Cebulki tulipanów: co robić przed sadzeniem?
Do sadzenia wybieramy jedynie zdrowe cebulki, nie powinny mieć jakichkolwiek oznak uszkodzenia lub gnicia. Chore egzemplarze mogą zarazić pozostałe rosnące w ich pobliżu. Od połowy sierpnia w sklepach można kupić zdrowe i dorodne cebule już od 50 groszy za sztukę.
Jeśli wykorzystujemy cebulki z poprzednich lat, warto je przed sadzeniem zaprawiać – wymoczyć w roztworze wody z fungicydem, np.: Merpan, Sumilex lub Kaptan (zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie-instrukcji stosowania środka ochrony roślin). Osoby nielubiące chemii mogą zastosować środki biologiczne np. Biosept lub Bioczos.
Termin: kiedy sadzić tulipany?
Cebulki tulipanów najlepiej sadzić od początku września do połowy października. Im dłużej będziemy z tym zwlekać tym będą miały mniej czasu aby się ukorzenić przed nadejściem zimy.
Sadzenie tulipanów najlepiej wykonać tuż po zakupie cebul. Przechowywanie w niewłaściwych warunkach często prowadzi do ich nadmiernego przesuszenia lub gnicia. Jeśli musimy przechować cebulki, to warto umieścić je w drewnianej skrzynce i przesypać suchym piaskiem lub trocinami. W chłodnym miejscu mogą poczekać kilka tygodni na sadzenie.
Miejsce: gdzie sadzić tulipany?
Stanowisko dla tulipanów
Pamiętajmy, że tulipany do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują słońca (w miejscach zacienionych ich łodygi wyciągną się nadmiernie do słońca i wytwarzają gorsze kwiaty). Tulipany ładnie dają sobie radę pod koranami drzew liściastych, gdyż zanim te w pełni się obudzą (zacieniając powierzchnię w okół), nasze wiosenne kwiaty cebulowe zdążą już przekwitnąć.
Ziemia dla tulipanów
Przed sadzeniem cebulek tulipanów musimy przygotować dla nich glebę. Musi być ona żyzna i przepuszczalna – w ciężkiej ziemi gliniastej cebulki będą miały problem z wytworzeniem odpowiedniego systemu korzeniowego. Poza tym glina często zatrzymuje wodę, co powoduje gnicie cebulek. Na początku glebę należy spulchnić, czyli przekopać widłami na głębokość 20 cm. Następnie usuwamy trawę i wszystkie chwasty, resztki korzeni i kamienie. Rozkruszamy wszystkie bryłki ziemi, a w miarę potrzeby dodajemy żyznej ziemi kompostowej (wprowadzi cenną próchnicę), a w przypadku gliny – piasek (rozluźni zbitą glebę). Tak przygotowane podłoże grabimy i pozostawiamy ziemię, aby opadła i zdążyła się lekko ubić.
Sadzenie tulipanów w grupach
Cebulki tulipanów zawsze sadzimy w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Nasadzenia powinny mieć charakter zbliżony do naturalnego. Źle wyglądają posadzone w rzędach. Zanim wkopiemy cebule w ziemię, warto ułożyć je wszystkie na ziemi i ocenić przyszły wygląd rabaty. Wysokie tulipany powinny rosnąć w odległości 10-15 cm od siebie, niskie odpowiednio bliżej. Malowniczo wyglądają przenikające się plamy kolorów różnych odmian i mieszańców tulipanów o różnym terminie kwitnienia. Dzięki temu będziemy się mogli nimi cieszyć od końca marca (tak wcześniej kwitną tulipany botaniczne) do końca maja.
Duże i zdrowe cebulki tulipanów to zapowiedź pięknych kwiatów. |
Tulipany najlepiej wyglądają w towarzystwie innych wiosennych roślin cebulowych! |
Krok po kroku: jak sadzić cebulki tulipanów?
- Cebulki tulipanów sadzimy na głębokości trzykrotnie większej niż wysokość cebul – zwykle jest to głębokość 10 do 15 cm. Należy przyjąć zasadę, że im większe cebule, tym sadzi się głębiej. Zbyt płytko posadzone cebulki nie zapewnią stabilności łodygom i kwiatom, które będą się pokładać. Cebulki należy sadzić pionowo spiczastą końcówką do góry.
- Do ich sadzenia można użyć specjalnej sadzarki do cebul – doskonale sprawdza się przy sadzeniu tulipanów na trawniku. Pozwala ona na wykrawanie w podłożu dołka dla każdej cebulki osobno. Po posadzeniu przykrywamy je ziemią i lekko uklepujemy. Podlewamy delikatnie wodą najlepiej konewką z sitkiem, a gdy nadejdą pierwsze mrozy, ściółkujemy wierzchnią warstwę gleby suchymi liśćmi lub korą sosnową, aby zabezpieczyć cebulki przez zimowym mrozem.
- Po wszystkim koniecznie zaznacz miejsce, wbijając w ziemię patyczek lub plastikową etykietkę z nazwą, kolorem i terminem kwitnienia. Pamięć potrafi nas zawodzić i często na wiosnę nie pamiętamy już, gdzie posadziliśmy cebulki tulipanów. Można także narysować schematyczną mapę nasadzeń, aby wiedzieć gdzie, kiedy i co będzie kwitło w naszym ogrodzie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb