Parszywa 12 ogrodowych chwastów | Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

Parszywa 12 ogrodowych chwastów. Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

Chwasty to nieproszony gość w ogrodzie i na trawniku, który potrafi skutecznie zepsuć efekt naszej ciężkiej pracy. Jak skutecznie walczyć z tymi roślinami? Nie zawsze chemiczne środki są najlepszym rozwiązaniem. Istnieją naturalne, ekologiczne metody, które pozwolą nam cieszyć się pięknem roślin bez niechcianych intruzów. Dowiedz się więcej o alternatywnych sposobach zwalczania chwastów, które są bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia.

Posłuchaj
00:00
81
Streszczenie artykułu
Chwasty są nieodłącznym elementem każdego ogrodu, ale ich obecność nie musi oznaczać konieczności ciągłego walki z nimi. Istnieją różne metody radzenia sobie z tym problemem, które nie wymagają ciągłego używania chemikaliów. Jedną z nich jest stosowanie agrotkaniny, która ogranicza wzrost chwastów, jednocześnie umożliwiając roślinom prawidłowy rozwój. Inną metodą jest stosowanie ściółki, która nie tylko ogranicza wzrost chwastów, ale także zwiększa wilgotność gleby i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Można również zastosować metody mechaniczne, takie jak płytkie odchwaszczanie, które nie narusza struktury gleby. Jeżeli jednak chwasty są już silnie rozwinięte, można zastosować metody chemiczne. Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku, które skutecznie zwalczają chwasty, ale należy pamiętać, że ich stosowanie powinno być ograniczone i zawsze zgodne z zaleceniami producenta. Wszystkie te metody mogą być stosowane naprzemiennie lub razem, w zależności od potrzeb i specyfiki danego ogrodu. Ważne jest, aby pamiętać, że zwalczanie chwastów to proces długotrwały i wymaga cierpliwości, ale dzięki temu nasz ogród będzie mógł cieszyć oko nie tylko nas, ale także naszych gości.
Spis treści
Jakie są chwasty w ogródku? Jak rozpoznać 12 pospolitych chwastów ogrodowych? Zobacz zdjęcia! Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów? Dlaczego pielenie jest najlepszym sposobem na pozbycie się chwastów? Jakie preparaty do zwalczania chwastów warto kupić do ogrodu? Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)? Herbicydy na chwasty jednoliścienne Herbicydy na chwasty dwuliścienne

Każdy właściciel ogrodu, czy choćby trawnika z pewnością mierzy się z problemem tępienia uciążliwych chwastów, które corocznie wracają jak bumerang na ogrodowe rabaty. Pojawianiu się chwastów najlepiej zapobiegać już na etapie przygotowania podłoża do sadzenia roślin. Czym zwalczać najczęściej występujące w ogrodach chwasty?

Dlaczego trzeba zwalczać chwasty w ogrodzie?

Chwasty w ogrodzie mogą sprawiać sporo kłopotów. Po pierwsze, stanowią one silną konkurencję dla naszych roślin, zarówno ozdobnych, jak i uprawnych. Gdy chwasty rosną, zabierają roślinom niezbędne składniki odżywcze, wodę i światło, co powoduje, że nasze rośliny rosną słabiej. Ponadto, chwasty mogą przyciągać choroby i szkodniki, co dodatkowo osłabia zdrowie naszych roślin.

Trzeba też pamiętać, że chwasty również korzystają z nawozów, które stosujemy, aby wzmocnić nasze rośliny. W efekcie, to chwasty czerpią korzyści, a nasze rośliny stają się mniej odporne na niekorzystne warunki pogodowe oraz inne stresy środowiskowe. Z tego powodu, regularne usuwanie chwastów jest niezbędne, aby zapewnić naszym roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Dbanie o ogród to także estetyka. Chwasty mogą psuć wygląd naszego ogrodu, sprawiając, że wygląda on nieuporządkowanie. Usuwając je, nie tylko poprawiamy zdrowie naszych roślin, ale także estetykę przestrzeni, w której spędzamy czas.

Wyrywanie chwastów w ogrodzie
Fot. David Prahl / AdobeStock
Regularne zwalczanie chwastów to kluczowy element pielęgnacji ogrodu. Dzięki temu nasze rośliny użytkowe mogą rosnąć zdrowo i mieć piękne plony, a ozdobne długi czas cieszyć pięknem. Odchwaszczanie to podstawa ogrodowych prac.

Jakie chwasty pojawiają się w ogrodzie? Podział na grupy

Chwasty dzieli się na dwie grupy: jednoliścienne i dwuliścienne. Podział ten opiera się na liczbie liścieni, czyli pierwszych liści, które roślina wytwarza po wykiełkowaniu. Chwasty jednoliścienne mają jeden liścień, a dwuliścienne – dwa.

Wśród chwastów jednoliściennych najliczniejszą grupę stanowią trawy (łac. Gramineae), dlatego w celu ich zwalczania stosuje się grupę herbicydów nazywaną graminicydami. Do najczęściej występujących w ogrodach roślin z tej grupy zaliczmy dobrze znany i uciążliwy perz (1), wiechlinę roczną (2), chwastnicę jednostronną (3) czy wyczyniec polny (4).

Z kolei do grupy chwastów dwuliściennych należy większość pozostałych chwastów, które często są łatwiejsze do zauważenia i większe. Będą to np. babki (5), mniszek lekarski mylony z mleczem (6), bylica pospolita (7), gwiazdnica pospolita (8), jasnoty (9), koniczyny (10), ostrożeń polny (11), rdest ptasi (12). Warto też wymienić tutaj dobrze znane komosę białą i krwawnik pospolity.

Parszywa 12 chwastów ogrodowych


Parszywa 12 ogrodowych chwastów!

1. Perz właściwy (Elymus repens)
2. Wiechlina roczna (Poa annua)
3. Chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli)
4. Wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides)
5. Babka zwyczajna (Plantago major)
6. Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)
7. Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)
8. Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
9. Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)
10. Koniczyna biała (Trifolium repens)
11. Ostrożeń polny (Cirsium arvense)
12. Rdest ptasi (Polygonum aviculare)

Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów?

Jak zwykle, najlepszym sposobem unikania kłopotów z roślinami jest rozsądna profilaktyka i prewencja. W przypadku chwastów ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja ogrodowych rabat i trawnika, co znacznie ogranicza ich ilość i rozwój.

  • Już na etapie sadzenia roślin czy przygotowania podłoża pod trawnik warto zadbać o to, by gleba była wolna od nasion chwastów lub ich resztek, które potrafią bardzo szybko się regenerować.
  • Aby skutecznie ograniczyć ilość chwastów i zapobiec ich pojawianiu się, często stosuje się czarną agrowłókninę, znaną także jako antychwastowa. Rozkłada się ją pomiędzy roślinami, tworząc warstwę, która blokuje światło słoneczne, utrudniając wzrost chwastów. Najczęściej jest ona dodatkowo obsypywana korą do ściółkowania, by poprawić wygląd danego nasadzenia. Taka podwójna warstwa dodatkowo utrudnia chwastom wysiewanie się oraz kiełkowanie.
  • Warto wspomnieć też o odpowiednim i zbilansowanym nawożeniu roślin i trawników, ponieważ zarówno przenawożona, jak i niedostatecznie zasilana składnikami pokarmowymi gleba jest podatna na pojawianie się chwastów.
  • Ponadto, nie do przecenienia jest systematyczne koszenie trawników, które ogranicza rozwój chwastów. Kosiarka nie uwolni nas od chwastów, ale regularne koszenie nie pozwoli chwastom się rozrosnąć, wytworzyć owoców i nasion, które szybko się rozprzestrzeniają i chwastów przybywa.

Najskuteczniejszą (i bezpieczną) metodą zwalczania chwastów jest konsekwentne pielenie – ręczne lub mechaniczne usuwanie chwastów z upraw razem z korzeniami, gdy tylko się pojawią. Niestety jest tez najbardziej pracochłonna i czasochłonna i nie każdy jest w stanie sobie na nią pozwolić.

 


SPRINTER - preparat na chwasty
SPRINTER 350 SL na wszystkie niechciane rośliny
Środek chwastobójczy, w formie płynu do sporządzenia roztworu wodnego, stosowany dolistnie, przeznaczony do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Środek pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Zalecany jeden zabieg w sezonie.
Kup Sprinter 350 SL w naszym sklepie online
MNISZEK ULTRA HOBBY AL - preparat na chwasty
MNISZEK ULTRA HOBBY AL na chwasty dwuliścienne
To bardzo skuteczny specyfik zwalczający chwasty dwuliścienne, takie jak koniczyny, babki i mlecze, nie zagrażając przy tym trawom. Możemy go stosować przez cały okres wegetacji roślin. Pierwsze efekty działania produktu widoczne są już po kilku dniach a cały proces obumierania trwa przez około tydzień.
Kup Mniszek Ultra Hobby w naszym sklepie online

► Jeśli chcesz poznać więcej różnych środków na chwasty, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Środki chwastobójcze | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)?

Gdy wiemy już, że chwasty mogą być jednoliścienne lub dwuliścienne, znamy ich sztandarowych przedstawicieli, łatwej będzie ich zidentyfikować w ogrodzie lub na trawniku i dobrać odpowiedni preparat do oprysków. Biorąc pod uwagę zakres działania preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów można wyróżnić herbicydy nieselektywne (totalne), które zwalczają chwasty jedno i dwuliścienne (niestety także inne rośliny) oraz bezpieczniejsze herbicydy selektywne, które zwalczają jedynie określone rośliny lub ich grupy.

Ze względu na sposób działania, herbicydy można podzielić na kontaktowe (parzące), które niszczą tkanki roślinne w miejscu kontaktu cieczy roboczej z liśćmi oraz systemiczne (układowe) wnikają do rośliny i krążą po całym organizmie roślinnym, niszcząc go!

Herbicydy na chwasty jednoliścienne

W przypadku trudnych do zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych zwykle stosowane są środki totalne, które wnikają do rośliny poprzez liście, dostają się do systemu korzeniowego i dopiero tam powodują zamieranie korzeni i w konsekwencji usychania chwastów, które łatwiej potem usunąć. Wśród tych preparatów królują dziś te zawierające glifosat, np. ROUNDUP czy SPRINTER. Należy jednak pamiętać, że są to środki skuteczne, ale też silnie toksyczne, odkładające się w glebie i należy bardzo starannie i ostrożnie je stosować (opryskać uważnie tylko chwast!), ponieważ niszczą wszystkie rośliny, które nimi potraktujemy.

Herbicydy na chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne także można zwalczać herbicydami totalnymi, ale lepiej wybrać środki selektywne, bezpieczniejsze, działające tylko na konkretne rośliny – nie ma ryzyka uszkodzenia roślin ozdobnych czy uprawnych. Do popularnych preparatów z tej grupy należą między innymi: MNISZEK Ultra czy CHWASTOX, które zawierają kilka substancji aktywnych [mekoprop (1), dikamba (1), MCPA (1 i 2)], przez co zwalczają szerokie spektrum chwastów.

 

Zdjęcia tytułowe: Tomasz, Neils, eallko, karo_s, Xalanx, bubushonok, VisualArtStudio / AdobeStock; Anna Sulencka / Pixabay. Zdjęcia chwastów: 1. CC BY-SA 3.0, Link, 2. Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link, 3. anro0002, CC BY-SA 2,4. Joan Simon, CC BY-SA 2., 5. WikimediaImages, 6. kasiaczernik / Pixabay, 7. Merja Partanen / Pixabay, 8. Hans Braxmeier / Pixabay, 9. SanduStefan / Pixabay, 10. ASSY / Pixabay, 11. Manfred Richter / Pixabay, 12. WikimediaImages

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego warto zwalczać chwasty w ogrodzie?

    Chwasty stanowią konkurencję dla roślin, zabierając im składniki odżywcze, wodę i światło. Dodatkowo mogą przyciągać choroby i szkodniki oraz psują estetykę ogrodu.
  • Jakie chwasty pojawiają się w ogrodzie?

    Chwasty dzieli się na jednoliścienne (trawy) i dwuliścienne. Do jednoliściennych należą m.in. perz, wiechlina roczna, a do dwuliściennych babka, mniszek i bylica.
  • Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów?

    Profilaktyka obejmuje odpowiednią pielęgnację gleby, stosowanie agrowłókniny oraz zbilansowane nawożenie. Regularne koszenie trawników również ogranicza rozwój chwastów.
  • Dlaczego pielenie jest najlepszym sposobem na pozbycie się chwastów?

    Pielenie, zarówno ręczne, jak i mechaniczne, skutecznie usuwa chwasty wraz z korzeniami, choć jest to metoda pracochłonna i czasochłonna.
  • Jakie preparaty do zwalczania chwastów warto kupić do ogrodu?

    Preparaty takie jak SPRINTER 350 SL i MNISZEK ULTRA HOBBY AL są skuteczne w zwalczaniu chwastów jedno- i dwuliściennych, odpowiednio dobierane do rodzaju chwastów w ogrodzie.
  • Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)?

    Herbicydy dzielą się na nieselektywne (totalne), działające na wszystkie rośliny, oraz selektywne, bezpieczne dla określonych roślin. Ważne jest dokładne stosowanie, aby uniknąć szkód dla pożądanych roślin.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość arek
31-03-2023 10:21
Panie Aleksandrowicz randaup niszczy wszystko co zielone.
Gość Jola
15-04-2021 15:26
Kiedyś moja stara nauczycielka w technikum ogrodniczym powiedziała mi mądre słowa dot. chwastów: "Nie niszcz, zjadaj" :) Nie jestem wielką zwolenniczką jedzenia chwastów, ale zupa z pokrzywy albo syrop z mniszka - są pyszne!!!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści