Co zrobić, gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

doniczkowe rośliny cebulowe

Pytanie czytelnika: Kupiłam wczesną wiosną różne kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach. Były to tulipany, hiacynty, narcyzy i szafirki. Pięknie kwitły i wprowadzały do domu wiosnę. Niestety po kilku dniach kwiaty przekwitły. Nie wiem co teraz zrobić z tymi roślinami? Czy zakwitną ponownie jeśli posadzę je do ziemi w ogrodzie? Jeśli tak to kiedy zakwitną?

Podpowiadamy co zrobić z cebulkami tulipanów, narcyzów, szafirków i hiacyntów rosnących w doniczkach po ich przekwitnięciu.

Posłuchaj
00:00
89
Spis treści
Obetnij suche kwiaty Podlewaj Obetnij liście i wyjmij cebule... ...lub posadź do ogrodu Przechowaj do jesieni Posadź do gruntu

Pielęgnacja doniczkowych roślin cebulowych po przekwitnięciu

Rośliny cebulowe w doniczkach (tulipany, hiacynty, szafirki, narcyzy i inne) kwitną zaledwie przez kilka dni i wiele osób wyrzuca je po przekwitnięciu. A szkoda bo mogą zakwitnąć ponownie (na wiosnę przyszłego roku) jeśli przez kilka tygodni po przekwitnięciu będziemy je odpowiednio pielęgnować.

Co zrobić, by cebulki zakwitły ponownie?

♦ Obetnij suche kwiaty
Jak tylko kwiaty zwiędną należy je obciąć, tak aby pozostawić 2-3 cm pędu (w przypadku tulipanów lepiej zostawić cały pęd kwiatowy). Nie obcinajmy jednak liści bo będą potrzebne roślinie, aby zgromadzić w cebuli odpowiednio dużo składników pokarmowych. Zabieg ten nazywa się ogławianiem.

♦ Podlewaj
Rośliny podlewamy regularnie, ale nie zbyt intensywnie (tak aby ziemia była lekko wilgotna ale nie mokra) aby zbytnio nie moczyć cebuli.

Doniczkowe cebulowe fot. iBulb
Fot. iBulb

♦ Obetnij liście i wyjmij cebule...
Po kilku tygodniach liście zaczną żółknąć i więdnąć – to naturalne i nie powinniśmy się tym przejmować. To będzie sygnał, że roślina powoli przechodzi w stan spoczynku. Zaprzestajemy wtedy podlewania i pozwalamy liściom i ziemi przeschnąć. Gdy liście całkowicie uschną obcinamy je, a cebulę wyjmujemy z doniczki. Obtrząsamy cebulki z ziemi i delikatnie usuwamy resztki korzeni.

♦ ...lub posadź do ogrodu
Można także tuż po przekwitnięciu przesadzić cebulki (jeszcze z liśćmi) do ziemi w ogrodzie i pozwolić im naturalnie zakończyć wegetację i wejść w okres spoczynku.

♦ Przechowaj do jesieni
Oczyszczone cebulki chowamy do papierowej torebki lub umieszczamy w tekturowym pudle – na kilka miesięcy chowamy je w ciemne i chłodne miejsce (np. do garażu lub piwnicy). Tam czekają do jesieni.

♦ Posadź do gruntu
Cebulki sadzimy na jesieni w ogrodzie aby zakwitły na wiosnę. Terminy sadzenia są różne, zależne od rodzaju rośliny cebulowej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: iBulb


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy