Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Tulipany po kwitnieniu | Dlaczego trzeba przyciąć liście i wykopać cebulki?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Aby jak najdłużej cieszyć się ich urokiem, warto dbać o nie nie tylko w czasie kwitnienia, ale i po przekwitnięciu. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja w tym okresie? Co zrobić, żeby również w przyszłym roku tulipany cieszyły nasze oczy?

Przytnij tulipany po kwitnieniu

Pierwszy krok to przycięcie kwiatów, czyli zabieg ogławiania. Robimy to tuż po ich przekwitnięciu, a więc zwykle w okolicach czerwca. Posługując się ostrym nożem lub sekatorem, ścinamy same kwiaty, liście pozostawiając nienaruszone. Przycinanie wzmacnia cebule i sprawia, że w kolejnych latach zachowują zdolność wypuszczania pędów. Po ścięciu kwiatów cały czas pamiętamy o nawadnianiu rośliny, żeby cebule mogły się dalej rozwijać.

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube

Wykop cebulki tulipanów

Kiedy roślina przejdzie w stan spoczynku, a więc jej liście i łodygi uschną, przychodzi czas na wykopanie cebulek. Zazwyczaj ten moment przypada na koniec czerwca lub początek lipca, w zależności od odmiany. Cebule wykopujemy z ziemi wraz z pozostałą częścią nadziemną. Ważne, by robić to odpowiednio delikatnie i nie uszkodzić delikatnych sadzonek. Po wyjęciu z ziemi najlepiej zostawić je do obeschnięcia, a następnie usunąć suche pędy. Pozbywamy się też chorych i uszkodzonych cebulek, aby zapobiec rozwojowi chorób.

Pozostawienie cebulek w ziemi na całe lato jest dla nich bardzo niebezpieczne. Wysokie temperatury i wilgoć sprzyjają rozwojowi chorób grzybiczych. Niekorzystne zmiany, które zachodzą w tym czasie, mogą spowodować całkowite obumarcie rośliny. Poza tym cebula macierzysta pozostając w glebie, może wypuścić cebulki przybyszowe. Powstałe z nich rośliny są słabsze i nie prezentują się równie dobrze, jak te, które wyrastają z pierwotnej sadzonki, a przy tym zabierają miejsce do rozwoju silniejszym kwiatom. Jeśli więc zależy Ci na tym, by tulipany były ozdobą Twojego ogrodu dłużej niż rok, wykopanie cebulek przed latem jest obowiązkowym elementem ich pielęgnacji.

Przechowaj cebulki tulipanów

Po wykopaniu cebulek należy zadbać o odpowiednie warunki ich przechowywania. Najlepiej umieścić je w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu, na przykład w niezawilgoconej piwnicy. Optymalna temperatura to ok. 15 stopni Celsjusza. Jako pojemniki do przechowywania dobrze sprawdzą się lniane woreczki, duże kosze wiklinowe lub skrzynki wysypane ziemią. Ważne, aby sadzonki były ułożone luźno i miały dostęp do powietrza. Od czasu do czasu warto przejrzeć cebulki i regularnie usuwać te, które przejawiają oznaki chorób. Zapobiegnie to zainfekowaniu wszystkich sadzonek.

Posadź cebulki tulipanów jesienią

Jeśli uda Ci się właściwie przechować sadzonki przez lato, jesienią możesz ponownie umieścić je w ziemi. Cebulki wkopuje się zwykle w okolicach października. Przed posadzeniem dobrze jest zrobić ponowną selekcję cebul i usunąć chore lub uszkodzone egzemplarze. Na rabatach wkopujemy tylko te w pełni zdrowe, bo tylko one dają nam pewność, że rośliny, które z nich powstaną, będą odpowiednio dobrze się prezentować i zdobić nasz ogród wiosną.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu