Tulipan (Tulipa) to najbardziej znana roślina cebulowa. Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) i zalicza się do niego ok. 120 gatunków i kilkanaście tysięcy odmian! Naturalnie występuje w Europie południowej, Afryce północnej i Azji.

Łodyga tulipanów jest sztywna i prosta, gładka lub owłosiona zależnie od gatunku. U niektórych tulipanów może się rozgałęziać i tym samym tworzyć kilka kwiatów.

Liście są bezogonkowe, szerokie, najczęściej szarozielone i wyrastają wprost z cebuli (u niektórych gatunków mogą być też ułożone naprzemianlegle na łodydze). Są pokryte woskowym nalotem. Ich kształt jest najczęściej eliptyczny lub równowąski, zaostrzony na końcu. Niekiedy pomiędzy unerwieniem liści występują ciemnopurpurowe smugi lub rysunek w postaci nieregularnych prostokątów.

Kwiaty tulipanów są pojedyncze lub pełne i występują w bardzo wielu kolorach i kształtach (kubkowatym, kielichowatym, itd.). Okwiat składa się z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych płatków. Mogą mieć od kliku do kilkunastu centymetrów długości. Charakterystyczne jest, że kwiaty u podstawy mają zwykle inaczej zabarwioną plamę.

Część podziemna tulipana to jednoroczna, jajowata cebula, która potrafi osiągać ok. 16 cm średnicy.

Hodowcy ustalili podział tulipanów na 15 grup różniących się od siebie kwiatami i czasem kwitnienia.

Wymagania i uprawa

Te kwiaty cebulowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Do uprawy tulipana odpowiednia jest gleba przepuszczalna, bogata w składniki pokarmowe (jednak nie może być ona zbyt kwaśna, ani zbyt wilgotna). Unikamy zbyt mokrych miejsc, ponieważ cebule mają tendencję do gnicia.

Tulipany rozmnaża się wegetatywnie, poprzez cebulki przybyszowe. Sadzimy je od września do połowy października – powinny mieć czas aby się ukorzenić przed nadejściem zimy. Przekwitłe kwiaty ścinamy. Po kwitnieniu (w lecie), gdy liście tulipanów zaczną już usychać, wykopujemy cebulki i przechowujemy je w przewiewnym miejscu.

Zastosowanie

Tulipany zwykle sadzi się w grupach. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w donicach. Na nasadzeniach rabatowych pięknie prezentują się w sąsiedztwie innych kwiatów cebulowych tworząc kolorowe łany.

Ciekawostki

U tulipanów występuje zjawisko termonastii, czyli poruszania się roślin wraz ze zmianami temperatury. W tym przypadku są to ruchy płatków okwiatu, które przy cieplejszych temperaturach się rozchylają (powyżej 15 °C), a przy chłodniejszych się zamykają.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: congerdesign, ludex2014, Capri23auto/Pixabay, iBulb