Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
49
Okazje

Koniczyna na trawniku | Jak się jej pozbyć?

Pytanie czytelnika: Na moim trawniku jest więcej koniczyny niż trawy. Czy z czasem nie zagłuszy całej trawy? Jak się jej pozbyć?

 

Czy naprawdę koniczyna na trawniku jest problemem?

Większość roślin konkurujących z trawą uważa się za chwasty. Ich obecność zazwyczaj nie służy zielonemu dywanowi, a nawet może niekorzystnie wpływać na jego zdrowie i ładny wygląd, szczególnie jeśli dążymy do tego, aby mieć tzw. angielską murawę.

Jeśli jednak mówimy o koniczynie w trawniku, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Koniczyna posiada cechę, która nie przeszkadza, a może nawet pomagać swoim sąsiadom – rośliny z rodziny bobowatych (do której należy koniczyna) potrafią bowiem pobierać azot z powietrza i wiązać go w brodawkach korzeniowych w postaci przyswajalnej dla traw! Azot wpływa na utrzymywanie zielonego koloru przez trawę podczas sezonu wegetacyjnego – o ile nie jest zbyt sucho.
  • Liście koniczyny są małe i mają kolor zieleni taki sam jak trawa murawowa.
  • Koniczyny to wyjątkowo trwałe rośliny – potrafią zielenić się jak gdyby nigdy nic nawet w czasie niemiłosiernych upałów.
  • Koniczyna należy do roślin odwiedzanych przez owady zapylające – kwitnąc daje im pokarm, a one odwdzięczą się, zapylając okoliczne warzywa i rośliny owocowe.

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się koniczyny z trawnika, to łatwo możesz to zrobić stosując jeden z herbicydów na roślinny dwuliścienne. W ofercie naszego sklepu znajdziesz kilka preparatów – np. Atut 360 SL, Chwastox Trio 390 SL lub Dicotex 202 SL.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Schanin/Pixabay

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)Komentarze


Twoja strona ogrodu