Kiedy warto wapnować glebę?
Większość gatunków najlepiej rośnie w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bardzo częstym problemem na działkach jest natomiast zakwaszenie podłoża. Rośliny wtedy słabiej rozwijają się, tracą odporność na niekorzystne czynniki, a ich korzenie w mniejszym stopniu wchłaniają wodę i składniki pokarmowe. Dlatego stosuje się wtedy nawozy wapniowe, by poprawić właściwości gleby.
Zabieg wapnowania powinien być jednak poprzedzony badaniem odczynu (pH) gleby. W tym celu należy kupić mierniki (w sklepach ogrodniczych dostępne są różnorodne rozwiązania – od chemicznych po sprzęt elektroniczny). W ogrodzie o powierzchni 500m² należy pobrać kilkanaście próbek gleby z różnych miejsc.
Umieszcza się je w zagłębieniu w płytce lub w próbówce i miesza z odpowiednimi odczynnikami chemicznymi. Na podstawie barwy roztworu można sprawdzić pH gleby (kwasomierz chemiczny). W przypadku urządzeń elektronicznych wystarczy umieścić metalowy bolec w ziemi i zrobić odczyt ze wskaźnika. Następnie przystępuje się do wapnowania.
Czym wapnować glebę?
Na większości typów gleb dobrze sprawdza się wapno typu węglanowego (kreda pylista, kreda jeziorna, kreda pastewna, mączka wapienna). Wolniej działa i jest bezpieczniejsze dla zieleni oraz podłoża. Wapno tlenkowe (palone) można stosować jedynie na glebach ciężkich. Obu grup nawozów nie powinno się stosować na mokrą glebę. Postępuje się z nimi podobnie jak z nawozami organicznymi - należy przekopać je i wymieszać z podłożem.
Szacunkowe dawki nawozów wapniowych (CaO kg/10m²)
Na gleby lekkie:
- pH do 5,0 – 3,5kg;
- pH 5,1–6,0 – 2,5kg;
- pH 6,1–6,7 – 1,5kg;
- pH 6,8–7,4 – 1kg.
Na gleby ciężkie:
- pH do 5,0 – 6kg;
- pH: 5,1–6,0 – 3kg;
- pH 6,1–6,7 – 2kg.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: FotoHelin / Depositphotos oraz Do-yeon Park / Pixabay