-10 dni i zasilać co tydzień do pierwszych dni czerwca. Usuwać główki (tylko!) narcyzów i tulipanów – dzięki temu rośliny nie zawiązują nasion a wszystkie siły są kierowane na wzrost cebul.

Po 15 maja należy wysadzić dalie i paciorecznik (na stanowisku słonecznym) oraz begonie (na stanowisku półcienistym).

Czerwiec

Gdy liście zaczną żółknąć trzeba przerwać podlewanie tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Posadzone w naczyniach odstawić na bok i pozostawić do całkowitego zaschnięcia liści. Po tym etapie można wykopać; szafirki, narcyzy, szachownice cesarskie – jeśli rosły w jednym miejscu 4-5 lat, przesadzić dzieląc.

Uwaga! Czerwiec to ostatni moment na posadzenie cebul roślin kwitnących latem i jesienią.

Lipiec

Z dalii, mieczyków, begonii, kosaćców, lilii w celu przedłużenia kwitnienia usuwamy przekwitłe kwiaty. Co 10-14 dni zasilać rośliny i podlewać raz na kilka dni, najlepiej rano, nie mocząc liści.

Sierpień

Sadzimy kwitnące jesienią zimowity i jesienne krokusy, jeśli gleba jest kwaśna należy zastosować wapnowanie. W drugiej połowie miesiąca można zacząć sadzić narcyzy i szachownicę cesarską.

Wrzesień

Możemy rozpocząć już sadzenie: cebulicy, przebiśniegów, krokusów wiosennych oraz tulipanów i szafirków. Po pierwszych przymrozkach powinno się wykopać dalie, mieczyki, begonie. Jeśli lilie rosły długo na jednym miejscu – wykopać, podzielić i posadzić od razu na nowe miejsce – wybrać takie, gdzie nie rosły wcześniej żadne rośliny cebulowe.

Październik

Jeszcze do połowy miesiąca sadzimy tulipany, szafirki, lilie, czosnki ozdobne, szachownicę kostkowatą.

Listopad

Na początku miesiąca można jeszcze sadzić czosnek modry, złocisty i karatawski oraz cebulicę syberyjską.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

"Rośliny cebulowe" to umowna nazwa używana w branży ogrodniczej opisująca wszystkie byliny wytwarzające przetrwalnikowe organy podziemne, tj. cebule, bulwy, kłącza itd.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści