Logo
Logo

Szafirki w ogrodzie | Odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Szafirki to piękne, delikatne rośliny cebulowe, które kwitną wiosną, stając się wspaniałą dekoracją ogrodu. Te wieloletnie rośliny z powodzeniem można uprawiać też w donicach i ustawiać w domu, na balkonie, czy na tarasie, a kompozycje z nich stworzone mogą wyglądać naprawdę efektownie. Szafirki nie są trudne w uprawie, ale trzeba o nie odpowiednio zadbać, aby dobrze przezimowały i wiosną cieszyły oko obfitym kwitnieniem. Jak dbać o szafirki? Jak rozmnażać szafirki? Jak sadzić szafirki?

Spis treści
Jak wyglądają szafirki? Dlaczego warto mieć szafirki w ogrodzie? Jakie gatunki i odmiany szafirków wybrać do ogrodu? Gdzie, kiedy i jak posadzić? Co lubią szafirki? Jak dbać o szafirki? Kiedy i jak je odmładzać? Jak rozmnażać szafirki?

Jak wyglądają szafirki? Skąd wzięła się ich nazwa?

Szafirki dorastają do 30 cm wysokości, a ich cechą charakterystyczną są niezwykłe, groniaste kwiaty w pięknym, intensywnym kolorze niebieskim. Kwiaty mają kształt drobnych kulek, oblepiających szczyt łodygi, gdzie tworzą obfite grona.

Zapach szafirków jest delikatny, ale dobrze wyczuwalny i przyjemny. Piękny kolor kwiatów i ich nazwa kojarzy się z niezwykłym kamieniem szlachetnym – szafirem. Z kolei łacińska nazwa Muscari pochodzi od angielskiej nazwy "musk", która oznacza piżmo. Nazwa nawiązuje do charakterystycznego, piżmowego zapachu niektórych gatunków.

 
 

Dlaczego warto mieć szafirki w ogrodzie? Kiedy kwitną?

Szafirki stanowią piękną ozdobę ogrodu, a zasadzone w donicy mogą stać się niezwykłą dekoracją tarasu lub balkonu. Wzrok przyciąga ich szlachetny wygląd i niezwykły odcień błękitnych kwiatów. Rośliny te kwitną wiosną w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. Warto je więc zasadzić na rabatach, czy w ogrodach skalnych, zwłaszcza że te wieloletnie rośliny nie mają dużych wymagań. Trzeba też pamiętać, że szafirki zasadzone w doniczkach kwitną dłużej i częściej.

Jakie gatunki i odmiany szafirków wybrać do ogrodu?

W Polsce najpopularniejsze są szafirki amerykańskie i szafirki groniaste, które występują w różnych odmianach kolorystycznych i dorastają do 30 cm wysokości.

Najpopularniejsze są oczywiście szafirki niebieskie, ale często wybierane są również szafirki w kolorze białym – odmiana 'Album' charakteryzuje się bardzo jasnymi kwiatami. W sklepach ogrodniczych można również spotkać odmiany o różowej barwie kwiatów.

 
 

W naturze można spotkać przede wszystkim szafirki drobnokwiatowe, które mają około 8 cm wysokości i występuje tylko w odmianach, dających niebieskie kwiaty. Z kolei szafirek szerokolistny ma do 20. cm wysokości i bardzo intensywną barwę kwiatów, dzięki czemu są bardzo dobrze widoczne w ogrodzie.

Gdzie, kiedy i jak posadzić?

Szafirki najlepiej sadzić w słonecznych miejscach, ale dobrze radzą sobie również zasadzone pod drzewami, które jesienią zrzucają liście. Podłoże dla szafirków warto wymieszać z kompostem, co zapewni roślinom lepszy wzrost.

Cebulki sadzi się jesienią, dzięki czemu zdążą się ukorzenić przed zimą i wiosną w pełni pokażą swoją urodę. Najlepiej robić to od drugiej połowy września do połowy października.

Cebulki umieszcza się w dobrze rozpulchnionej glebie na głębokości około 6-8 cm (w zależności od wielkości cebulki) i rozstawie 7 x 10 cm. Cebulek nie należy umieszczać zbyt głęboko, gdyż wtedy nie wykiełkują. W doniczkach cebulki szafirków umieszcza się trochę wyżej, mniej więcej na głębokość równej dwukrotności średnicy cebulki.

Nie trzeba ich przykrywać ziemią, ale warto ściółkować, co zapobiegnie wysychaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów. Szafirki warto sadzić w większych grupach, gdyż wtedy najlepiej się prezentują.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Magia_ogrodu (@magia_ogrodu_)

 
 

Co lubią szafirki?

Szafirki nie mają dużych wymagań i dobrze rosną na większości rodzajów podłoża, ale gleba nie może być sucha i jałowa. Preferują stanowiska słoneczne i źle znoszą przesuszenie, dlatego często stosuje się ściółkę, która zapobiegnie wysuszeniu gleby.

Dobrze znoszą zimę, więc nie trzeba ich wykopywać ani specjalnie okrywać. Co więcej, pozostawiając je w jednym miejscu przez kilka lat, ładnie się rozrosną, tworząc gęste kępy. Trzeba pamiętać, że szafirki źle znoszą suszę, dlatego wiosną należy je podlewać, jeśli długo nie występowały opady.

Jak dbać o szafirki? Kiedy i jak je odmładzać?

Jak wspomniano wcześniej, szafirki to bardzo łatwe w uprawie rośliny, które nie wymagają dużo pracy. Nie trzeba ich przesadzać co sezon, ale raz na kilka lat wymagają wykopania. Należy wtedy oczyścić i odłożyć do suchego, przewiewnego miejsca, aby jesienią posadzić je w nowym miejscu. Cebulki wykopuje się w czerwcu, gdy liście zaczynają zasychać. Wiosną szafirki należy podlewać tak, aby nie doprowadzić do przesuszenia gleby. Wiosną, a najlepiej w kwietniu należy zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym lub kompostem.

 
 

Jak rozmnażać szafirki?

  • Szafirki bardzo łatwo się rozmnażają zwłaszcza przez podział. Zadbane tworzą wiele cebulek przybyszowych i gęsto się rozrastają, tworząc wspaniałe kępy. Raz na 3 lub 4 lata cebulki się wykopuje i to wtedy pozyskuje się młode okazy. Można je łatwo podzielić, a po przechowaniu, można je ponownie posadzić jesienią, aby wiosną pięknie kwitły.
  • Szafirki można również rozmnażać przez nasiona, które wysiewa się w połowie lata. Niestety w tym przypadku na wzrost i kwitnienie będzie trzeba poczekać nawet 3 lata, dlatego zdecydowanie łatwiej i szybciej jest zakupić cebulki szafirków i po kilku miesiącach cieszyć się pięknie przyozdobionym ogrodem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Yoksel Zok / Unsplash

 

Autor
Szafirki w ogrodzie | Odmiany, sadzenie, pielęgnacja
Szafirki w ogrodzie | Odmiany, sadzenie, pielęgnacja
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI