Logo
Logo

Pędzenie wiosennych roślin cebulowych | Jak to zrobić w domu?

Pierwsze oznaki wiosny w postaci pięknie kwitnących przebiśniegów, czy krokusów to ogromna radość i wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Jednak kwitnienie wybranych roślin cebulowych można znacznie przyspieszyć, aby cieszyć się wspaniałymi kwiatami ustawionymi w donicy w domu. Jest to zabieg bardzo prosty, a jednocześnie efektowny, na który szczególnie podatne są hiacynty, tulipany, narcyzy, krokusy i szafirki. Czym jest pędzenie roślin cebulowych i jak je przeprowadzić?

Na czym polega pędzenie roślin cebulowych?

Co to pędzenie roślin? To kontrolowane przyśpieszenie ich naturalnej wegetacji i wywoływanie wcześniejszego kwitnienia. Pędzenie cebulek kwiatowych pozwala między innymi na ozdabianie naszych domów wiosennymi kwiatami już pod koniec zimy – w lutym, a nawet styczniu.

W skrócie – pędzenie to zapewnienie roślinom sztucznych warunków, przypominających zimę, a następnie wiosnę, według naszego uznania.

Sadzenie cebulek kwiatowych do pędzenia
Fot. olesia/Depositphotos
Zabieg pędzenia cebul najlepiej wykonywać w ozdobnych donicach lub misach, aby można było ustawić je w mieszkaniu, uzyskując piękną ozdobę.
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Które rośliny cebulowe kwitnące wiosną można pędzić?

Niestety nie wszystkie rośliny dobrze poddają się pędzeniu, ale proces ten można spokojnie przeprowadzić dla najpopularniejszych wczesnowiosennych kwiatów, np.:

Agrecol / YouTube

Jak pędzić rośliny cebulowe – krok po kroku

Termin rozpoczęcia pędzenia oraz sposób jego przeprowadzenia zależy od rośliny cebulowej, jaką się wybrało. To, co wywoła kwitnięcie hiacyntów, nie sprawdzi się w przypadku tulipanów. Wystarczy zapewnić im kilka tygodni w odpowiednich warunkach, aby cieszyć się pięknymi efektami bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Hiacynty

Hiacynt wyróżnia się niezwykle silnym i przyjemnym zapachem, który sprawia, że chętnie stawiany jest w domach. Hiacynty mogą być posadzone w ziemi przepuszczalnej, która zawsze powinna być wilgotna, ale nigdy mokra. Wystarczy, że dolna część cebulki zostanie umieszczona w podłożu, ale można też z niego całkowicie zrezygnować i jedynie zanurzyć korzenie w wodzie, zwracając uwagę, aby cebulki były stabilne, gdyż część zielona i kwiat są stosunkowo ciężkie. Na dnie doniczki warto wyłożyć warstwę drenażu o grubości około 2 cm. Pojemnik na hiacynty koniecznie musi posiadać dziurki, aby nadmiar wody swobodnie wypływał.

 • Przygotowane pojemniki z posadzonymi hiacyntami należy wstawić do chłodnego (poniżej 10 stopni C) i ciemnego pomieszczenia.
 • Powinny pozostać w takich warunkach na 10 do 15 tygodni (ok. 3 miesiące).
 • Po tym czasie można rośliny przenieść do cieplejszego i jasnego pomieszczenia, w którym jest co najmniej 15 stopni C.
 • Kwiaty pięknie rozkwitną w ciągu 2-3 tygodni.
 • Warto pamiętać, że najszybciej uzyska się kwiaty, jeśli kupi się preparowane cebulki hiacyntów, a nie ogrodowe.

Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

Tulipany

Tulipany najlepiej sadzić na żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu np. ziemia ogrodnicza lub ziemia do roślin kwitnących.

 • Posadzone w donicy tulipany należy je obficie podlać i przenieść w ciemne i chłodne miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.
 • Po około 10 tygodniach, można je przenieść do cieplejszego, ale wciąż ciemnego miejsca na około tydzień.
 • Po tym czasie przenieść je na pełne słońce.
 • Kwiaty powinny mieć stale wilgotne podłoże.

Pędzenie cebulek tulipanów
Fot. TatyN/Depositphotos 
Tulipany w ostatniej fazie pędzenia – przeniesione do jasnego i cieplejszego pomieszczenia.

Narcyzy

Najlepiej wybierać odmiany o mniejszych kwiatach (np. narcyzy miniaturowe), które doskonale prezentują się posadzone w grupach po 5, 7, a nawet 10 sztuk. Donice powinny być dość duże i przede wszystkim głębokie, gdyż narcyz posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy. Tak jak w przypadku hiacyntów, narcyzy mogą być uprawiane w wodzie lub w dobrze przepuszczalnej ziemi ogrodowej.

 • W przypadku pędzenia w wodzie tylko korzenie powinny się z nią stykać, sadząc cebulki w ziemi, należy zrobić to zaraz pod powierzchnią.
 • Narcyz powinien przebywać w chłodnym (mniej niż 10 stopni C) i ciemnym pomieszczeniu od 10 o 15 tygodni.
 • Roślinę należy przestawić w cieplejsze i lepiej nasłonecznione miejsce, gdy pojawią się pierwsze pędy.

Krokusy

Cebulki krokusów należy umieścić w żyznej glebie na głębokości od 4 do 5 cm.

 • Doniczki powinno się ustawić w ciemnym i chłodnym miejscu..
 • Zostawić ja tam na około 14 tygodni.
 • Do cieplejszego pomieszczenia można je wstawić od razu po zawiązaniu się kwiatów.
 • Warto zadbać, aby podłoże było cały czas delikatnie wilgotne, a kwitnące krokusy wciąż pozostawały w miejscu o umiarkowanej temperaturze, ale dużym nasłonecznieniu.

Szafirki

Potrzebują 16-tu tygodni od sadzenia do zakwitnięcia. Ze względu na to, że są to niewielkie kwiatki, warto posadzić się w większej ilości w wąskim, ale wysokim pojemniku, który zapewni swobodny rozrost dość rozbudowanego systemu korzeniowego. Podłoże powinno być żyzne i dość dobrze przepuszczalne, należy również pamiętać, aby gleba była stale wilgotna.

 • Zasadzone cebulki należy ustawić w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.
 • W takich warunkach, rośliny powinny przebywać od 10 do 15 tygodni.
 • Po pojawieniu się kwiatostanów, pojemniki można wstawić do domu, aby cieszyć się pięknym kwitnieniem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: olesia/Depositphotos

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)