Uprawa szafirków w doniczkach

Uprawa szafirków w doniczkach, fot. Etienne GONTIER - Pixabay

Szafirki doskonale nadają się do sadzenia w doniczkach. Mają niedługie liście, które nie zasłaniają pięknych groniastych kwiatów. Są łatwe w pielęgnacji, a po kwitnieniu można je posadzić w ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
51
Spis treści
Czy szafirki można sadzić w doniczce? Szafirki 'Magic' doskonałe do doniczek Pielęgnacja doniczkowych szafirków Jak podlewać szafirki w doniczkach?

Czy szafirki można sadzić w doniczce?

Wszystkie szafirki można sadzić w doniczkach. Są mrozoodporne, nie atakują ich szkodniki i należą do "pewniaków" wśród wiosennych kwiatów. Nie czują się jednak dobrze w warunkach parapetowych, gdyż mają tam zwykle za ciepło – temperatura nie powinna przekraczać 18 °C.

Cebulki szafirków sadzimy do gruntu od września do października, na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Będą pięknie prezentować się na niskiej rabacie lub pod drzewami (zakwitną w czasie, kiedy liście dopiero pojawiają się na drzewach, nie będą więc ich nadmiernie zacieniały).

Kwitnące szafirki doskonale prezentują się w jednokolorowych kompozycjach, jak również w kompozycjach dwubarwnych – np. białe i niebieskie szafirki lub sadzone z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi.

Szafirki 'Magic' doskonałe do doniczek

Do sadzenia w doniczkach doskonale nadają się szafirki z kolekcji 'Magic' to trzy odmiany szafirka Auchera (Muscari aucheri) o różnych kolorach: białe 'White Magic', niebieskie 'Blue Magic' oraz jasnoniebieskie 'Ocean Magic'. Zaletą tych szafirków są krótkie liście, które nie zasłaniają pięknych kolorowych gron kwiatów szafirków wyrastających na długich łodygach (do 20 cm).

Szafirki 'Magic' dostępne są w sprzedaży już od początku marca (czasem nawet w połowie lutego). Kwitną wcześniej niż ogrodowe, gdyż poddane są przyspieszonej uprawie przez producentów. Z tych powodów ciepłe dni możemy je wystawić na balkon lub taras, ale na noc lepiej wstawić je do domu.

szafirki White Magic fot. iBulb

Białe szafirki 'White Magic'

szafirki Blue Magic fot. iBulb

Niebieskie szafirki 'Blue Magic'

szafirki Ocean Magic fot. iBulb

Jasnoniebieskie szafirki 'Ocean Magic'

Kwiaty szafirków doskonale nadają się także na kwiat cięty i mogą być ozdobą wiosennych bukietów.

Pielęgnacja doniczkowych szafirków

Jak podlewać szafirki w doniczkach?

Ziemię w doniczce (nie moczmy cebulek) podlewamy regularnie, tak aby zbytnio nie przeschła. Uwaga! Cebulki nie mogą stać w wodzie, gdyż może to doprowadzić do ich gnicia.

Co zrobić z szafirkami doniczkowymi po kwitnieniu?

Po przekwitnięciu kwiatów cebulki możemy posadzić w ogrodzie ale tylko wtedy, gdy już nie ma prognozowanych przymrozków wiosennych. Zakwitną na wiosnę kolejnego roku na przełomie kwietnia i maja, jeśli w zimie przejdą okres spoczynku w chłodzie. Rosnąc w gruncie, szafirki są znacznie bardziej odporne na spadki temperatury.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: iBulb, zdjęcie tytułowe: Etienne GONTIER/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Szafirek armeński Muscari armeniacum

Szafirek groniasty Muscari neglectum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści