Jak wyglądają szafirki? Skąd wzięła się ich nazwa?
Szafirki dorastają do 30 cm wysokości, a ich cechą charakterystyczną są niezwykłe, groniaste kwiaty w pięknym, intensywnym kolorze niebieskim. Kwiaty mają kształt drobnych kulek, oblepiających szczyt łodygi, gdzie tworzą obfite grona.
Zapach szafirków jest delikatny, ale dobrze wyczuwalny i przyjemny. Piękny kolor kwiatów i ich nazwa kojarzy się z niezwykłym kamieniem szlachetnym – szafirem. Z kolei łacińska nazwa Muscari pochodzi od angielskiej nazwy "musk", która oznacza piżmo. Nazwa nawiązuje do charakterystycznego, piżmowego zapachu niektórych gatunków.
Dlaczego warto mieć szafirki w ogrodzie? Kiedy kwitną?
Szafirki stanowią piękną ozdobę ogrodu, a zasadzone w donicy mogą stać się niezwykłą dekoracją tarasu lub balkonu. Wzrok przyciąga ich szlachetny wygląd i niezwykły odcień błękitnych kwiatów. Rośliny te kwitną wiosną w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. Warto je więc zasadzić na rabatach, czy w ogrodach skalnych, zwłaszcza że te wieloletnie rośliny nie mają dużych wymagań. Trzeba też pamiętać, że szafirki zasadzone w doniczkach kwitną dłużej i częściej.
Jakie gatunki i odmiany szafirków wybrać do ogrodu?
W Polsce najpopularniejsze są szafirki amerykańskie i szafirki groniaste, które występują w różnych odmianach kolorystycznych i dorastają do 30 cm wysokości.
Najpopularniejsze są oczywiście szafirki niebieskie, ale często wybierane są również szafirki w kolorze białym – odmiana 'Album' charakteryzuje się bardzo jasnymi kwiatami. W sklepach ogrodniczych można również spotkać odmiany o różowej barwie kwiatów.
W naturze można spotkać przede wszystkim szafirki drobnokwiatowe, które mają około 8 cm wysokości i występuje tylko w odmianach, dających niebieskie kwiaty. Z kolei szafirek szerokolistny ma do 20. cm wysokości i bardzo intensywną barwę kwiatów, dzięki czemu są bardzo dobrze widoczne w ogrodzie.
Gdzie, kiedy i jak posadzić?
Szafirki najlepiej sadzić w słonecznych miejscach, ale dobrze radzą sobie również zasadzone pod drzewami, które jesienią zrzucają liście. Podłoże dla szafirków warto wymieszać z kompostem, co zapewni roślinom lepszy wzrost.
Cebulki sadzi się jesienią, dzięki czemu zdążą się ukorzenić przed zimą i wiosną w pełni pokażą swoją urodę. Najlepiej robić to od drugiej połowy września do połowy października.
Cebulki umieszcza się w dobrze rozpulchnionej glebie na głębokości około 6-8 cm (w zależności od wielkości cebulki) i rozstawie 7 x 10 cm. Cebulek nie należy umieszczać zbyt głęboko, gdyż wtedy nie wykiełkują. W doniczkach cebulki szafirków umieszcza się trochę wyżej, mniej więcej na głębokość równej dwukrotności średnicy cebulki.
Nie trzeba ich przykrywać ziemią, ale warto ściółkować, co zapobiegnie wysychaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów. Szafirki warto sadzić w większych grupach, gdyż wtedy najlepiej się prezentują.
Wyświetl ten post na Instagramie
Co lubią szafirki?
Szafirki nie mają dużych wymagań i dobrze rosną na większości rodzajów podłoża, ale gleba nie może być sucha i jałowa. Preferują stanowiska słoneczne i źle znoszą przesuszenie, dlatego często stosuje się ściółkę, która zapobiegnie wysuszeniu gleby.
Dobrze znoszą zimę, więc nie trzeba ich wykopywać ani specjalnie okrywać. Co więcej, pozostawiając je w jednym miejscu przez kilka lat, ładnie się rozrosną, tworząc gęste kępy. Trzeba pamiętać, że szafirki źle znoszą suszę, dlatego wiosną należy je podlewać, jeśli długo nie występowały opady.
Jak dbać o szafirki? Kiedy i jak je odmładzać?
Jak wspomniano wcześniej, szafirki to bardzo łatwe w uprawie rośliny, które nie wymagają dużo pracy. Nie trzeba ich przesadzać co sezon, ale raz na kilka lat wymagają wykopania. Należy wtedy oczyścić i odłożyć do suchego, przewiewnego miejsca, aby jesienią posadzić je w nowym miejscu. Cebulki wykopuje się w czerwcu, gdy liście zaczynają zasychać. Wiosną szafirki należy podlewać tak, aby nie doprowadzić do przesuszenia gleby. Wiosną, a najlepiej w kwietniu należy zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym lub kompostem.
Jak rozmnażać szafirki?
- Szafirki bardzo łatwo się rozmnażają zwłaszcza przez podział. Zadbane tworzą wiele cebulek przybyszowych i gęsto się rozrastają, tworząc wspaniałe kępy. Raz na 3 lub 4 lata cebulki się wykopuje i to wtedy pozyskuje się młode okazy. Można je łatwo podzielić, a po przechowaniu, można je ponownie posadzić jesienią, aby wiosną pięknie kwitły.
- Szafirki można również rozmnażać przez nasiona, które wysiewa się w połowie lata. Niestety w tym przypadku na wzrost i kwitnienie będzie trzeba poczekać nawet 3 lata, dlatego zdecydowanie łatwiej i szybciej jest zakupić cebulki szafirków i po kilku miesiącach cieszyć się pięknie przyozdobionym ogrodem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Yoksel Zok / Unsplash