Wapnowanie gleby | Kiedy, jak i czym wapnować w ogrodzie?

Wapnowanie gleby fot. FotoHelin - Depositphotos

Pytanie czytelnika: W centrum ogrodniczym w dziale z nawozami zauważyłem wapno ogrodnicze. Do czego ono służy? Czy muszę stosować je w swoim ogrodzie? Jeśli tak, to w jakiej dawce?

Posłuchaj
00:00
42
Spis treści
Kiedy warto wapnować glebę? Czym wapnować glebę?

Kiedy warto wapnować glebę?

Większość gatunków najlepiej rośnie w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bardzo częstym problemem na działkach jest natomiast zakwaszenie podłoża. Rośliny wtedy słabiej rozwijają się, tracą odporność na niekorzystne czynniki, a ich korzenie w mniejszym stopniu wchłaniają wodę i składniki pokarmowe. Dlatego stosuje się wtedy nawozy wapniowe, by poprawić właściwości gleby.

Wapnowanie z reguły powinno się wykonywać co 3-4 lata. Warto jednak przed jego wykonaniem sprawdzić odczyn gleby i wymagania roślin, które chcemy uprawiać. Analiza gleby pokaże nam, czy trzeba przeprowadzić zabieg oraz jaką dawkę zastosować.

Zabieg wapnowania powinien być jednak poprzedzony badaniem odczynu (pH) gleby. W tym celu należy kupić mierniki (w sklepach ogrodniczych dostępne są różnorodne rozwiązania – od chemicznych po sprzęt elektroniczny). W ogrodzie o powierzchni 500m² należy pobrać kilkanaście próbek gleby z różnych miejsc.

Umieszcza się je w zagłębieniu w płytce lub w próbówce i miesza z odpowiednimi odczynnikami chemicznymi. Na podstawie barwy roztworu można sprawdzić pH gleby (kwasomierz chemiczny). W przypadku urządzeń elektronicznych wystarczy umieścić metalowy bolec w ziemi i zrobić odczyt ze wskaźnika. Następnie przystępuje się do wapnowania.

Czym wapnować glebę?

Na większości typów gleb dobrze sprawdza się wapno typu węglanowego (kreda pylista, kreda jeziorna, kreda pastewna, mączka wapienna). Wolniej działa i jest bezpieczniejsze dla zieleni oraz podłoża. Wapno tlenkowe (palone) można stosować jedynie na glebach ciężkich. Obu grup nawozów nie powinno się stosować na mokrą glebę. Postępuje się z nimi podobnie jak z nawozami organicznymi - należy przekopać je i wymieszać z podłożem. 

Wapno do odkwaszania gleby
Wapno do odkwaszania gleby
Wapno ogrodowe gwarantuje wybitną skuteczność odkwaszania oraz możliwość stosowania niemal przez cały rok. Wapno ogrodowe można stosować we wszystkich kategoriach użytkowych gleb, łąk i pastwisk, w sadach, uprawach roślin warzywnych i ozdobnych, ziemiach i podłożach ogrodniczych. Możliwe jest użycie nawozu w systemie zabiegów pożniwnych i przedzimowych oraz zimą i wczesną wiosną na zamarzniętą glebę, a także stosowanie pogłówne.
Kup w naszym sklepie!

Szacunkowe dawki nawozów wapniowych (CaO kg/10m²)

Na gleby lekkie:

  • pH do 5,0 – 3,5kg;
  • pH 5,1–6,0 – 2,5kg;
  • pH 6,1–6,7 – 1,5kg;
  • pH 6,8–7,4 – 1kg.

Na gleby ciężkie:

  • pH do 5,0 – 6kg;
  • pH: 5,1–6,0 – 3kg;
  • pH 6,1–6,7 – 2kg.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: FotoHelin / Depositphotos oraz Do-yeon Park / Pixabay

To się przyda
Hydrożel, ochrona przed suszą – 200 g | Ogród Start
Hydrożel, ochrona przed suszą – 200 g | Ogród Start
Podłoże Do Róż – 20 l
Podłoże Do Róż – 20 l
Podłoże ROŚLINY ZIELONE, ziemia do roślin tropikalnych – 3 l
Podłoże ROŚLINY ZIELONE, ziemia do roślin tropikalnych – 3 l
Podłoże BEZ TORFU – 10 l
Podłoże BEZ TORFU – 10 l
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści