Narcyzy należą do najłatwiejszych w uprawie wiosennych roślin cebulowych. Kwitną od marca do maja. Kwiat składa się z sześciu płatków (zwykle żółte lub białe) i rurki zwanej przykoronkiem (biała, żółta, pomarańczowa, różowa, czerwona).

Komponując bukiet z narcyzów należy pamiętać, że wydzielają one sok, który może szkodzić innym roślinom (w zetknięciu z nim szybciej więdną). Narcyzy powinno się zatem wstawiać do letniej wody o dobę wcześniej niż inne rośliny, aby sok zdążył stracić trujące właściwości (na koniec należy także wymienić wodę).

Narcyzy są dość mrozoodporne i mało wymagające. Lubią stanowiska nasłonecznione, jednak można je sadzić także pod krzewami i drzewami. Przyjmują się na każdej dobrej, przepuszczalnej glebie. Osiągają wysokość 10-60 cm. Kwitną, w zależności od odmiany, od marca do czerwca. Wiele z dzikich gatunków, które można sadzić w ogrodach skalnych, jest wrażliwych na niską temperaturę i wymaga zabezpieczenia na zimę.

Narcyzy dzieli się na grupy:

  1. Trąbkowe: 40-50 cm, kwitną od marca do kwietnia, są białe, żółte lub dwubarwne.
  2. Wielkoprzykoronkowe: wysokość 40-50 cm, kwitną od kwietnia do maja; przykoronek jest równy co najmniej 1/3 długości płatków.
  3. Drobnoprzykoronkowe: 35-45 cm, kwitną od kwietnia do maja; przykoronek jest równy mniej niż 1/3 długości płatków; kwiaty zwykle dwubarwne, żółto-pomarańczowe lub biało-pomarańczowe.
  4. Pełne: 30-40 cm; kwitną od kwietnia do maja; kwiaty zwykle dwubarwne, białe, żółte, czerwone.
  5. Mieszańce triandus: 25-60 cm; kwitną od kwietnia do maja; zwykle po kilka kwiatów na pędzie; kwiaty białe i żółte.
  6. Mieszańce cyclamineus: 10-40 cm; kwitną od marca do kwietnia wygięty do tyłu; na pędzie zwykle jeden kwiat; kwiaty białe, żółte, niektóre odmiany dwubarwne.
  7. Mieszańce jonquilla: 20-50 cm, kwitną od maja do czerwca; liczne, pachnące kwiaty na jednym pędzie; odcienie żółci
  8. Mieszańce tazetta: 30-45 cm; kwitną od kwietnia do maja; liczne pachnące kwiaty na pędzie, od 3 do 18 na szypułkach różnej długości. Są białe, żółte, często z pomarańczowym lub żółtym przykoronkiem. Wymagają zabezpieczania na zimę.
  9. Mieszańce poeticus: 40-60 cm; kwitną od kwietnia do maja; zwykle jeden pachnący kwiat na pędzie z białym przykoronkiem.
  10. Gatunki dziko rosnące i mieszańce międzygatunkowe.

Polecane na rabaty, do ogrodów skalnych, efektownie wyglądają także na tle ciemnozielonych krzewów iglastych.