Logo
Logo

Rodzaje tulipanów | Które warto posadzić w swoim ogrodzie?

Tulipany są najbardziej popularnymi roślinami cebulowymi na świecie. Wśród setek odmian o różnych terminach kwitnienia, rozmiarach, kolorach i kształtach każdy znajdzie kwiaty odpowiednie dla siebie. Przeczytaj nasz przewodnik po tulipanach i dowiedz się o nich więcej.

Spis treści
Tulipany pojedyncze wczesne Tulipany pełne wczesne Tulipany Triumph Tulipany mieszańce Darwina Tulipany pojedyncze późne Tulipany liliokształtne Tulipany strzępiaste Tulipany Viridiflora Tulipany Rembrandta Tulipany papuzie Tulipany pełne późne Tulipany Kaufmanna Tulipany Fostera Tulipany Greiga Pozostałe gatunki botaniczne

Często pada pytanie o różne rodzaje tulipanów. Prawdę mówiąc, rodzaj jest tylko jeden – tulipan (Tulipa). Mimo to tulipany można podzielić na różne grupy. Taka klasyfikacja kształtowała się przez stulecia, w ciągu których holenderscy hodowcy tulipanów wprowadzali rośliny o wielu różnych cechach. I tak mamy podział na 15 grup. O przynależności do poszczególnych grup decydują takie cechy jak kształt kwiatów, pochodzenie i okres kwitnienia. Poniższe opisy każdej z grup pozwolą lepiej poznać świat tulipanów.

Tulipany pojedyncze wczesne

Nazwa grupy wiele mówi: są to tulipany o pojedynczych kwiatach rozwijających się na początku sezonu (kwiecień). Zazwyczaj kwiaty są dość duże, zaokrąglone. Wysokość pojedynczego wcześnie kwitnącego tulipana wynosi około 40 cm, czyli jest on stosunkowo niski w porównaniu z roślinami z innych grup. Dzięki temu tulipany pojedyncze wczesne idealnie nadają się do uprawy w doniczkach. Polecane odmiany: Apricot Beauty, Christmas Dream i Princess Irene.

Tulipany pełne wczesne

Tulipany pełne wczesne kwitną na początku sezonu, rozpoczynającego się w kwietniu mają duże pełne kwiaty. W słoneczne dni, kiedy ich kwiaty są szeroko otwarte, mogą osiągać średnicę nawet 10 cm. Tulipany z tej grupy są niższe niż tulipany pojedyncze wczesne. Przykładowe odmiany: Peach Blossom, Abba i Monte Carlo.

1 – tulipan Apricot Beauty, 2 – tulipan Peach Blossom, fot. iBulb

Tulipany Triumph

Tulipany Triumph to największa grupa tulipanów. Uzyskano je przez skrzyżowanie tulipanów pojedynczych wczesnych i tulipanów pojedynczych późnych. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są silne łodygi. O dziwo często wyglądają tak, jakby nie należały do tej samej grupy. Niektóre mają małe, zaokrąglone kwiaty, a inne długie, ostro zakończone płatki. Tulipany Triumph osiągają wysokość 40-50 cm i zaczynają kwitnąć w połowie kwietnia. Przykładowe odmiany: Shirley, Garden Party i Negrita.

 

Tulipany mieszańce Darwina

Szukasz tulipana o historycznym wyglądzie? Mieszańce Darwina mają duże kwiaty o klasycznym kształcie. Zamknięty kwiat ma kształt jaja; po otwarciu staje się imponującym, zaokrąglonym, szeroko otwartym kwiatem. Wysokość wynosząca 60 cm czyni je idealnym wyborem na rabaty. Rozpoczynają kwitnienie w połowie kwietnia. Przykładowe odmiany: Pink Impression, Apeldoorn i Spring Song.

1 – tulipan Shirley, 2 – tulipan Pink Impression, fot. iBulb

Tulipany pojedyncze późne

To duża grupa odmian o pojedynczych, późno rozwijających się, dość dużych, wydłużonych kwiatach osadzonych na wysokich wytrzymałych, łodygach. Osiągają wysokość około 60 cm i kwitną w maju. Najbardziej znaną odmianą należącą do tej grupy jest Queen of Night. Inne przykładowe odmiany: Maureen i Renown.

Tulipany liliokształtne

Cechą charakterystyczną wszystkich tulipanów liliokształtnych są smukłe, eleganckie kwiaty o ostro zakończonych płatkach. Tulipany należące do tej grupy kwitną w maju i osiągają 50-60 cm wysokości. Do grupy roślin zalicza się niewiele odmian. Najbardziej znane spośród nich to: Ballade, Ballerina i White Triumphator.

1 – tulipan Maureen, 2 – tulipan Ballade, fot. iBulb

Tulipany strzępiaste

Tulipany strzępiaste często nazywane są orchideowymi. Kwiaty należące do tej grupy wyróżniają się ząbkowanymi płatkami. Osiągają od 40 do 60 cm wysokości i kwitną od końca kwietnia do końca maja. Odmiany tulipanów strzępiastych to: Curley Sue, Lambada i Bell Song.

Tulipany Viridiflora (tulipany o zazielenionych płatkach)

Słowo "viridis" po łacinie oznacza „zielony”. Odmiany należące do tej grupy charakteryzują się tym, że na początku otwierania się kwiatu ich płatki są całkowicie zielone. Z czasem bardziej widoczny staje się drugi kolor płatków. Tulipany o zazielenionych płatkach zaczynają kwitnąć w maju i kwitną zaskakująco długo. Osiągają wysokość od 20 do 50 cm. Najbardziej znane odmiany należące do tej grupy to: China Town, Artist i Spring Green.

1 – tulipan Curly Sue, 2 – tulipan Chine Town, fot. iBulb

Tulipany Rembrandta

Odmiany zaliczane do tej grupy były ostatnim krzykiem mody w czasach Rembrandta. Wtedy też często umieszczano je na obrazach. Te niepowtarzalne wzory na pierzastych płatkach były wówczas skutkiem ataku wirusa. Potomkowie tych „zawirusowanych” tulipanów Rembrandta znajdują się obecnie w zabytkowych zbiorach i nie są dostępne w sprzedaży. Jednak hodowcy, wzorując się na tych ciekawie wyglądających roślinach, stworzyli zdrowe odmiany z takimi samymi wzorami na pierzastych płatkach. Polecane odmiany tulipanów Rembrandta, które można uprawiać w ogrodzie to: Rems Favourite, Zurel i Sorbet.

Tulipany papuzie

Tulipany papuzie mają pojedyncze kwiaty. Są znane z niezwykłych kwiatów o głęboko ponacinanych, nieraz zwiniętych lub skręconych płatkach. Kwiaty tulipanów należących do tej grupy po wielu godzinach na słońcu całkowicie się otwierają i przypominają kształtem spodki. Większość odmian osiąga wysokość od 40 do 60 cm i kwitnie w maju. Odmiany z tej grupy: Apricot Parrot i Rococo.

1 – tulipan Rems Favourite, 2 – tulipan Apricot Parrot, fot. iBulb

Tulipany pełne późne

Tulipany pełne późne do złudzenia przypominają piwonie. Ich kwiaty są pełne i składają się z zaokrąglonych płatków. Wśród innych tulipanów odmiany pełne późne wyróżniają się jeszcze wielkością kwiatów. Często osiągają średnicę 10 cm. Pora ich kwitnienia przypada na maj. Polecane odmiany: Angélique, Wirosa i Orange Princess.

Tulipany Kaufmanna

Gdy kwiaty tulipanów Kaufmanna są szeroko otwarte są bardzo podobne do lilii wodnych. Zaczynają kwitnąć bardzo wcześnie – już w marcu. Są bardzo niskie, osiągają zaledwie 10 do 25 cm wysokości. Do najbardziej znanych należą odmiany: Johan Strauss, Showwinner i Concerto.

1 – tulipan Angélique, 2 – tulipan Kaufmanna John Strauss, fot. iBulb

Tulipany Fostera

Przodek tulipanów Fostera to gatunek rosnący w górzystych regionach Azji Środkowej. Odmiany należące do tej grupy można rozpoznać po smukłych kwiatach i szarozielonych liściach. Zaczynają kwitnąć pod koniec marca i osiągają od 25 do 40 cm wysokości. Popularne tulipany Fostera to: Orange Breeze, Flaming Purissima i Orange Emperor.

Tulipany Greiga

Tulipany Greiga przypominają tulipany botaniczne. Zwykle są czerwone, żółte lub białe i mają pasiaste bądź nakrapiane liście. Ich kwiaty są dość małe, a łodygi – krótkie. Tulipany Greiga zaczynają kwitnąć w kwietniu. Najbardziej znane odmiany: Captein’s Favourite, Red Riding Hood i Toronto.

1 – tulipan 'Orange Breez', 2 – tulipan 'Capitein's Favourite', fot. iBulb

Pozostałe gatunki botaniczne

Tulipany botaniczne są niewysokie i mają zwykle kwiaty w kształcie gwiazdy. Dorastają zwykle do 12 do 20 cm wysokości. Kwitną najwcześniej ze wszystkich tulipanów. Istnieje około 65 tulipanów botanicznych – każdy ma inny kształt, kolor i zapach. Najbardziej znane gatunki to: tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica), tulipan dziki (T. sylvetris) i tulipan późny (T. tarda).

1 – tulipan turkiestański, 2 – tulipan dziki, fot. iBulb

Źródło: iBulb, zdjęcia tytułowe: Tommy / AdobeStock

Autor
Rodzaje tulipanów | Które warto posadzić w swoim ogrodzie?
Rodzaje tulipanów | Które warto posadzić w swoim ogrodzie?
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl