Logo
Logo

Sześć wskazówek, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się pięknem tulipanów

Tulipany cieszą się nieustającą popularnością wśród miłośników kwiatów i pozwalają wprowadzić wiosenne akcenty do atmosfery panującej w naszych domach. Zastanawiasz się, co zrobić, aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej? Oto sześć wskazówek, dzięki którym przedłużysz trwałość tych sezonowych kwiatów.

Spis treści
Kup świeże kwiaty Zadbaj o odpowiednie warunki w czasie transportu Zawiń kwiaty w gazetę Nie zapomnij o przycięciu łodyg Wyczyść wazon Wybierz odpowiednie miejsce

Jak sprawić, by bukiet tulipanów długo stał w wazonie? To łatwe. Skorzystaj z naszych rad!

1. Kup świeże kwiaty

Najlepiej jest kupować tulipany, które jeszcze nie rozkwitły, ale na ich pąkach widoczny jest już kolor. Jeśli kwiatostany są już otwarte w momencie zakupu, to oznacza, że proces kwitnienia już się rozpoczął, więc prawdopodobnie wytrzymają nieco krócej i szybciej zwiędną. Najświeższe tulipany pochodzą od lokalnych hodowców – warto porozmawiać ze sprzedawcą w kwiaciarni na temat pochodzenia kwiatów.

2. Zadbaj o odpowiednie warunki w czasie transportu

Po kupieniu pięknego bukietu tulipanów, pamiętaj o jego odpowiednim zapakowaniu w papier lub gazetę. W ten sposób ochronisz kwiaty i liście przed przypadkowymi uderzeniami i uszkodzeniem. Zawijanie w papier chroni również kwiaty przed różnicami temperatur w mieszkaniu oraz poza nim.

3. Zawiń kwiaty w gazetę

Zanim ułożysz tulipany w wazonie, starannie zawiń je w gazetę. Włóż je do czystej wody i pozostaw w chłodnym miejscu na godzinę. Po rozwinięciu szybko zauważysz, że łodygi stały się ładne, twarde i wyprostowane.

4. Nie zapomnij o przycięciu łodyg

Po zakupie tulipany przez pewien czas nie znajdują się w wodzie, przez co dolne części łodyg mogą wysychać. Przed ułożeniem kwiatów w wazonie odetnij dwa centymetry od spodu każdej łodygi za pomocą czystego noża. Przycinanie łodyg pod kątem ułatwia kwiatom wchłanianie wody.

5. Wyczyść wazon

Kwiaty są bardzo wrażliwe na działanie bakterii. Przed włożeniem ich do wazonu dokładnie wyczyść go detergentem i wypłucz wodą. Następnie napełnij wazon świeżą wodą o temperaturze pokojowej. Regularnie wymieniaj wodę, aby utrzymać ją w czystości.

6. Wybierz odpowiednie miejsce

Gdy już ułożysz tulipany w pięknym wazonie, poświęć chwilę na wybranie odpowiedniego miejsca, by je wyeksponować. Unikaj miejsc bezpośrednio nasłonecznionych oraz ustawiania kwiatów w pobliżu owoców. Owoce wytwarzają etylen – gaz, który powoduje szybsze więdnięcie kwiatów i liści.

Źródło: iBulb

Autor
Sześć wskazówek, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się pięknem tulipanów
Sześć wskazówek, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się pięknem tulipanów
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl