Logo
Logo

Przekopywanie gleby jesienią: Czy jest to konieczne, dlaczego warto i jak przekopywanie ziemi wpływa na rośliny?

Przekopywanie gleby jesienią to ważny zabieg, który może znacząco wpłynąć na zdrowie sadzonych lub wysiewanych roślin. W tym artykule opowiemy, dlaczego jest to tak ważne, jakie korzyści przynosi przekopanie gleby przed zimą, oraz jakie techniki i narzędzia najlepiej wykorzystać. Dowiedz się, jak odpowiednie przekopywanie może poprawić strukturę gleby, zwiększyć jej wilgotność i przygotować idealne warunki dla roślin na nadchodzący sezon.

Spis treści
Po co przekopywać glebę jesienią? Jak i kiedy to zrobić? Które gleby przekopywać?

Pamiętajmy, że zdrowa gleba to podstawa sukcesu w ogrodnictwie. Regularne dbanie o jej jakość jest niezbędne, by zapewnić naszym roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Po co przekopywać glebę jesienią? 5 głównych powodów, by to robić

Przekopywanie gleby jesienią to nie tylko tradycyjny zabieg ogrodniczy, ale przede wszystkim kluczowy element w przygotowaniu ogrodu do następnego sezonu. Ten proces ma wiele korzyści, które bezpośrednio wpływają na zdrowie i wydajność roślin. Poznajmy pięć głównych powodów, dla których warto to robić:

 1. Lepsze spulchnienie i napowietrzenie
  Gleba w czasie uprawy roślin mocno się zbija i osiada. Jesienne przekopywanie podłoża poprawia jego strukturę, gdyż podczas zamarzania i rozmarzania wody tworzy się w nim cenna struktura gruzełkowata.

 2. Poprawa nawożenia
  Przekopanie i rozbicie grudek ziemi wpływa korzystnie na wymieszanie z podłożem nawozów zastosowanych jesienią.

 3. Mniej chorób i szkodników
  Odkrycie gleby wspomaga walkę z chorobami i szkodnikami (np. drutowcami). Po przekopaniu ziemi formy przetrwalnikowe szkodników zostają wydobyte z głębszych warstw na powierzchnię, po czym giną wskutek niskiej temperatury lub zostają zjedzone przez ptaki.

 4. Zwiększona wilgotność
  Ziemia pozostawiona w ostrej skibie gromadzi więcej śniegu, niż podłoże ubite i nie przekopane. Wiosną, woda z roztopów wspomaga rozwój roślin, stwarzając odpowiednie warunki do szybkiego wzrostu.

 5. Szybsze nagrzewanie
  Gleba przekopana późną jesienią lepiej i szybciej się nagrzewa i dzięki temu wiosną można zacząć wcześniej ją uprawiać.

Ziemia po przekopaniu Fot. PublicDomainPictures

Przekopywanie nie jest zabiegiem koniecznym, ale wykonanie go znacznie poprawia strukturę podłoża i sprawia, że posadzone w nim rośliny będą się lepiej rozwijały.

Dlaczego mikroorganizmy w glebie kochają jesienne przekopywanie?

Jednym z kluczowych aspektów, który często pomijamy podczas jesiennej pielęgnacji ogrodu, jest rola mikroorganizmów w glebie. Przekopywanie gleby nie tylko poprawia jej strukturę, ale również stymuluje aktywność mikrobiologiczną, która jest niezbędna dla zdrowia roślin. Gdy przekopujemy glebę, dostarczamy tlenu do mikroorganizmów, co z kolei przyspiesza rozkład materii organicznej i uwalnianie składników odżywczych. To naturalny proces, który wzmacnia zdrowie gleby, czyniąc ją bardziej żyzną i sprzyjającą wzrostowi roślin.

Amator w Ogrodzie / Youtube

 

Kiedy i jak przekopywać glebę w ogródku?

Przekopywanie gleby wykonujemy najczęściej pod koniec października i w listopadzie, po usunięciu ostatnich warzyw i przekwitniętych kwiatów z rabat.

Oczyszczone z resztek roślinnych i chwastów podłoże, przekopujemy na głębokość ok 25-30 cm. Wbijamy szpadel i odwracamy nim wykopany fragment o "do góry nogami".

DZIAŁKOWIEC TV / Youtube

 

Które gleby przekopywać?

TAK
Głębokie, przedzimowe przekopywanie gleby stosuje się głównie na glebach ciężkich i gliniastych. Ziemię pozostawia się na zimę w tzw. ostrej skibie (bez grabienia i wyrównywania), zwykle po zakończeniu zbiorów w ogrodzie warzywnym lub na rabatach po usunięciu roślin ozdobnych.

NIE
Nie poleca się przekopywać jesienią gleb lekkich, przepuszczalnych i przewiewnych, które po zabiegu wysuszają się i napowietrzają, przez co nie tylko gorzej chłoną i magazynują wodę, ale też stają się bardziej jałowe, a zawarta w nich materia organiczna szybciej ulega rozkładowi. Uwaga! Gleby lekkie można przekopać jesienią tylko po zastosowaniu nawozów (np. kompostu lub obornika).

Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Jakie szpadle wybrać do przekopywania gleby?

Wybór odpowiednich narzędzi do przekopywania gleby jest równie ważny jak sama technika przekopywania. Odpowiednie narzędzia nie tylko ułatwiają pracę, ale również pomagają w osiągnięciu najlepszych efektów przy minimalnym wysiłku.

Rodzaje szpadli i ich zastosowania

 • Szpadel prosty: Idealny do przekopywania gleb lekkich i średnio ciężkich. Jego płaska, ostra krawędź ułatwia wbijanie się w ziemię i odwracanie skib gleby.
 • Szpadel ostry: Ma lekko zaostrzoną końcówkę, co sprawia, że jest lepszy do kopania w glebach ciężkich i gliniastych. Pomaga w łatwym wydobywaniu gleby i jest mniej podatny na zacinanie się w ciężkiej ziemi.
 • Szpadel ergonomiczny: To nic innego jak szpadel z wyprofilowanym trzonkiem i uchwytem. Wszystkie szpadle mogą być dodatkowo ergonomiczne, czyli zaprojektowane tak, aby zmniejszyć obciążenie pleców i zwiększyć efektywność pracy.

Porady dotyczące technik przekopywania

 • Używaj całego ciała: Zamiast polegać tylko na sile ramion, używaj całego ciała do wbijania szpadla w ziemię. Obracaj się z bioder, angażując nogi i plecy, co zmniejszy ryzyko kontuzji.
 • Zachowaj odpowiednią postawę: Trzymaj plecy prosto i unikaj nadmiernego pochylania się. To pomoże w ochronie kręgosłupa i pozwoli na efektywniejszą pracę.
 • Rób regularne przerwy: Przekopywanie gleby to intensywna praca fizyczna. Regularne przerwy pomogą uniknąć przemęczenia i zwiększą ogólną wydajność.
 • Zmieniaj ręce: Regularnie zmieniaj ręce trzymające szpadel, aby równomiernie rozłożyć wysiłek na obie strony ciała.

Pamiętając o tych wskazówkach i wybierając odpowiednie narzędzia, przekopywanie gleby stanie się mniej męczące i bardziej efektywne


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Lukas/Pixabay

Autor
Przekopywanie gleby jesienią: Czy jest to konieczne, dlaczego warto i jak przekopywanie ziemi wpływa na rośliny?
Przekopywanie gleby jesienią: Czy jest to konieczne, dlaczego warto i jak przekopywanie ziemi wpływa na rośliny?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Majka

05-10-2021 12:59

do przekopywania polecam narzędzia z cellfast. mam motyke i grabie i sa bardzo wygondne w uzyciu

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl