Logo
Logo

Przekopywanie gleby jesienią: Czy jest to konieczne, dlaczego warto i jak przekopywanie ziemi wpływa na rośliny?

Przekopywanie gleby jesienią to ważny zabieg, który może znacząco wpłynąć na zdrowie sadzonych lub wysiewanych roślin. W tym artykule opowiemy, dlaczego jest to tak ważne, jakie korzyści przynosi przekopanie gleby przed zimą, oraz jakie techniki i narzędzia najlepiej wykorzystać. Dowiedz się, jak odpowiednie przekopywanie może poprawić strukturę gleby, zwiększyć jej wilgotność i przygotować idealne warunki dla roślin na nadchodzący sezon.

Spis treści
Po co przekopywać glebę jesienią? Jak i kiedy to zrobić? Które gleby przekopywać?

Pamiętajmy, że zdrowa gleba to podstawa sukcesu w ogrodnictwie. Regularne dbanie o jej jakość jest niezbędne, by zapewnić naszym roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Po co przekopywać glebę jesienią? 5 głównych powodów, by to robić

Przekopywanie gleby jesienią to nie tylko tradycyjny zabieg ogrodniczy, ale przede wszystkim kluczowy element w przygotowaniu ogrodu do następnego sezonu. Ten proces ma wiele korzyści, które bezpośrednio wpływają na zdrowie i wydajność roślin. Poznajmy pięć głównych powodów, dla których warto to robić:

 1. Lepsze spulchnienie i napowietrzenie
  Gleba w czasie uprawy roślin mocno się zbija i osiada. Jesienne przekopywanie podłoża poprawia jego strukturę, gdyż podczas zamarzania i rozmarzania wody tworzy się w nim cenna struktura gruzełkowata.

 2. Poprawa nawożenia
  Przekopanie i rozbicie grudek ziemi wpływa korzystnie na wymieszanie z podłożem nawozów zastosowanych jesienią.

 3. Mniej chorób i szkodników
  Odkrycie gleby wspomaga walkę z chorobami i szkodnikami (np. drutowcami). Po przekopaniu ziemi formy przetrwalnikowe szkodników zostają wydobyte z głębszych warstw na powierzchnię, po czym giną wskutek niskiej temperatury lub zostają zjedzone przez ptaki.

 4. Zwiększona wilgotność
  Ziemia pozostawiona w ostrej skibie gromadzi więcej śniegu, niż podłoże ubite i nie przekopane. Wiosną, woda z roztopów wspomaga rozwój roślin, stwarzając odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu.

 5. Szybsze nagrzewanie
  Gleba przekopana późną jesienią lepiej i szybciej się nagrzewa i dzięki temu wiosną można zacząć wcześniej ją uprawiać.

Ziemia po przekopaniu Fot. PublicDomainPictures

Przekopywanie nie jest zabiegiem koniecznym, ale wykonanie go znacznie poprawia strukturę podłoża i sprawia, że posadzone w nim rośliny będą się lepiej rozwijały.

Dlaczego mikroorganizmy w glebie kochają jesienne przekopywanie?

Jednym z kluczowych aspektów, który często pomijamy podczas jesiennej pielęgnacji ogrodu, jest rola mikroorganizmów w glebie. Przekopywanie gleby nie tylko poprawia jej strukturę, ale również stymuluje aktywność mikrobiologiczną, która jest niezbędna dla zdrowia roślin. Gdy przekopujemy glebę, dostarczamy tlenu do mikroorganizmów, co z kolei przyspiesza rozkład materii organicznej i uwalnianie składników odżywczych. To naturalny proces, który wzmacnia zdrowie gleby, czyniąc ją bardziej żyzną i sprzyjającą wzrostowi roślin.

Amator w Ogrodzie / Youtube

 

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Kiedy i jak przekopywać glebę w ogródku?

Przekopywanie gleby wykonujemy najczęściej pod koniec października i w listopadzie, po usunięciu ostatnich warzyw i przekwitniętych kwiatów z rabat.

Oczyszczone z resztek roślinnych i chwastów podłoże, przekopujemy na głębokość ok 25-30 cm. Wbijamy szpadel i odwracamy nim wykopany fragment o "do góry nogami".

DZIAŁKOWIEC TV / Youtube

 

Które gleby przekopywać?

TAK
Głębokie, przedzimowe przekopywanie gleby stosuje się głównie na glebach ciężkich i gliniastych. Ziemię pozostawia się na zimę w tzw. ostrej skibie (bez grabienia i wyrównywania), zwykle po zakończeniu zbiorów w ogrodzie warzywnym lub na rabatach po usunięciu roślin ozdobnych.

NIE
Nie poleca się przekopywać jesienią gleb lekkich, przepuszczalnych i przewiewnych, które po zabiegu wysuszają się i napowietrzają, przez co nie tylko gorzej chłoną i magazynują wodę, ale też stają się bardziej jałowe, a zawarta w nich materia organiczna szybciej ulega rozkładowi. Uwaga! Gleby lekkie można przekopać jesienią tylko po zastosowaniu nawozów (np. kompostu lub obornika).

Jakie szpadle wybrać do przekopywania gleby?

Wybór odpowiednich narzędzi do przekopywania gleby jest równie ważny jak sama technika przekopywania. Odpowiednie narzędzia nie tylko ułatwiają pracę, ale również pomagają w osiągnięciu najlepszych efektów przy minimalnym wysiłku.

Rodzaje szpadli i ich zastosowania

 • Szpadel prosty: Idealny do przekopywania gleb lekkich i średnio ciężkich. Jego płaska, ostra krawędź ułatwia wbijanie się w ziemię i odwracanie skib gleby.
 • Szpadel ostry: Ma lekko zaostrzoną końcówkę, co sprawia, że jest lepszy do kopania w glebach ciężkich i gliniastych. Pomaga w łatwym wydobywaniu gleby i jest mniej podatny na zacinanie się w ciężkiej ziemi.
 • Szpadel ergonomiczny: To nic innego jak szpadel z wyprofilowanym trzonkiem i uchwytem. Wszystkie szpadle mogą być dodatkowo ergonomiczne, czyli zaprojektowane tak, aby zmniejszyć obciążenie pleców i zwiększyć efektywność pracy.

Porady dotyczące technik przekopywania

 • Używaj całego ciała: Zamiast polegać tylko na sile ramion, używaj całego ciała do wbijania szpadla w ziemię. Obracaj się z bioder, angażując nogi i plecy, co zmniejszy ryzyko kontuzji.
 • Zachowaj odpowiednią postawę: Trzymaj plecy prosto i unikaj nadmiernego pochylania się. To pomoże w ochronie kręgosłupa i pozwoli na efektywniejszą pracę.
 • Rób regularne przerwy: Przekopywanie gleby to intensywna praca fizyczna. Regularne przerwy pomogą uniknąć przemęczenia i zwiększą ogólną wydajność.
 • Zmieniaj ręce: Regularnie zmieniaj ręce trzymające szpadel, aby równomiernie rozłożyć wysiłek na obie strony ciała.

Pamiętając o tych wskazówkach i wybierając odpowiednie narzędzia, przekopywanie gleby stanie się mniej męczące i bardziej efektywne


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Lukas/Pixabay

Autor
Przekopywanie gleby jesienią: Czy jest to konieczne, dlaczego warto i jak przekopywanie ziemi wpływa na rośliny?
Przekopywanie gleby jesienią: Czy jest to konieczne, dlaczego warto i jak przekopywanie ziemi wpływa na rośliny?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Majka

05-10-2021 12:59

do przekopywania polecam narzędzia z cellfast. mam motyke i grabie i sa bardzo wygondne w uzyciu

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl