Logo
Logo

Gotowa darń produkowana na folii i wycinana z gruntu – którą wybrać?

Wybór trawnika z rolki bywa trudny. Jest on droższy i w końcowym rozrachunku wymaga dużych nakładów czasu na pielęgnacje – często większych niż trawnik zakładany z siewu. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki ekspresowy trawnik, pamiętajmy, że można wybierać między darnią produkowaną na folii i wycinaną z gruntu. Dowiedz się, czym się różni!

Spis treści
Kiedy zakładać trawnik z gotowej darni? Czym różni się gotowa darń z folii i z gruntu? Kiedy można wejść na trawnik zakładany z rolki?

Kiedy zakładać trawnik z gotowej darni?
Najlepszy termin

Trawnik z rolki najlepiej zakładać we wrześniu lub październiku, bo niska temperatura i częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Jednakże nie ma też przeszkód, by zakładać taki trawnik w innym okresie sezonu wegetacyjnego – nawet późną jesienią (darń jest dość odporna na przymrozki) czy latem (bo ma silny system korzeniowy).

Uwaga! Latem nie poleca się układać darni z gruntu, bo jest podatna na przesuszenie.

Darń z rolki (fot. Eurograss)
Fot. Eurograss

Czym różnią się rodzaje darni z rolki?
Z folii i gruntu

  • Darń z folii, to trawa wysiewana na 2-3-centymetrowej warstwie torfowego podłoża ułożonego na folii. Po 2-3 miesiącach od wysiewu młodą, delikatną darń tnie się na pasy o wymiarach 50 × 200 cm (taki pas waży ok. 15 kg) i w tej postaci sprzedaje.

  • By uzyskać trawę z gruntu, wysiewa się ją na kilkuhektarowych farmach na piaszczysto-gliniastym podłożu. Po minimum osiemnastu miesiącach pielęgnacji darń zdejmuje się z gruntu maszynami ciągnikowymi, które tną ją na prostokątne kawałki o wymiarach 40 × 200 × 2 cm lub 45,5 × 220 × 2 cm. Rolka zwinięta z takiego kawałka waży 12-20 kg. Darń jest mocna i silnie rozkrzewiona, ale podczas wycinania darni jej system korzeniowy zostaje uszkodzony.

Kiedy można wejść na trawnik?
Bezpieczne korzystanie

W przeciwieństwie do trawnika zakładanego przez wysiew nasion, z którego można w pełni korzystać dopiero po kilku miesiącach, na trawniku z rolki możemy działać znacznie wcześniej – po kilku dniach do 2 tygodni:

  • darń z folii ukorzenia się w kilka dni po rozłożeniu (można to sprawdzić, próbując ją lekko unieść nad podłoże). Ryzyko wyschnięcia w okresie ukorzeniania jest niewielkie, choć oczywiście trawa wymaga odpowiedniego nawadniania w razie suszy. Po ułożonej darni można chodzić od razu, ale intensywne korzystanie nie jest wskazane (należy odczekać jeszcze kilka dni);

  • darń z gruntu ma skracane (nawet o połowę) korzenie, kiedy jest oddzielana od podłoża i dlatego opóźnia to jej ukorzenienie się na nowym miejscu – łatwiej może dojść do przesuszenia. Po trawniku z darni można swobodnie chodzić dopiero po dwóch tygodniach od jego ułożenia.


Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: A. Grąziewicz

Autor
Gotowa darń produkowana na folii i wycinana z gruntu – którą wybrać?
Gotowa darń produkowana na folii i wycinana z gruntu – którą wybrać?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl