Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Pędzenie wiosennych roślin cebulowych

Pierwsze oznaki wiosny w postaci pięknie kwitnących przebiśniegów, czy krokusów to ogromna radość i wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Jednak kwitnienie wybranych roślin cebulowych można znacznie przyspieszyć, aby cieszyć się wspaniałymi kwiatami ustawionymi w donicy w domu. Jest to zabieg bardzo prosty, a jednocześnie efektowny, na który szczególnie podatne są hiacynty, tulipany, narcyzy, krokusy i szafirki. Czym jest pędzenie roślin cebulowych i jak je przeprowadzić?

 

Na czym polega pędzenie roślin cebulowych?

Co to pędzenie roślin? To kontrolowane przyśpieszenie ich naturalnej wegetacji i wywoływanie wcześniejszego kwitnienia. Pędzenie cebulek kwiatowych pozwala między innymi na ozdabianie naszych domów wiosennymi kwiatami już pod koniec zimy – w lutym, a nawet styczniu.

W skrócie – pędzenie to zapewnienie roślinom sztucznych warunków, przypominających zimę, a następnie wiosnę, według naszego uznania.

Sadzenie cebulek kwiatowych, pedzenie roslin, fot. olesia - Depositphotos
Fot. olesia/Depositphotos
Zabieg pędzenia cebul najlepiej wykonywać w ozdobnych donicach lub misach, aby można było ustawić je w mieszkaniu, uzyskując piękną ozdobę.

Które rośliny cebulowe kwitnące wiosną można pędzić?

Niestety nie wszystkie rośliny dobrze poddają się pędzeniu, ale proces ten można spokojnie przeprowadzić dla najpopularniejszych wczesnowiosennych kwiatów, np.:

Jak pędzić rośliny cebulowe – krok po kroku

Termin rozpoczęcia pędzenia oraz sposób jego przeprowadzenia zależy od rośliny cebulowej, jaką się wybrało. To, co wywoła kwitnięcie hiacyntów, nie sprawdzi się w przypadku tulipanów. Wystarczy zapewnić im kilka tygodni w odpowiednich warunkach, aby cieszyć się pięknymi efektami bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Hiacynty

Hiacynt wyróżnia się niezwykle silnym i przyjemnym zapachem, który sprawia, że chętnie stawiany jest w domach. Hiacynty mogą być posadzone w ziemi przepuszczalnej, która zawsze powinna być wilgotna, ale nigdy mokra. Wystarczy, że dolna część cebulki zostanie umieszczona w podłożu, ale można też z niego całkowicie zrezygnować i jedynie zanurzyć korzenie w wodzie, zwracając uwagę, aby cebulki były stabilne, gdyż część zielona i kwiat są stosunkowo ciężkie. Na dnie doniczki warto wyłożyć warstwę drenażu o grubości około 2 cm. Pojemnik na hiacynty koniecznie musi posiadać dziurki, aby nadmiar wody swobodnie wypływał.

 • Przygotowane pojemniki z posadzonymi hiacyntami należy wstawić do chłodnego (poniżej 10 stopni C) i ciemnego pomieszczenia.
 • Powinny pozostać w takich warunkach na 10 do 15 tygodni (ok. 3 miesiące).
 • Po tym czasie można rośliny przenieść do cieplejszego i jasnego pomieszczenia, w którym jest co najmniej 15 stopni C.
 • Kwiaty pięknie rozkwitną w ciągu 2-3 tygodni.
 • Warto pamiętać, że najszybciej uzyska się kwiaty, jeśli kupi się preparowane cebulki hiacyntów, a nie ogrodowe.

Tulipany

Tulipany najlepiej sadzić na żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu np. ziemia ogrodnicza lub ziemia do roślin kwitnących.

 • Posadzone w donicy tulipany należy je obficie podlać i przenieść w ciemne i chłodne miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.
 • Po około 10 tygodniach, można je przenieść do cieplejszego, ale wciąż ciemnego miejsca na około tydzień.
 • Po tym czasie przenieść je na pełne słońce.
 • Kwiaty powinny mieć stale wilgotne podłoże.

Pedzenie cebulek tulipanow, fot. TatyN - Depositphotos
Fot. TatyN/Depositphotos 
Tulipany w ostatniej fazie pędzenia – przeniesione do jasnego i cieplejszego pomieszczenia.

Narcyzy

Najlepiej wybierać odmiany o mniejszych kwiatach (np. narcyzy miniaturowe), które doskonale prezentują się posadzone w grupach po 5, 7, a nawet 10 sztuk. Donice powinny być dość duże i przede wszystkim głębokie, gdyż narcyz posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy. Tak jak w przypadku hiacyntów, narcyzy mogą być uprawiane w wodzie lub w dobrze przepuszczalnej ziemi ogrodowej.

 • W przypadku pędzenia w wodzie tylko korzenie powinny się z nią stykać, sadząc cebulki w ziemi, należy zrobić to zaraz pod powierzchnią.
 • Narcyz powinien przebywać w chłodnym (mniej niż 10 stopni C) i ciemnym pomieszczeniu od 10 o 15 tygodni.
 • Roślinę należy przestawić w cieplejsze i lepiej nasłonecznione miejsce, gdy pojawią się pierwsze pędy.

Krokusy

Cebulki krokusów należy umieścić w żyznej glebie na głębokości od 4 do 5 cm.

 • Doniczki powinno się ustawić w ciemnym i chłodnym miejscu..
 • Zostawić ja tam na około 14 tygodni.
 • Do cieplejszego pomieszczenia można je wstawić od razu po zawiązaniu się kwiatów.
 • Warto zadbać, aby podłoże było cały czas delikatnie wilgotne, a kwitnące krokusy wciąż pozostawały w miejscu o umiarkowanej temperaturze, ale dużym nasłonecznieniu.

Szafirki

Potrzebują 16-tu tygodni od sadzenia do zakwitnięcia. Ze względu na to, że są to niewielkie kwiatki, warto posadzić się w większej ilości w wąskim, ale wysokim pojemniku, który zapewni swobodny rozrost dość rozbudowanego systemu korzeniowego. Podłoże powinno być żyzne i dość dobrze przepuszczalne, należy również pamiętać, aby gleba była stale wilgotna.

 • Zasadzone cebulki należy ustawić w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.
 • W takich warunkach, rośliny powinny przebywać od 10 do 15 tygodni.
 • Po pojawieniu się kwiatostanów, pojemniki można wstawić do domu, aby cieszyć się pięknym kwitnieniem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: olesia/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu