Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Bez chemii!!!

zachwaszczony trawnik fot. Bruno Glätsch - Pixabay

Dowiedz się, jak odpowiednio pielęgnować trawnik, by był wolny od chwastów. Zobacz 3 proste zabiegi pielęgnacyjne, które musisz wykonać! Wykonując je systematycznie znacznie zmniejszysz występowanie niechcianych roślin i będziesz mieć wymarzony, zielony dywan.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14
Spis treści
Jak pozbyć się chwastów bez chemii? Koszenie Wertykulacja Aeracja

Trawnik bez chwastów | Jak to zrobić bez chemii?

Utrzymanie trawnika wolnego od chwastów wymaga ciężkiej pracy i czasem (niestety) wymaga zastosowania herbicydów - chemicznych środków ochrony roślin. Można oczywiście walczyć z chwastami bez użycia chemii, ale uprzedzamy, że wymaga to wiele wysiłku i regularności! W sezonie trzeba poświęcić przynajmniej kilka godzin miesięcznie!

Chwasty trawnikowe są bardzo żywotne i szybko odrastają z fragmentów korzeni lub nasion rozsianych na powierzchni lub nawianych z okolicy. Usuwaj je regularnie przy użyciu ręcznego wyrywacza, ostrego noża lub łopatki. Tak, to uciążliwe, ale skuteczne!

Jeśli Twój trawnik bardziej przypomina łąkę kwietną niż zielony dywan, musisz założyć go od nowa!

3 zabiegi, które wzmocnią trawę i osłabią chwasty!

Aby utrzymać trawnik bez chwastów i w dobrej kondycji, potrzeba więcej niż tylko koszenia, wertykulacji, aeracji, wyrównywania, nawadniania i odchwaszczania! 3 poniższe czynności musisz wykonywać starannie i regularnie!

Koszenie

Zdrowa, silna, zwarta i gęsta trawa nie pozostawia miejsca do wzrostu dla innych roślin - tzn. chwastów. Bardzo niskie koszenie odsłoni ziemię, wpuści światło i umożliwi chwastom kiełkowanie i rozprzestrzenianie się poprzez rozłogi. Osłabi również trawę i zmniejszy głębokość zakorzenienia, przez co staną się bardziej podatne na suszę, dlatego sprawdź wysokość koszenia ustawioną na kosiarce i nie koś niżej niż na 3 cm długości źdźbeł. Koś kosiarką z koszem, aby zebrać do niego wszystkie ścinki i uniknąć rozprzestrzeniania się chwastów wydających rozłogi oraz nasion chwastów tworzących skupiska (stokrotki, mniszki).
► Dowiedz się więcej

Wertykulacja

Regularne grabienie utrzyma trawę w dobrej kondycji. Podczas zabiegu usuwasz filc i resztki roślinne gromadzące się na powierzchni trawnika, które hamują dopływ wilgoci i powietrza do trawy. Możesz wykonać ją ręcznie grabiami wachlarzowymi lub za pomocą elektrycznego wertykulatora. Powtarzaj zabieg przynajmniej cztery razy w sezonie. Im częściej to robisz, tym mniej resztek zbierze się na trawniku, a praca będzie łatwiejsza.
► Dowiedz się więcej

Aeracja

Ostatnim kluczowym zadaniem dla zdrowej trawy i ograniczenia plagi chwastów jest nakłuwanie lub dziurkowanie powierzchni trawnika dwa razy w roku. Napowietrzysz w ten sposób ziemię, rozluźnisz i poprawisz jej przepuszczalność, co wpłynie korzystnie na korzenie trawy. Powstałe w trakcie nakłuwania otwory zasyp grubym piaskiem, a uda ci się utrzymać lepszą strukturę ziemi na dłużej i stopniowo zapewnisz trawie lepsze warunki wzrostu.
► Dowiedz się więcej

Zdjęcie: Bruno Glätsch - Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści