Logo
Logo

Dlaczego tulipany nie kwitną? Dlaczego mają tylko liście?

Tulipany to niezwykle eleganckie kwiaty, które stanowią doskonałą ozdobę ogrodu. Dość łatwe w uprawie, doskonale nadają się do wazonów i na bukiety, a podarowane zawsze sprawiają wiele radości. Duża liczba odmian o ciekawych kolorach i kształtach płatków kwiatów sprawia, że każdy znajdzie swoje ulubione tulipany. Zdarza się jednak, że tulipany nie kwitną. Dlaczego tak się dzieje?

Spis treści
Niewłaściwy termin sadzenia Nadmierne podlewanie Zbyt małe cebulki Brak przesadzania

Dlaczego tulipany mają tylko liście?
Przyczyny braku kwitnienia

Brak kwitnienia u tulipanów to nie zawsze oznaka błędów pielęgnacyjnych. Oczywiście należy zadbać o dobry nawóz, prawidłowe stanowisko i odpowiednie podłoże, ale przyczyny braku kwiatów u tulipanów mogą być zupełnie inne. Dlaczego tulipany nie kwitną?

Niewłaściwy termin sadzenia

Najczęstszą przyczyną braku kwiatów jest niewłaściwy termin sadzenia cebulki. Przede wszystkim tulipany należy sadzić jesienią, aby zdążyły się dobrze ukorzenić, co pozwoli im przetrwać zimę w dobrej kondycji. Najlepszym czasem na sadzenie cebulek tulipanów jest druga połowa września i pierwsza połowa października. Tulipany zasadzone później, mogą nie zakwitnąć na wiosnę.

 
 

Nadmierne podlewanie

Tulipany doskonale radzą sobie z upałami i suszą, dlatego nie należy ich nadmiernie podlewać latem. Może to doprowadzić do gnicia cebulki lub rozwoju chorób. W efekcie cebulki obumierają lub kiełkują wiosną, ale nie kwitną. Warto pamiętać, że po przekwitnięciu kwiaty oraz liście stopniowo zasychają, co jest naturalnym procesem, a roślina w ten sposób przygotowuje się do gorącego lata. Nie jest to więc objaw nadmiernej suszy ani oznaka, że tulipany należy podlać.

Zbyt małe cebulki

Większość odmian tulipanów ma stosunkowo duże cebulki, a zbyt małe mogą wykiełkować, ale nie pojawią się na roślinach kwiaty. Dlatego im większe cebulki, tym lepiej. Są odmiany, które mają naturalnie mniejsze cebulki od innych tulipanów, ale w obrębie jednego rodzaju, należy wybierać jak największe okazy. Warto też pamiętać, że cebulki powinny być odpowiednio przechowywane, więc najlepiej kupować je w dobrym sklepie ogrodniczym.

 
 

Brak przesadzania

Cebulka tulipana po kwitnieniu traci siły, a nawet może zamierać, ale w tym samym czasie roślina wydaje nowe cebulki. W kolejnych sezonach tworzą się z nich gniazda, a tulipany rosną w swego rodzaju kępach. Niestety powoduje to, że cebulki są coraz mniejsze, a więc rośliny mogą nie zakwitnąć. To właśnie dlatego tulipany należy przesadzać, wybierając największe cebulki, co 2-3 lata. Małe cebulki można zasadzić w mniej widocznym miejscu, a gdy podrosną zasadzić je w miejscu docelowym. Dzięki temu można uzyskać ładne okazy, które na wiosnę powinny zakwitnąć.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Istvan Szitas / Unsplash

Autor
Dlaczego tulipany nie kwitną? Dlaczego mają tylko liście?
Dlaczego tulipany nie kwitną? Dlaczego mają tylko liście?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI