Logo
Logo

Wapnowanie rabat: dlaczego warto to robić?

Pytanie czytelnika: Na mojej działce jest dość piaszczysta ziemia i słyszałem, że najlepiej zwapnować rabaty przed posadzeniem roślin. Kiedy i jak to wykonać?

Spis treści
Po co wapnować rabaty i kiedy to robić?
Jak i czym wapnować rabaty?

Po co wapnować rabaty i kiedy to robić?

Wapnowanie rabat jest istotnym zabiegiem w ogrodnictwie, który wykonuje się zazwyczaj co 3-4 lata.

Wapnowanie najlepiej przeprowadzać na jesieni (od września do listopada) lub na ok. 3 tygodnie przed posadzeniem roślin.

Celem wapnowania rabat jest podwyższenie pH gleby, ponieważ zbyt kwaśne podłoże nie służy dobremu rozwojowi roślin na rabatach.

Jak i czym wapnować rabaty?

Do wapnowania rabaty stosuje się nawozy węglanowe w postaci proszku lub granulatu w następujących proporcjach w zależności od rodzaju gleby:

  • gleby lekkie - 2 kg/m²
  • gleby średnie - do 3 kg/m²
  • gleby ciężkie - do 4 kg/m²

Nawóz sieje się na przygotowany wcześniej teren (odchwaszczony i wyrównany), a następnie zgrabia. Zaleca się powtarzać ten zabieg co 3-4 lata. Jeśli nie znamy odczynu gleby to minimalna zalecana dawka nawozu wynosi 0,1 kg/m².

Wapno do odkwaszania gleby
Wapno do odkwaszania gleby
Wapno ogrodowe gwarantuje wybitną skuteczność odkwaszania oraz możliwość stosowania niemal przez cały rok. Wapno ogrodowe można stosować we wszystkich kategoriach użytkowych gleb, łąk i pastwisk, w sadach, uprawach roślin warzywnych i ozdobnych, ziemiach i podłożach ogrodniczych. Możliwe jest użycie nawozu w systemie zabiegów pożniwnych i przedzimowych oraz zimą i wczesną wiosną na zamarzniętą glebę, a także stosowanie pogłówne.
Kup w naszym sklepie!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Wapnowanie rabat: dlaczego warto to robić?
Wapnowanie rabat: dlaczego warto to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz