Logo
Logo

Trawnik z siewu czy z rolki? Różnice i podobieństwa

Zielony dywan to nie tylko ogrodniczy slogan. Można go założyć i z powodzeniem utrzymać, ale wymaga to odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim starannego przygotowania podłoża i wyboru odpowiednich gatunków – nasion lub trawy w rolce. Zobacz czym różnią się i jakie mają podobieństwa oba sposoby zakładania trawnika i wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej.

Spis treści
Jakie są podstawowe różnice między zakładaniem trawnika z siewu i z rolki? Różnice w procesie zakładania trawnika Jak zakłada się trawnik przez wysiew nasion Jak zakłada się trawnik z rolki?

Różnice w kosztach, terminach i użytkowaniu

Trawnik z siewu

 • Koszt
  1 kg nasion wystarcza do obsiania 30-40 m2. Do obsiania powierzchni 100 m2 potrzeba 2-3 kg. Nasiona można kupić już od 15 zł/kg. Warto kupić więcej, by mieć na dosiewki.
 • Czas
  Nasiona kiełkują od 7 do 30 dni (w zależności od gatunku i odmiany). Ziemia musi być stale wilgotna, a temperatura wyrównana.
 • Termin
  Najlepiej wiosną (przełom kwietnia i maja) lub jesienią (przełom sierpnia i września). W lipcu i sierpniu nie zakłada się trawnika. Przy suchej i chłodnej pogodzie wschody bywają nierównomierne.
 • Przeznaczenie
  Różnorodność mieszanek nasion pozwala dobrać tę o odpowiednim składzie dostosowanym do każdego stanowiska – w słońcu, w cieniu, itd.
 • Wykonanie
  Taniej, jeśli wykona się samodzielnie. Przed wysiewem trzeba bardzo dokładnie usunąć chwasty, by później nie odrastały.
 • Dobre rady
  Podlewać po siewie, by gleba nie przeschła. Lepszy termin jesienny z uwagi na to, że im większy worek, tym niższa cena za 1 kg. Warto wykorzystać siewnik, dla równomiernego wysiewu.
 • Polecamy
  Na większe powierzchnie, przy samodzielnej pracy, gdy nie zależy nam na czasie, ale na oszczędnościach.

Trawnik z rolki

 • Koszt
  Cena 1 m2 trawy z rolki to koszt 15-30 zł, 100 m2 = 1500-3000 zł. Warto kupić ok. 5-10% więcej darni, niż wynika z obliczeń – na dosztukowywanie.
 • Czas
  Rolka po rozwinięciu daje natychmiastowy efekt zielonego dywanu. Po trawniku najlepiej chodzić dopiero po 2 tygodniach od rozwinięcia.
 • Termin
  Przez cały sezon – od kwietnia, do października. W lipcu i sierpniu nie zakłada się trawnika. Bardziej narażony na suszę.
 • Przeznaczenie
  Uniwersalne. Brak możliwości doboru gatunków do specyficznych warunków siedliska (np. gatunków tolerujących zacienienie). Idealne rozwiązanie przy nachyleniach.
 • Wykonanie
  Trudne, jeśli wykonuje się po raz pierwszy. Lepiej wynająć odpowiednią firmę. Brak ryzyka zachwaszczenia.
 • Dobre rady
  Unikać sytuacji, że w jednym miejscu stykają się narożniki 4 rolek. Układać na wilgotnym gruncie. Brzegi przysypać ziemią. Rolka trawy jest bardzo ciężka – może ważyć nawet ponad 20 kg.
 • Polecamy
  Na mniejsze powierzchnie, gdy ważny jest szybki efekt.

Różnice w procesie zakładania trawnika

Trawnik przez wysiew nasion krok po kroku

Gdy ziemia odpowiednio się ogrzeje i będzie wilgotna przystępujemy do wysiewu nasion. Siew można przeprowadzić wiosną lub jesienią. Odpowiednia temperatura i wilgotność gleby gwarantują szybkie i równomierne kiełkowanie. Nasiona wysiane jesienią kiełkują zwykle szybciej, bo gleba jest lepiej nagrzana i wilgotna. Wiosną występują częste ochłodzenia oraz okresowe susze i ulewy, które wymywają nasiona, ale przy sprzyjających warunkach i odpowiedniej pielęgnacji, szybko kiełkują.

Wybór mieszanki nasion traw jest równie ważny co przygotowanie podłoża i późniejsza pielęgnacja trawnika. O tego jakie nasiona wybierzemy, zależeć będzie późniejszy wygląd trawnika oraz częstotliwość jego pielęgnacji. Należy wystrzegać się tanich mieszanek nasion traw, które w swoim składzie mają trawy pastewne (rajgras włoski, oldenburski, holenderski), gdyż bardzo szybko rosną, mają szerokie źdźbła i zamierają po pierwszej zimie.

Większość markowych produktów wysokiej jakości zawiera podstawowe gatunki traw: rajgras angielski (syn. życica trwała), kostrzewę czerwoną (rozłogową i kępową), wiechlinę łąkową oraz kostrzewę owczą i łąkową. W mieszankach specjalnych na trudne warunki dodaje się czasem nasiona kostrzewy trzcinowej oraz wiechliny gajowej (na tereny zacienione) oraz mietlicy psiej (na słabe gleby). Dokonując zakupu nie warto kierować się niską ceną, która często (choć nie zawsze) świadczy o niskiej jakości.

Mieszanka nasion, jak i gotowa trawa w rolce zawsze powinna składać się przynajmniej z 2-3 składników (gatunków lub odmian). Choć charakteryzują się odmiennym wyglądem i wzrostem to razem tworzą gęstą i zwartą murawę. Wielogatunkowe trawniki lepiej zadarniają podłoże, bo mają różne typy systemów korzeniowych. Pobierają więc składniki pokarmowe z innych warstw gleby, nie konkurując ze sobą. Mają na siebie pozytywny wpływ, choć z czasem mogą wypierać słabsze i wolniej rosnące gatunki. Nie da się jednak założyć wieloletniego trawnika z nasion tylko jednego gatunku lub odmiany!

ręczny wysiew nasiona traw fot. kingan - Fotolia.com
Fot. kingan - Fotolia.com

Nasiona na trawnik można wysiewać ręcznie, ale lepiej kupić specjalny siewnik, który później posłuży nam do rozsypywania nawozów. Do układania trawnika z rolki najlepiej wynająć profesjonalną firmę. Kiełkowanie nasion trwa od 7 do 30 dni, ale na młodej trawie lepiej nie chodzić przez 1,5 miesiąca.

wysiewanie nasion traw siewnikiem fot. Pixelot - fotolia.com
Fot. Pixelot - Fotolia.com

Wysiew nasion można przeprowadzić ręcznie (1 kg nasion traw na 30 m2 – około 3 kg na 100 m2) lub siewnikiem do nasion traw (1 kg nasion traw na 50 m2 – 2 kg na 100 m2). Najlepiej stosować siew krzyżowy – połowę nasion wysiać wzdłuż, a połowę w poprzek terenu. Brzegi trawnika warto obsiać dwa razy gęściej, szczególnie przy ścieżkach, bo tam murawa jest bardziej narażona na uszkodzenia. Nie warto jednak wysiewać więcej nasion niż potrzeba, bo wtedy trawa wzejdzie zbyt gęsto i będzie narażona na choroby. Jeśli część z nich pozostanie, to można przechować je na ewentualne dosiewki.

Przykrycie nasion warstwą ziemi (0,5-1,0 cm) zabezpiecza je przed wymywaniem przez wodę, wyjadaniem przez ptaki oraz wywiewaniem przez wiatr. Najlepiej przy pomocy grabi wachlarzowych przemieszać glebę i nasiona, a następnie ubić wałem ogrodowym lub deską. Nasiona przykryte wilgotnym podłożem lepiej kiełkują. Przy temperaturze powyżej 10 stopni nasiona wykiełkują już po 7-14 dniach, a z nowego trawnika będziemy mogli korzystać już po miesiącu.

By dodatkowo zabezpieczyć kiełkujące nasiona można nad trawnikiem rozwinąć agrowłókninę lub siatkę o drobnych oczkach. Podlewanie nasion jest niezbędne do ich kiełkowania. W okresie wschodów należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża – nasiona należy zraszać lekkim strumieniem wody, tak aby nie powodować wymywania i przesuwania. W upalny dzień trzeba podlewać kilkukrotnie, by nie dopuścić do przesuszenia.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Trawnik z rolki krok po kroku

Gotowa darń to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dysponują nieco większym budżetem i zależy im na natychmiastowym efekcie. Nie wystarczy jednak rozwinąć murawy jak zwykłego dywanu. Trzeba postępować według poniższych instrukcji, zgodnie z zasadą – im szybciej, tym lepiej!

Darń może pochodzić z dwóch różnych typów uprawy – na gruncie lub na folii (droższa). Pierwsza pochodzi z plantacji, gdzie nasiona wysiewa się do gruntu i przez minimum 1,5 roku troskliwie pielęgnuje, by stworzyły gęstą darń. Odcina się ją od gruntu i przewozi do klienta. Druga pochodzi z podobnej uprawy, z tym że nasiona wysiewa się na warstwę podłoża umieszczoną na cienkiej folii. Dzięki temu łatwiej i szybciej ukorzenia się na nowym miejscu, bo jej system korzeniowy nie został uszkodzony.

Dobrej jakości trawa z rolki jest intensywnie zielona, bez chwastów i ma gęste, białe korzenie. Jej płaty powinny mieć jednakowe wymiary (co ułatwia ich układanie) i nie powinna się z nich osypywać ziemia. Nie mogą rozpadać się po uniesieniu za jeden koniec: jeśli tak się dzieje, oznacza to że darń jest przesuszona i będzie się trudniej przyjmować.

darń z rolki fot. Dylan Garton - Pixabay.com
Fot. Dylan Garton - Pixabay

Darń z rolki daje natychmiastowy efekt, ale w pełni można z niej korzystać po 10-14 dniach. Warunkiem szybkiego kiełkowania nasion i ukorzeniania darni jest codzienne podlewanie!

układanie darni z rolki fot. iko - Fotolia.com
Fot. iko - Fotolia

Nim przystąpimy do rozwijania rolek, trzeba dobrze przygotować podłoże – przekopać, oczyścić, poprawić (tak samo, jak pod trawnik z siewu). Zakładanie trawnika najlepiej zaplanować na jeden dzień, bo przetrzymywanie darni w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia. Darń najlepiej układać od razu po przywiezieniu. Rolki rozwija się zawsze na wilgotną ziemię, tak by końcówki korzeni nie przeschły. Pasy układa się naprzemianlegle, podobnie jak cegły w murze, tak by brzegi na siebie nie nachodziły. Układanie dobrze jest rozpocząć wzdłuż ściany budynku, wzdłuż ogrodzenia lub w miejscu, gdzie trawnik będzie najdłuższy.

Rolki układa się tak, by w każdej z nich źdźbła trawy skierowane były w tę samą stronę (wszystkie „z włosem” lub wszystkie „pod włos”), dzięki czemu trawnik będzie wyglądał jednolicie. Na brzegach obsypuje się darń ziemią, by nie przesychała. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociska się je do podłoża grabiami lub ubijakiem drewnianym, by nie pozostały pod nimi pęcherze z powietrzem. Na koniec całość trzeba zwałować walcem ogrodowym, by docisnąć korzenie trawy do gruntu. Aby darń szybko się ukorzeniła niezbędne jest codzienne podlewanie. Choć po rozłożeniu darni efekt zielonego dywanu jest natychmiastowy, to można po nim bezpiecznie chodzić dopiero po około 2 tygodniach.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2018, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: CorbeauCreative / Pixabay

Autor
Trawnik z siewu czy z rolki? Różnice i podobieństwa
Trawnik z siewu czy z rolki? Różnice i podobieństwa
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl