Logo
Logo

Trawnik od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach

Masz w ogrodzie trawnik lub zamierzasz go założyć? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić i jak o niego dbać, by wyglądał jak prawdziwy zielony dywan, to przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik w pytaniach i odpowiedziach, z którego dowiesz się wszystkiego o trawniku.

Artykuł jest stale aktualizowany i uzupełniany o odpowiedzi na Wasze pytania!

Spis treści
Wszystko o trawniku Termin zakładania Wybór metody Wysiewanie nasion Rozkładanie rolki Całoroczna pielęgnacja Nawożenie Podlewanie Koszenie Wertykulacja i aeracja

Wszystko o trawniku
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Trawnik najlepiej zakładać wiosną (kwiecień-maj), pod koniec lata (wrzesień) lub na początku jesieni (październik). Zasada dotyczy wszystkich trawników, niezależnie od metody zakładania. W tych okresach panują najlepsze warunki klimatyczne, a trawa nie jest tak narażona na wysychanie jak późną wiosną czy latem. Pielęgnacja młodego trawnika jest więc łatwiejsza.
Dowiedz się więcej

Z siewy czy z rolki? Jaką metodę wybrać?

Trawnik można założyć z siewu lub z rolki. Pierwsza metoda jest tańsza i pozwala na elastyczny wybór mieszanki traw. Trawnik z rolki daje natomiast natychmiastowy efekt. Oczywiście przez kilka tygodni po ułożeniu i tak zaleca się unikać deptania.
Dowiedz się więcej

Jak wysiewać nasiona traw?

Do siewu trawy używa się siewnika. Wykonuje się dwukrotnie przejazdy – na krzyż, na oczyszczonym i wyrównanym terenie. To zwiększa dokładność pracy. Nasiona można wymieszać z piaskiem, dla bardziej równomiernego siewu. Wysiane nasiona zaleca się docisnąć do podłoża lub lekko okryć (np. odwrotną stroną grabi).
Dowiedz się więcej

Jak rozkładać trawnik z rolki?

Trawę z rolki układa się tak, aby poszczególne partie ściśle przylegały do siebie. Rolki należy docisnąć, np. wałem, aby nie powstawały puste miejsca pomiędzy nimi, a podłożem. Poszczególne partie układa się na wzór muru z cegły. Rolki powinno się wykorzystać możliwie jak najszybciej po zakupie. Szybko wysychają.
Dowiedz się więcej

Jak dbać o trawnik przez cały sezon?

Wiosną najważniejszy jest zestaw zabiegów regeneracyjnych (aeracja, wertykulacja, dosiewy, wałowanie). Lato upływa pod znakiem intensywnego koszenia. Jesienią trawnik należy przygotować do nadejścia zimy (ostatnie nawożenie „jesienne”, ostatnie koszenie, grabienie liścia). Zimą należy po prostu unikać intensywnego deptania trawnika. Liczba i różnorodność zabiegów zależy od rodzaju podłoża. Na podłożach ciężkich stosuje się m.in. piaskowanie.
Dowiedz się więcej

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Trawnik zazwyczaj dokarmia się 2-3 krotnie w ciągu sezonu. Pierwszy zabieg wykonuje się na przełomie marca i kwietnia, kolejny w czerwcu, ostatni w sierpniu lub na początku września. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne nawozy, można także stosować obornik granulowany. Pierwsza dawka powinna zawierać dużo azotu, druga i trzecia dużo potasu (ostatnia jednocześnie minimalną ilość N).
Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika
Nawóz do trawnika
Nawóz "EFEKT DYWANU" do trawników, jest to nawóz WE typu NPK, zawierający podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas. Nawóz jest natychmiast przyswajany przez rośliny i szybko uzupełnia niedobory składników pokarmowych. Odpowiednio dobrany skład zapewnia gęsty i bujny trawnik. Zwiększa także odporność roślin na choroby i suszę.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak często podlewać trawnik?

Średnio na 1m2 trawnika zużywa się 5-10 litrów wody przy jednorazowym nawadnianiu. Przez większość sezonu trawę podlewa się 1-2 razy w tygodniu, latem nawet trzykrotnie. Najlepiej zainstalować automatyczny system nawadniania. Opcjonalnie używa się zraszaczy lub węża ogrodowego (z końcówką). Pracę trzeba wykonywać rano lub wieczorem (to ograniczy nadmierne wyparowywanie wody).
Dowiedz się więcej

Jak często i jak wysoko kosić trawnik?

Trawniki kosi się na wysokość 3-4cm. Nie należy kosić zbyt nisko, zwłaszcza latem (ryzyko wysychania). Lepiej kosić częściej, a mnie „drastycznie”. Trawa to roślina jak każda inna, potrzebuje „sił” do regeneracji. Wiosną i na początku jesieni trawnik powinno się kosić średnio raz na 5-7 dni, latem nieco rzadziej.
Dowiedz się więcej

Aerator w płynie do trawników
Aerator w płynie do trawników
Preparat, dzięki któremu w szybki sposób można napowietrzyć i zrewitalizować trawnik, by przywrócić mu zdrowy wygląd. Podlana preparatem gleba staje się natleniona, mniej zbita, a do korzeni szybciej dociera woda i składniki nawozowe. Stosowanie aeratora w płynie wpływa również na zwiększenie zdolności gleby do magazynowania wody i zmniejsza ilości mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych (bakterii, wirusów i grzybów) występujących w ziemi.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych jeszcze wymaga?

Wertykulacja to jeden z najważniejszych zabiegów wiosennej regeneracji trawnika. W razie potrzeby można go ponowić latem lub jesienią. Polega na płytkim (5-16mm), poziomym nacinaniu darni. Pomaga pozbyć się zalegającego na trawniku filcu (m.in. z obumarłych liści. Pośrednio zwalcza mech.
Dowiedz się więcej

Aeracja to pionowe, gęste nakłuwanie trawnika. Dzięki temu poprawia się jego napowietrzenie i w pewnym stopniu zwiększa przepuszczalność podłoża. Należy do wiosennych zabiegów regeneracyjnych, ale warto wykonywać je kilkukrotnie w sezonie. Aeracje przeprowadza się po wertykulacji. Często do obu prac można używać jednego urządzenia wertykulatora/aeratora. Ponadto używa się nakładek na buty czy nawet wał ogrodowy z dużymi kolcami.
Dowiedz się więcej


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – Rudy and Peter Skitterians / Pixabay

Autor
Trawnik od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Trawnik od A do Z | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (70)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl