Tulipan to roślina cebulowa. Zalicza się do niego ok. 120 tys. gatunków i około 8 tys. odmian. Występuje w Europie południowej, Afryce północnej i Azji.

Łodyga tulipana jest sztywna i prosta, gładka lub owłosiona. U niektórych gatunków i odmian rozgałęzia się na końcu i wtedy roślina tworzy kilka kwiatów.

Zobacz koniecznie: Hodowcy podzielili tulipany na 15 grup, wśród nich wyróżniamy....

Liście są bezogonkowe i szerokie, jajowate, eliptyczne lub równowąskie. Zwykle szarozielone, pokryte woskowym nalotem. Niekiedy między nerwami występują ciemnopurpurowe smugi lub rysunek w postaci nieregularnych prostokątów. Liście wyrastają przeważnie z cebuli, u niektórych gatunków występują naprzemianlegle. Część podziemna tulipana to jednoroczna, jajowata cebula (obwód: do 16 cm).

Okwiat składa się z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych listków okwiatu, których długość wynosi od kliku do kilkunastu centymetrów. U podstawy mają zwykle inaczej zabarwioną plamę, niekiedy innego koloru są ich brzegi i strona zewnętrzna. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, mają także różny kształt - kubkowaty, kielichowaty, oraz niezliczone barwy i odcienie.

Do uprawy tulipana odpowiednia jest gleba przepuszczalna, bogata w składniki pokarmowe (jednak nie może być ona zbyt kwaśna, ani zbyt wilgotna).

W produkcji ogrodniczej rośliny te rozmnaża się wegetatywnie, przez cebulki przybyszowe.