Logo
Logo

Koniczyna na trawniku | Jak się jej pozbyć?

Pytanie czytelnika: Na moim trawniku jest więcej koniczyny niż trawy. Czy z czasem nie zagłuszy całej trawy? Jak się jej pozbyć?

Spis treści
Czy koniczyna na trawniku jest problemem? Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Czy naprawdę koniczyna na trawniku jest problemem?

Większość roślin konkurujących z trawą uważa się za chwasty. Ich obecność zazwyczaj nie służy zielonemu dywanowi, a nawet może niekorzystnie wpływać na jego zdrowie i ładny wygląd, szczególnie jeśli dążymy do tego, aby mieć tzw. angielską murawę.

Jeśli jednak mówimy o koniczynie w trawniku, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Koniczyna posiada cechę, która nie przeszkadza, a może nawet pomagać swoim sąsiadom – rośliny z rodziny bobowatych (do której należy koniczyna) potrafią bowiem pobierać azot z powietrza i wiązać go w brodawkach korzeniowych w postaci przyswajalnej dla traw! Azot wpływa na utrzymywanie zielonego koloru przez trawę podczas sezonu wegetacyjnego – o ile nie jest zbyt sucho.
  • Liście koniczyny są małe i mają kolor zieleni taki sam jak trawa murawowa.
  • Koniczyny to wyjątkowo trwałe rośliny – potrafią zielenić się jak gdyby nigdy nic nawet w czasie niemiłosiernych upałów.
  • Koniczyna należy do roślin odwiedzanych przez owady zapylające – kwitnąc, daje im pokarm, a one odwdzięczą się, zapylając okoliczne warzywa i rośliny owocowe.

 
 

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się koniczyny z trawnika, to łatwo możesz to zrobić stosując jeden z herbicydów na roślinny dwuliścienne. W ofercie naszego sklepu znajdziesz kilka preparatów – np. Atut 360 SL, Chwastox Trio 390 SL lub Dicotex 202 SL.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Schanin/Pixabay

Autor
Koniczyna na trawniku | Jak się jej pozbyć?
Koniczyna na trawniku | Jak się jej pozbyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI