Logo
Logo

Zasady podlewania trawnika | Jak, kiedy i czym nawdaniać murawę?

Podlewanie trawnika choć wydaje się bardzo proste jest bardzo często niewłaściwie wykonywane. Nie wystarczy raz na jakiś czas zrosić trawnik lekkim strumieniem wody. Trzeba to wykonywać regularnie, pamiętając podstawowych zasadach.

Spis treści
Jak często podlewać trawnik? Podlewanie trawnika – rano, w południe czy wieczorem? Czym podlewać trawnik? Dlaczego długie podlewanie trawy jest takie ważne?

Jak często podlewać trawnik?

  • Podlewając trawę należy kierować się jedną główną zasadą – lepiej podlewać rzadziej, a więcej niż często, a mało.
  • Trawnik podlewamy co 2-3 dni ale intensywnie (8–12 litrów wody na 1 m²), a nie codziennie lekko zwilżając powierzchnię ziemi. Powinniśmy robić to powoli, niezbyt dużym strumieniem i systematycznie sprawdzać stan wilgotności ziemi.
  • Woda powinna stopniowo przenikać przez glebę i dotrzeć do warstwy około 15 cm. Aby to sprawdzić można wbić w ziemię długi pręt i po wyjęciu sprawdzić jego wilgotność.
  • Młode, czyli rozłożone z rolki lub wysiewane w danym sezonie trawniki, trzeba nawadniać nawet dwa razy w ciągu dnia (przed wschodem słońca i po jego zachodzie). Duża ilość wody pomaga w prawidłowym ukorzenianiu się traw.


Fot. NinaMalyna/Fotolia

Podlewanie jest czynnością, która wymaga od nas dużej cierpliwości.

Podlewanie trawnika – rano, w południe czy wieczorem?

Bardzo istotna jest także pora podlewania. Trawnik podlewamy najlepiej z samego rana, aby woda mogła swobodnie przenikać do głębszych warstw ziemi, a jej nadmiar odparować.

Nie podlewamy trawnika w południe gdyż z uwagi na wysoką temperaturę woda będzie szybko odparowywać (odparuje nawet 30-40%). Ponadto zdarza się, że woda na trawie powoduje oparzenia liści od słońca, a dzieje się tak dlatego, że krople wody działają jak małe soczewki skupiając promienie słoneczne na blaszce liściowej, na której się znajdują.

Jeśli nie podlaliśmy naszego trawnika rano możemy to zrobić także wieczorem, jednak jest to mniej korzystne, gdyż długo wilgotna trawa jest bardziej podatna na choroby grzybowe.


Fot. eugenegg/Fotolia

Dojrzały trawnik podlewamy według potrzeb – z reguły 2 razy w tygodniu, a gdy temperatura przekracza 30 stopni, nawet 3 razy w tygodniu.

Czym podlewać trawnik?

Trawniki można podlewać zraszaczami różnego typu, pamiętając o tym, by strumień wody nie był zbyt intensywny. Na małych trawnikach wystarczy wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką lub niewielki zraszacz ogrodowy. W przypadku dużych ogrodów warto założyć system automatycznego podlewania.

Dlaczego długie podlewanie trawy jest takie ważne?

Dzięki intensywnemu podlewaniu woda przenika do głębszych warstw gleby, a trawa przyzwyczajona do rzadszego podlewania rozbudowuje swój system korzeniowy. Jeśli podlewamy często, a bardzo mało, to wilgoć gromadzi się jedynie w wierzchniej warstwie (trawy nie rozbudowują systemu korzeniowego). Taki trawnik jest znacznie bardziej wrażliwy na upały i suszę.

Warto jednak pamiętać, że z podlewaniem nie należy przesadzać – lepiej podlać trawę za mało, niż doprowadzić do tego aby murawa stała w wodzie!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Johnny Waterman/Freeimages

Autor
Zasady podlewania trawnika | Jak, kiedy i czym nawdaniać murawę?
Zasady podlewania trawnika | Jak, kiedy i czym nawdaniać murawę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość wcale nie troll

24-04-2023 13:51

nawdaniać - macie literóweczkę

Gość Laura z Cellfast

19-08-2022 13:51

Ja nie mam zraszaczy z cellfast i też nie muszę się martwić :P Słaby marketing macie w tej firmie :)

Gość Laura

09-09-2021 08:32

Ja ma zraszacze z cellfast i nie musze się martwic i pamietac o podlewaniu

Gość o.janiec

21-08-2020 09:28

Ja zawsze latem podlewam trawnik wieczorem, rano nie mam na to czasu, bo wychodzę do pracy. Mam nieduży obszar do podlewania więc wystarczy że ustawię zraszacz z celffastu w jednym miejscu i gotowe. W mało dostępnych miejscach używam węża.

Pokaż wszystkie komentarze
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI