Kiedy warto wapnować glebę?
Większość gatunków najlepiej rośnie w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bardzo częstym problemem na działkach jest natomiast zakwaszenie podłoża. Rośliny wtedy słabiej rozwijają się, tracą odporność na niekorzystne czynniki, a ich korzenie w mniejszym stopniu wchłaniają wodę i składniki pokarmowe. Dlatego stosuje się wtedy nawozy wapniowe, by poprawić właściwości gleby.
Zabieg wapnowania powinien być jednak poprzedzony badaniem odczynu (pH) gleby. W tym celu należy kupić mierniki (w sklepach ogrodniczych dostępne są różnorodne rozwiązania – od chemicznych po sprzęt elektroniczny). W ogrodzie o powierzchni 500m² należy pobrać kilkanaście próbek gleby z różnych miejsc.
Umieszcza się je w zagłębieniu w płytce lub w próbówce i miesza z odpowiednimi odczynnikami chemicznymi. Na podstawie barwy roztworu można sprawdzić pH gleby (kwasomierz chemiczny). W przypadku urządzeń elektronicznych wystarczy umieścić metalowy bolec w ziemi i zrobić odczyt ze wskaźnika. Następnie przystępuje się do wapnowania.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Czym wapnować glebę?
Na większości typów gleb dobrze sprawdza się wapno typu węglanowego (kreda pylista, kreda jeziorna, kreda pastewna, mączka wapienna). Wolniej działa i jest bezpieczniejsze dla zieleni oraz podłoża. Wapno tlenkowe (palone) można stosować jedynie na glebach ciężkich. Obu grup nawozów nie powinno się stosować na mokrą glebę. Postępuje się z nimi podobnie jak z nawozami organicznymi - należy przekopać je i wymieszać z podłożem.
Szacunkowe dawki nawozów wapniowych (CaO kg/10m²)
Na gleby lekkie:
- pH do 5,0 – 3,5kg;
- pH 5,1–6,0 – 2,5kg;
- pH 6,1–6,7 – 1,5kg;
- pH 6,8–7,4 – 1kg.
Na gleby ciężkie:
- pH do 5,0 – 6kg;
- pH: 5,1–6,0 – 3kg;
- pH 6,1–6,7 – 2kg.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: FotoHelin / Depositphotos oraz Do-yeon Park / Pixabay