Tulipan (Tulipa) to najbardziej znana roślina cebulowa. Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) i zalicza się do niego ok. 120 gatunków i kilkanaście tysięcy odmian! Naturalnie występuje w Europie południowej, Afryce północnej i Azji.

Łodyga tulipana jest sztywna i prosta, gładka lub owłosiona. U niektórych gatunków i odmian rozgałęzia się na końcu i wtedy roślina tworzy kilka kwiatów.

Liście są bezogonkowe i szerokie, kształtu eliptycznego lub równowąskiego. Zwykle szarozielone, pokryte woskowym nalotem. Niekiedy między nerwami występują ciemnopurpurowe smugi lub rysunek w postaci nieregularnych prostokątów. Wyrastają z cebuli, a u niektórych gatunków są ułożone też na naprzemianlegle na łodydze.

Okwiat składa się z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych listków okwiatu. Mogą mieć od kliku do kilkunastu centymetrów długości. Kwiaty są pojedyncze lub pełne i występują w bardzo wielu kształtach (kubkowatym, kielichowatym, itd.) i kolorach. Charakterystyczne jest, że kwiaty u podstawy mają zwykle inaczej zabarwioną plamę.

Ciekawostką jest, występujące u tulipanów zjawisko termonastii, czyli poruszania się roślin wraz ze zmianami temperatury. W tym przypadku są to ruchy płatków okwiatu, które przy cieplejszych temperaturach się rozchylają (powyżej 15oC), a przy chłodniejszych się zamykają.

Część podziemna tulipana to jednoroczna, jajowata cebula, która potrafi osiągać ok. 16 cm średnicy.

Hodowcy ustalili podział tulipanów na 15 grup różniących się od siebie kwiatami i czasem kwitnienia.

Wymagania i uprawa

Te kwiaty cebulowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Do uprawy tulipana odpowiednia jest gleba przepuszczalna, bogata w składniki pokarmowe (jednak nie może być ona zbyt kwaśna, ani zbyt wilgotna). Unikamy zbyt mokrych miejsc, ponieważ cebule mają tendencję do gnicia.

Tulipany rozmnaża się wegetatywnie, poprzez cebulki przybyszowe. Sadzimy je od września do połowy października – powinny mieć czas aby się ukorzenić przed nadejściem zimy. Przekwitłe kwiaty ścinamy. Po kwitnieniu (w lecie), gdy liście tulipanów zaczną już usychać, wykopujemy cebulki i przechowujemy je w przewiewnym miejscu.

Zastosowanie

Tulipany zwykle sadzi się w grupach. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w donicach. Na nasadzeniach rabatowych pięknie prezentują się w sąsiedztwie innych kwiatów cebulowych tworząc kolorowe łany.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: congerdesign, ludex2014, Capri23auto/Pixabay, iBulb