Logo
Logo
50
Okazje

Rodzaje tulipanów

Tulipany są najbardziej popularnymi roślinami cebulowymi na świecie. Wśród setek odmian o różnych terminach kwitnienia, rozmiarach, kolorach i kształtach każdy znajdzie kwiaty odpowiednie dla siebie. Przeczytaj nasz przewodnik po tulipanach i dowiedz się o nich więcej.

 

Często pada pytanie o różne rodzaje tulipanów. Prawdę mówiąc, rodzaj jest tylko jeden – tulipan (Tulipa). Mimo to tulipany można podzielić na różne grupy. Taka klasyfikacja kształtowała się przez stulecia, w ciągu których holenderscy hodowcy tulipanów wprowadzali rośliny o wielu różnych cechach. I tak mamy podział na 15 grup. O przynależności do poszczególnych grup decydują takie cechy, jak kształt kwiatów, pochodzenie i okres kwitnienia. Poniższe opisy każdej z grup pozwolą lepiej poznać świat tulipanów.

Tulipany pojedyncze wczesne

Nazwa grupy wiele mówi: są to tulipany o pojedynczych kwiatach rozwijających się na początku sezonu (kwiecień). Zazwyczaj kwiaty są dość duże, zaokrąglone. Wysokość pojedynczego wcześnie kwitnącego tulipana wynosi około 40 cm, czyli jest on stosunkowo niski w porównaniu z roślinami z innych grup. Dzięki temu tulipany pojedyncze wczesne idealnie nadają się do uprawy w doniczkach. Polecane odmiany: Apricot Beauty, Christmas Dream i Princess Irene.

Tulipany pełne wczesne

Tulipany pełne wczesne kwitną na początku sezonu, rozpoczynającego się w kwietniu mają duże pełne kwiaty. W słoneczne dni, kiedy ich kwiaty są szeroko otwarte, mogą osiągać średnicę nawet 10 cm. Tulipany z tej grupy są niższe niż tulipany pojedyncze wczesne. Przykładowe odmiany: Peach Blossom, Abba i Monte Carlo.

1 – tulipan Apricot Beauty, 2 – tulipan Peach Blossom, fot. iBulb

Tulipany Triumph

Tulipany Triumph to największa grupa tulipanów. Uzyskano je przez skrzyżowanie tulipanów pojedynczych wczesnych i tulipanów pojedynczych późnych. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są silne łodygi. O dziwo często wyglądają tak, jakby nie należały do tej samej grupy. Niektóre mają małe, zaokrąglone kwiaty, a inne długie, ostro zakończone płatki. Tulipany Triumph osiągają wysokość 40-50 cm i zaczynają kwitnąć w połowie kwietnia. Przykładowe odmiany: Shirley, Garden Party i Negrita.

Tulipany mieszańce Darwina

Szukasz tulipana o historycznym wyglądzie? Mieszańce Darwina mają duże kwiaty o klasycznym kształcie. Zamknięty kwiat ma kształt jaja; po otwarciu staje się imponującym, zaokrąglonym, szeroko otwartym kwiatem. Wysokość wynosząca 60 cm czyni je idealnym wyborem na rabaty. Rozpoczynają kwitnienie w połowie kwietnia. Przykładowe odmiany: Pink Impression, Apeldoorn i Spring Song.

1 – tulipan Shirley, 2 – tulipan Pink Impression, fot. iBulb

Tulipany pojedyncze późne

To duża grupa odmian o pojedynczych, późno rozwijających się, dość dużych, wydłużonych kwiatach osadzonych na wysokich wytrzymałych, łodygach. Osiągają wysokość około 60 cm i kwitną w maju. Najbardziej znaną odmianą należącą do tej grupy jest Queen of Night. Inne przykładowe odmiany: Maureen i Renown.

Tulipany liliokształtne

Cechą charakterystyczną wszystkich tulipanów liliokształtnych są smukłe, eleganckie kwiaty o ostro zakończonych płatkach. Tulipany należące do tej grupy kwitną w maju i osiągają 50-60 cm wysokości. Do grupy roślin zalicza się niewiele odmian. Najbardziej znane spośród nich to: Ballade, Ballerina i White Triumphator.

1 – tulipan Maureen, 2 – tulipan Ballade, fot. iBulb

Tulipany strzępiaste

Tulipany strzępiaste często nazywane są orchideowymi. Kwiaty należące do tej grupy wyróżniają się ząbkowanymi płatkami. Osiągają od 40 do 60 cm wysokości i kwitną od końca kwietnia do końca maja. Odmiany tulipanów strzępiastych to: Curley Sue, Lambada i Bell Song.

Tulipany Viridiflora (tulipany o zazielenionych płatkach)

Słowo "viridis" po łacinie oznacza „zielony”. Odmiany należące do tej grupy charakteryzują się tym, że na początku otwierania się kwiatu ich płatki są całkowicie zielone. Z czasem bardziej widoczny staje się drugi kolor płatków. Tulipany o zazielenionych płatkach zaczynają kwitnąć w maju i kwitną zaskakująco długo. Osiągają wysokość od 20 do 50 cm. Najbardziej znane odmiany należące do tej grupy to: China Town, Artist i Spring Green.

1 – tulipan Curly Sue, 2 – tulipan Chine Town, fot. iBulb

Tulipany Rembrandta

Odmiany zaliczane do tej grupy były ostatnim krzykiem mody w czasach Rembrandta. Wtedy też często umieszczano je na obrazach. Te niepowtarzalne wzory na pierzastych płatkach były wówczas skutkiem ataku wirusa. Potomkowie tych „zawirusowanych” tulipanów Rembrandta znajdują się obecnie w zabytkowych zbiorach i nie są dostępne w sprzedaży. Jednak hodowcy, wzorując się na tych ciekawie wyglądających roślinach, stworzyli zdrowe odmiany z takimi samymi wzorami na pierzastych płatkach. Polecane odmiany tulipanów Rembrandta, które można uprawiać w ogrodzie to: Rems Favourite, Zurel i Sorbet.

Tulipany papuzie

Tulipany papuzie mają pojedyncze kwiaty. Są znane z niezwykłych kwiatów o głęboko ponacinanych, nieraz zwiniętych lub skręconych płatkach. Kwiaty tulipanów należących do tej grupy po wielu godzinach na słońcu całkowicie się otwierają i przypominają kształtem spodki. Większość odmian osiąga wysokość od 40 do 60 cm i kwitnie w maju. Odmiany z tej grupy: Apricot Parrot i Rococo.

1 – tulipan Rems Favourite, 2 – tulipan Apricot Parrot, fot. iBulb

Tulipany pełne późne

Tulipany pełne późne do złudzenia przypominają piwonie. Ich kwiaty są pełne i składają się z zaokrąglonych płatków. Wśród innych tulipanów odmiany pełne późne wyróżniają się jeszcze wielkością kwiatów. Często osiągają średnicę 10 cm. Pora ich kwitnienia przypada na maj. Polecane odmiany: Angélique, Wirosa i Orange Princess.

Tulipany Kaufmanna

Gdy kwiaty tulipanów Kaufmanna są szeroko otwarte są bardzo podobne do lilii wodnych. Zaczynają kwitnąć bardzo wcześnie – już w marcu. Są bardzo niskie, osiągają zaledwie 10 do 25 cm wysokości. Do najbardziej znanych należą odmiany: Johan Strauss, Showwinner i Concerto.

1 – tulipan Angélique, 2 – tulipan Kaufmanna John Strauss, fot. iBulb

Tulipany Fostera

Przodek tulipanów Fostera to gatunek rosnący w górzystych regionach Azji Środkowej. Odmiany należące do tej grupy można rozpoznać po smukłych kwiatach i szarozielonych liściach. Zaczynają kwitnąć pod koniec marca i osiągają od 25 do 40 cm wysokości. Popularne tulipany Fostera to: Orange Breeze, Flaming Purissima i Orange Emperor.

Tulipany Greiga

Tulipany Greiga przypominają tulipany botaniczne. Zwykle są czerwone, żółte lub białe i mają pasiaste bądź nakrapiane liście. Ich kwiaty są dość małe, a łodygi – krótkie. Tulipany Greiga zaczynają kwitnąć w kwietniu. Najbardziej znane odmiany: Captein’s Favourite, Red Riding Hood i Toronto.

1 – tulipan 'Orange Breez', 2 – tulipan 'Capitein's Favourite', fot. iBulb

Pozostałe gatunki botaniczne

Tulipany botaniczne są niewysokie i mają zwykle kwiaty w kształcie gwiazdy. Dorastają zwykle do 12 do 20 cm wysokości. Kwitną najwcześniej ze wszystkich tulipanów. Istnieje około 65 tulipanów botanicznych – każdy ma inny kształt, kolor i zapach. Najbardziej znane gatunki to: tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica), tulipan dziki (T. sylvetris) i tulipan późny (T. tarda).

1 – tulipan turkiestański, 2 – tulipan dziki, fot. iBulb

 

Źródło: iBulb

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu