Logo
Logo

Pędzenie wiosennych roślin cebulowych | Jak to zrobić w domu?

Pierwsze oznaki wiosny w postaci pięknie kwitnących przebiśniegów, czy krokusów to ogromna radość i wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Jednak kwitnienie wybranych roślin cebulowych można znacznie przyspieszyć, aby cieszyć się wspaniałymi kwiatami ustawionymi w donicy w domu. Jest to zabieg bardzo prosty, a jednocześnie efektowny, na który szczególnie podatne są hiacynty, tulipany, narcyzy, krokusy i szafirki. Czym jest pędzenie roślin cebulowych i jak je przeprowadzić?

Na czym polega pędzenie roślin cebulowych?

Co to pędzenie roślin? To kontrolowane przyśpieszenie ich naturalnej wegetacji i wywoływanie wcześniejszego kwitnienia. Pędzenie cebulek kwiatowych pozwala między innymi na ozdabianie naszych domów wiosennymi kwiatami już pod koniec zimy – w lutym, a nawet styczniu.

W skrócie – pędzenie to zapewnienie roślinom sztucznych warunków, przypominających zimę, a następnie wiosnę, według naszego uznania.

Sadzenie cebulek kwiatowych do pędzenia
Fot. olesia/Depositphotos
Zabieg pędzenia cebul najlepiej wykonywać w ozdobnych donicach lub misach, aby można było ustawić je w mieszkaniu, uzyskując piękną ozdobę.

Które rośliny cebulowe kwitnące wiosną można pędzić?

Niestety nie wszystkie rośliny dobrze poddają się pędzeniu, ale proces ten można spokojnie przeprowadzić dla najpopularniejszych wczesnowiosennych kwiatów, np.:

Agrecol / YouTube

Jak pędzić rośliny cebulowe – krok po kroku

Termin rozpoczęcia pędzenia oraz sposób jego przeprowadzenia zależy od rośliny cebulowej, jaką się wybrało. To, co wywoła kwitnięcie hiacyntów, nie sprawdzi się w przypadku tulipanów. Wystarczy zapewnić im kilka tygodni w odpowiednich warunkach, aby cieszyć się pięknymi efektami bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Hiacynty

Hiacynt wyróżnia się niezwykle silnym i przyjemnym zapachem, który sprawia, że chętnie stawiany jest w domach. Hiacynty mogą być posadzone w ziemi przepuszczalnej, która zawsze powinna być wilgotna, ale nigdy mokra. Wystarczy, że dolna część cebulki zostanie umieszczona w podłożu, ale można też z niego całkowicie zrezygnować i jedynie zanurzyć korzenie w wodzie, zwracając uwagę, aby cebulki były stabilne, gdyż część zielona i kwiat są stosunkowo ciężkie. Na dnie doniczki warto wyłożyć warstwę drenażu o grubości około 2 cm. Pojemnik na hiacynty koniecznie musi posiadać dziurki, aby nadmiar wody swobodnie wypływał.

  • Przygotowane pojemniki z posadzonymi hiacyntami należy wstawić do chłodnego (poniżej 10 stopni C) i ciemnego pomieszczenia.
  • Powinny pozostać w takich warunkach na 10 do 15 tygodni (ok. 3 miesiące).
  • Po tym czasie można rośliny przenieść do cieplejszego i jasnego pomieszczenia, w którym jest co najmniej 15 stopni C.
  • Kwiaty pięknie rozkwitną w ciągu 2-3 tygodni.
  • Warto pamiętać, że najszybciej uzyska się kwiaty, jeśli kupi się preparowane cebulki hiacyntów, a nie ogrodowe.

Tulipany

Tulipany najlepiej sadzić na żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu np. ziemia ogrodnicza lub ziemia do roślin kwitnących.

  • Posadzone w donicy tulipany należy je obficie podlać i przenieść w ciemne i chłodne miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.
  • Po około 10 tygodniach, można je przenieść do cieplejszego, ale wciąż ciemnego miejsca na około tydzień.
  • Po tym czasie przenieść je na pełne słońce.
  • Kwiaty powinny mieć stale wilgotne podłoże.

Pędzenie cebulek tulipanów
Fot. TatyN/Depositphotos 
Tulipany w ostatniej fazie pędzenia – przeniesione do jasnego i cieplejszego pomieszczenia.

Narcyzy

Najlepiej wybierać odmiany o mniejszych kwiatach (np. narcyzy miniaturowe), które doskonale prezentują się posadzone w grupach po 5, 7, a nawet 10 sztuk. Donice powinny być dość duże i przede wszystkim głębokie, gdyż narcyz posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy. Tak jak w przypadku hiacyntów, narcyzy mogą być uprawiane w wodzie lub w dobrze przepuszczalnej ziemi ogrodowej.

  • W przypadku pędzenia w wodzie tylko korzenie powinny się z nią stykać, sadząc cebulki w ziemi, należy zrobić to zaraz pod powierzchnią.
  • Narcyz powinien przebywać w chłodnym (mniej niż 10 stopni C) i ciemnym pomieszczeniu od 10 o 15 tygodni.
  • Roślinę należy przestawić w cieplejsze i lepiej nasłonecznione miejsce, gdy pojawią się pierwsze pędy.

Krokusy

Cebulki krokusów należy umieścić w żyznej glebie na głębokości od 4 do 5 cm.

  • Doniczki powinno się ustawić w ciemnym i chłodnym miejscu..
  • Zostawić ja tam na około 14 tygodni.
  • Do cieplejszego pomieszczenia można je wstawić od razu po zawiązaniu się kwiatów.
  • Warto zadbać, aby podłoże było cały czas delikatnie wilgotne, a kwitnące krokusy wciąż pozostawały w miejscu o umiarkowanej temperaturze, ale dużym nasłonecznieniu.

Szafirki

Potrzebują 16-tu tygodni od sadzenia do zakwitnięcia. Ze względu na to, że są to niewielkie kwiatki, warto posadzić się w większej ilości w wąskim, ale wysokim pojemniku, który zapewni swobodny rozrost dość rozbudowanego systemu korzeniowego. Podłoże powinno być żyzne i dość dobrze przepuszczalne, należy również pamiętać, aby gleba była stale wilgotna.

  • Zasadzone cebulki należy ustawić w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.
  • W takich warunkach, rośliny powinny przebywać od 10 do 15 tygodni.
  • Po pojawieniu się kwiatostanów, pojemniki można wstawić do domu, aby cieszyć się pięknym kwitnieniem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: olesia/Depositphotos

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl