Tulipany Kaufmanna (Tulipa kaufmanniana) to miniaturki należące do grupy tulipanów botanicznych.

Rośliny wyróżniają się bardzo wczesną porą kwitnienia (III) oraz niewielkim rozmiarem (wys. ok. 15-20 cm.). Posiadają szerokie, płaskie, szpiczasto zakończone, szarozielone, często podłużnie, brązowo prążkowane liście. Rozwijają duże kwiaty, osadzone pojedynczo na krótkiej, sztywnej łodyżce. Płatki kwiatów są szerokie, ale wydłużone, co sprawia, że wydają się smuklejsze. W słoneczne dni płatki mocno rozchylają się na boki, nadając kwiatom gwizdkowy kształt.

U gatunku kwiaty są żółte, a u odmian mogą mieć różne kolory, z widoczną na zewnętrznych płatkach dużą, kontrastowo ubarwioną (zwykle czerwoną), trójkątną plamą. Kiedy przekwitają, dobrze jest je usuwać, aby roślina nie traciła sił na wytwarzanie nasion.

Wymagania i uprawa

Tulipany Kaufmana mimo swoich niewielkich rozmiarów są dość wymagające. Wprawdzie zwykle są dostatecznie mrozoodporne, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto osłonić je przed zimą stroiszem lub warstwą kompostu. Rośliny oczekują też słonecznego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, ciepłej, lekko wilgotnej i przepuszczalnej gleby.

Rośliny posiadają niewielkie cebule, które po kwitnieniu zamierają. Wcześniej jednak wydają cebulki potomne, z których po 1-2 lata rozwiną się kwiaty. Cebule do gruntu sadzi się jesienią. Nie trzeba ich jednak co roku wykopywać, gdyż na jednym stanowisku mogą pozostać przez 3-4 lata.

Jeśli zdecydujemy się na ich wykopanie, należy zrobić to po kwitnieniu i zasuszeniu części nadziemnej. Wykopane cebulki należy przechowywać w chłodnym, przewiewnym miejscu i ponownie posadzić do gruntu jesienią.

Zastosowanie

Tulipany Kaufamana ze względu na krótką łodyżkę, nie bardzo nadają się do wazonu, ale mogą być wspaniałą ozdobą wiosennych rabat i trawników. Pięknie prezentują się też w grupach i w ogródkach skalnych.

Ciekawe odmiany

  • 'Chopin' – kwiaty jasnożółte z czerwoną plamą na zewnętrznych płatkach
  • 'Glück' i 'Stresa' – kwiaty żółte z czerwonymi plamami na zewnętrznych płatkach
  • 'Heart's Delight' – kwiaty z zewnątrz różowe, wewnątrz kremowe z żółtym środkiem
  • 'Fashion' - kwiaty różowe z czerwonymi smugami
  • 'Showwinner' – kwiaty czerwone
  • 'The First' – kwiaty kremowe z czerwoną plama na zewnętrznych płatkach

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: PublicDomainPictures, Couleur/Pixabay, iBulb